Pokazy E-Truck w Tyrolu na wysokości do 1560 m n.p.m. W akcji: prototypy ciężarówki Mercedes-Benz GenH2 z wodorowym ogniwem paliwowym i elektryczny ciągnik Mercedes-Benz eActros 300 z napędem akumulatorowym. Wyraźne zaangażowanie w podwójną strategię z napędami elektrycznymi i wodorowymi.
Lokalnie neutralne pod względem emisji CO2 ciężarówki Daimler Truck pomyślnie ukończyły jazdy demonstracyjne na wysokość 1560 metrów w samym sercu alpejskiego krajobrazu Tyrolu. Wykorzystano dwa prototypowe warianty ciężarówek Mercedes-Benz: GenH2 z napędem na ogniwa paliwowe zasilane wodorem oraz przeznaczony do transportu dystrybucyjnego elektryczny ciągnik eActros 300, zbliżony do poziomu produkcyjnego. Dzięki tym pojazdom koncern pokazuje, że różne przypadki użycia dla klientów mogą być optymalnie pokryte zarówno przez technologie neutralne w zakresie emisji CO2 podczas jazdy. Aby osiągnąć ten cel, firma wyraźnie wyznaczyła swój strategiczny kurs i konsekwentnie realizuje dwutorową strategię elektryfikacji swojego portfolio zarówno w przypadku napędów akumulatorowych, jak i wodorowych.
Dr Dalibor Dudic, Head of Vehicle Projects Mercedes-Benz Trucks, Daimler Truck, ocenia „Układy napędowe oparte na wodorze i akumulatorach są niezbędne do zapewnienia całkowicie bezemisyjnego transportu w przyszłości. W transporcie dystrybucyjnym akumulatorowy eActros jest już regularnie użytkowany przez wielu klientów w całej Europie..Dzięki eActrosowi LongHaul jesteśmy na dobrej drodze do produkcji seryjnej w planowalnym transporcie dalekobieżnym.W drugiej połowie dekady pojawi się wersja seryjna naszej ciężarówki GenH2 z ogniwami paliwowymi dla szczególnie trudnych przypadków użycia. Pokazaliśmy tutaj w Tyrolu, że obie technologie napędowe mogą działać całkowicie niezawodnie i wydajnie”.
Ciężarówki z ogniwami paliwowymi: wodór możliwy w dwóch stanach skupienia
Daimler Truck wysłał dwa prototypowe warianty swojej ciężarówki Mercedes-Benz GenH2 w trasę po Tyrolu. Przez kilka dni wariant zasilany ciekłym wodorem pokonywał 70-kilometrową trasę między Innsbruckiem a przełęczą Brenner. Przełęcz Brenner, rocznie pokomywana przez około 2,5 miliona ciężarówek, jest jedną z głównych arterii europejskiego transportu towarowego. Na potrzeby przejazdów zestaw ciągnik + naczepa został załadowany do łącznej masy brutto 40 ton. W tym samym czasie inny prototyp ciężarówki GenH2, zasilany gazowym wodorem, pokonał 40-kilometrową trasę między Innsbruckiem a wioską Axamer Lizum położoną na wysokości 1560 m n.p.m. Tutaj zademonstrowano rozmieszczenie ogniw paliwowych na różnych wysokościach w wymagającej topografii. Pojazd był tankowany na własnej stacji tankowania wodoru, prowadzonej przez austriacką firmę spożywczą MPREIS.
W rozwoju napędów wodorowych Daimler Truck preferuje ciekły wodór. Nośnik energii w tym stanie skupienia ma znacznie większą gęstość energii w stosunku do objętości w porównaniu z gazowym wodorem. W rezultacie można zabrać – zatankować więcej wodoru, co znacznie zwiększa zasięg i umożliwia porównywalne osiągi pojazdu z osiągami konwencjonalnej ciężarówki z silnikiem Diesla. Celem rozwoju gotowej do produkcji seryjnej ciężarówki GenH2 jest zasięg na jednym tankowaniu do 1000 kilometrów i więcej. Dzięki temu samochód nadaje się do szczególnie elastycznych i wymagających zastosowań, głownie w ważnym segmencie ciężkiego transportu długodystansowego. Rozpoczęcie produkcji seryjnej odmian zasilanych wodorem zaplanowano na drugą połowę tej dekady.
Akumulatorowo-elektryczny w transporcie dystrybucyjnym: od jesieni ciagnik eActros 300 w produkcji seryjnej
Wariant ciągnika eActros 300 przeszedł regularne i praktyczne testy użytkowe w Innsbrucku i okolicach. Pojazd pozostaje kompatybilny ze wszystkimi popularnymi europejskimi naczepami siodłowymi, biorąc pod uwagę maksymalną dopuszczalną długość całkowitą zestawu ciągnik/naczepa. Elektryczny ciągnik siodłowy bazuje na tej samej technologii co eActros 300/400. Trzy pakiety akumulatorów, każdy o pojemności 112 kWh, na jednym ładowaniu zapewniają zasięg do 220 km. Ciągnik eActros 300 można ładować z mocą do 160 kW: Naładowanie prądem stałym o natężeniu 400 A trzech akumulatorów od 20 do 80% ich pojemności na standardowej stacji szybkiego ładowania trwa nieco ponad godzinę. W ramach serii testów elektryczna ciężarówka pokonała już w ubiegłym roku przełęcz Arlberg w Austrii. Niektóre odcinki testów przeprowadzono na wysokości ponad 1800 m n.p.m. Produkcja seryjna ciężarówki z naczepą ma ruszyć jesienią tego roku.
Akumulatorowo-elektryczny w transporcie dalekobieżnym: rozpoczęcie produkcji seryjnej eActrosa LongHaul w 2024 roku
Na jednym ładowaniu eActros LongHaul ma zasięg około 500 km i ma osiągnąć dojrzałość seryjną w 2024 roku. Akumulatory zastosowane w tym aucie wykorzystują technologię ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP). Charakteryzują się one przede wszystkim długą żywotnością. Akumulatory produkcyjnego eActrosa LongHaul można naładować od 20 do 80% w znacznie mniej niż 30 minut na stacji ładowania o mocy około jednego megawata.
Daimler Truck konsekwentnie realizuje podwójną strategię z wodorem i akumulatorami. Jako jeden z największych na świecie producentów pojazdów użytkowych, zobowiązał się do przestrzegania paryskiego porozumienia klimatycznego. Celem jest oferowanie do 2039 roku na głównych rynkach globalnych (UE-30, USA, Japonia) wyłącznie nowych pojazdów, podczas jazdy neutralnych pod względem emisji dwutlenku węgla. Elektryczne ciężarówki z akumulatorem to idealny wybór zarówno do transportu dystrybucyjnego, jak i dalekobieżnego z regularnym wdrażaniem na możliwych do zaplanowania trasach z odpowiednimi odległościami i opcjami ładowania. Lepszym rozwiązaniem mogą być jednak napędy wodorowe, szczególnie w przypadku bardzo elastycznych i wyjątkowo wymagających zastosowań w transporcie ciężkim i dalekobieżnym. Ponadto dostępność odpowiedniej infrastruktury i wystarczającej ilości zielonej energii elektrycznej odgrywa kluczowe znaczenie dla udanego przejścia na technologie bezemisyjne.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent