RIZON to nowa marka ciężarówek jednego z największych na świecie producentów pojazdów użytkowych. RIZON wprowadza na rynek wszechstronną mieszankę zastosowań akumulatorowo-elektrycznych i konfiguracji w klasie 4-5 (średnie obciążenie). Wyłączny dystrybutor Velocity Vehicle Group („Velocity”) zapewni zaś kompleksową sieć sprzedaży i serwisu tych produktów w Stanach Zjednoczonych we współpracy z dealerami zatwierdzonymi przez Velocity.

W dniu 28 kwietnia 2023 roku Grupa Daimler Truck („Daimler Truck”) ogłosiła wprowadzenie na rynek amerykański linii elektrycznych ciężarówek pod nową marką RIZON. Marka RIZON i jej oferta pojazdów po raz pierwszy zostały zaprezentowane publiczności podczas targów Advanced Clean Transportation (ACT), które odbyły się w dniach 1-4 maja 2023 roku w Anaheim w Kalifornii.

RIZON dostarcza ukierunkowane na klienta bezemisyjne ciężarówki i rozwiązania w zakresie mobilności od jednego z największych i najbardziej doświadczonych producentów pojazdów użytkowych na świecie – Daimler Truck. Tożsamość RIZON pozostaje zakorzeniona w zaangażowaniu marki w tworzenie partnerstwa z właścicielami firm, którzy przechodzą na transport bezemisyjny. Właściciele flot i kierowcy ciężarówek otrzymają kompleksowe wsparcie za pośrednictwem doświadczonej sieci dealerskiej oferującej szereg usług, które pomogą zapewnić bezproblemową obsługę, jakiej klienci oczekują od marek Daimler Truck. Dostępne będą konsultacje w zakresie ładowania AC i DC oraz dostępu telematycznego. Elastyczne finansowanie zapewnia Daimler Truck Financial Services.

Trzy warianty modelu – e18L, e16L i e16M – będą pierwszymi ciężarówkami dostępnymi pod marką RIZON. Marka ta będzie proponować wszechstronną mieszankę konfiguracji i opcji odpowiednich do unikatowych wymagań każdego klienta, aby zoptymalizować codzienne operacje i produktywność. Średnio obciążone pojazdy akumulatorowo-elektryczne klasy 4 i 5, o masie całkowitej od 15 995 do 17 995 funtów (DMC), są w stanie przejechać od 110 do 160 mil (dla wariantu rozmiaru L z 3 akumulatorami) i od 75 do 110 mil. mil (dla wariantu rozmiaru M z 2 akumulatorami) na jednym ładowaniu*. Te ciężarówki idealnie nadają się do różnych zastosowań, takich jak samochody dostawcze zabudową furgonową, platformy, wywrotki, nadwozia skrzyniowe i chłodnie. Wszystkie ciężarówki RIZON są budowane zgodnie ze sprawdzonymi standardami zapewnienia jakości opracowanymi przez Daimler Truck i praktycznie obowiązującymi w ponad 40 lokalizacjach produkcyjnych na całym świecie.

Oprócz wszechstronności, RIZON zapewnia spokój ducha.

Samochody RIZON zawierają zaawansowane pasywne i aktywne systemy bezpieczeństwa, pomagające chronić kierowców, pasażerów i społeczności, w których działają. Kierowcy mogą się czuć jeszcze bezpieczniej w ruchu ulicznym i w zatłoczonych obszarach miejskich dzięki technologiom bezpieczeństwa Daimler Truck, takim jak Active Brake Assist i Active Side Guard Assist. Auta RIZON można ładować za pomocą dwóch typów systemów ładowania akumulatorów, poziomu 2 AC Charging (J1772) i DC Fast Charging zgodnych z CCS1. Marka RIZON będzie również oferować wiodący w swojej klasie pakiet gwarancyjny, chroniący układ napędowy, podwozie i kabinę przez 5 lat/75 000 mil oraz akumulatory wysokonapięciowe przez 5 lat/120 000 mil.

Dzięki tej wstępnej selekcji produktów ciężarówki RIZON będą skierowane do firm zajmujących się logistyką handlu detalicznego w miastach, dostawami na ostatniej mili i pracami komunalnymi. Począwszy od czwartego kwartału 2023 roku będą one dystrybuowane w Stanach Zjednoczonych na podstawie umowy na wyłączność z Velocity, uznaną marką w branży pojazdów użytkowych z około 80 punktami sprzedaży na całym świecie. Dzięki konsultantom ds. sprzedaży i technikom doświadczonym w komercyjnej e-mobilności, punkty kontaktowe Velocity będą służyć jako punkty kompleksowej obsługi dla klientów zainteresowanych przejściem na elektryczne ciężarówki. Dodatkowo Velocity będzie mianować dealerów RIZON w obszarach poza zasięgiem Velocity, aby zapewnić bezproblemową sieć w całych Stanach Zjednoczonych.

Sfera mobilności szybko się zmienia, gdyż ustawodawstwo i inicjatywy klientów skupiają uwagę na bezemisyjnym transporcie komercyjnym. Zachęty finansowe i ulgi podatkowe na niektórych rynkach też pomagają zmniejszyć koszty zmiany floty. Wraz z rozwojem tego dynamicznego nowego rynku, RIZON jest gotowy, aby pomóc klientom w dokonywaniu zmian. Dzięki partnerstwu z Velocity i tym korzystnym zmianom w krajobrazie transportowym, Daimler Truck spodziewa się atrakcyjnego potencjału wzrostu na rynku elektrycznych ciężarówek średniej ładowności, jak dla marki RIZON w nadchodzących latach.

*Na jednym ładowaniu wariant rozmiaru L (124 kWh) ma przewidywany zasięg 110-160 mil, a wariant rozmiaru M (83 kWh) oferuje 75-110 mil. Zasięg może się różnić w zależności od warunków środowiskowych, stanu akumulatora/poziomu naładowania, użycia rekuperacji, ruchu drogowego/profilu, użycia akcesoriów, szybkości działania oraz stylu jazdy.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent