Atrakcyjny model wejścia do świata NEOPLAN. Nagradzana konstrukcja Sharp Cut z systemem OptiView. Cztery długości i płaska podłoga zapewniają klientom maksymalną elastyczność. Wydajne silniki MAN i wyjątkowe bezpieczeństwo sprawiają, że Tourliner jest popularnym i wszechstronnym pojazdem. Od chwili wprowadzenia na rynek w 2003 roku sprzedano ponad 3850 tych pojazdów – dwie trzecie z nich w popularnej 12-metrowej wersji dwuosiowej

Autokar Tourliner został wprowadzony na rynek 20 lat temu jako nowa klasa podstawowa marki premium NEOPLAN. Wkrótce po przejęciu przez MAN firmy Gottlob Auwärter GmbH & Co KG w Stuttgarcie-Möhringen był to jeden z pierwszych autokarów zbudowanych na wspólnej platformie technologicznej MAN. Dzisiaj Tourliner znacznie dojrzał w drugiej generacji i obecnie mocno zadomowił się na europejskich drogach. Na nowy rok modelowy, który MAN Truck & Bus zaprezentuje po raz pierwszy na targach Busworld 2023 w Brukseli, otrzyma kolejną poważną modernizację techniczną.
Trwająca dwie dekady historia Tourlinera jest ściśle powiązana z historią bogatej w tradycje marki NEOPLAN ze Stuttgartu, która w 2025 roku będzie obchodzić 90. rocznicę swojego istnienia. Od kilkudziesięciu lat marka ta jest synonimem wysokiej jakości innowacyjnych autokarów, wykorzystujących wysoce niezawodną technologię. Jedna z najważniejszych dat w historii firmy NEOPLAN w nowym tysiącleciu to bez wątpienia 20 czerwca 2001 roku: był to dzień, w którym Gottlob Auwärter GmbH & Co. KG został przejęty przez MAN Nutzfahrzeuge AG w Monachium – ustanawiając tym samym ważny kamień milowy dla przyszłego rozwoju przedsiębiorstwa.
Początkowo NEOPLAN i oddział autobusowy MAN były zarządzane pod patronatem NEOMAN GmbH w Salzgitter. Następnie 1 lutego 2008 roku dział autobusów został włączony do Grupy MAN Nutzfahrzeuge, aby móc korzystać z synergii w ramach działającej na arenie międzynarodowej Grupy. Obecnie wszystkie modele NEOPLAN są produkowane w nowoczesnej fabryce autobusów MAN w Ankarze – tradycja ta została pomyślnie zapoczątkowana przez nowego Tourlinera w 2003 roku. Pojazd był nadal prezentowany w byłej fabryce macierzystej w Möhringen pod hasłem „Tourliner Summertime” w lipcu 2003 roku. Wstępna koncepcja projektowa została zaś wcześniej pokazana na targach IAA 2002 pod nazwą „X-liner” – pojazd wywołał zamieszanie między innymi ze względu na fluorescencyjny zielony lakier. W związku z rozpoczęciem sprzedaży obu modeli jako typu dwuosiowego (Tourliner SHD) i długiego trzyosiowego (Tourliner SHD L) wprowadzono wiele zmian w oparciu o opinie klientów.
Rozwój pierwszej generacji
Pomysł był wówczas prosty i miał sens przemysłowy. Standardowy autobus Lion’s Coach firmy MAN – opracowany pod egidą byłego dyrektora ds. technologii Ernö Barthy – został niedawno odnowiony w 2002 roku i miał służyć jako baza techniczna dla pierwszego autokaru NEOPLAN. Celem było uzupełnienie bogatej w tradycję gamy modeli Starliner, Cityliner, Skyliner i Euroliner oraz rozszerzenie jej na segment autokarów standardowych. Tourliner był także jednym z pierwszych modeli, które trafiły na deskę kreślarską nowo utworzonego działu projektowego NEOPLAN, kierowanego przez Michaela Streichera (wygląd zewnętrzny) i Andreę Lipp (wnętrze). Michael Streicher szybko stał się znany jako twórca specyficznego dla NEOPLAN i definiującego markę projektu Sharp Cut dla serii Starliner i Cityliner. Stylistykę odnaleźć można też w istocie drugiej generacji z wyraźnie określonymi „Angel Eyes”.
Tourliner pierwszej generacji był typowym „dzieckiem swoich czasów”. Ponieważ szkielet – ważny podstawowy element każdego autobusu – miał wspólny z odpowiednikiem MAN, po raz pierwszy pominięto w nim tradycyjnie pochylone do przodu słupki okienne i dzieloną przednią szybę, podobnie jak w ekonomicznym autokarze międzymiastowym/turystycznym Euroliner, w ten sposób umożliwiając wyraźne odróżnienie od produktów premium Starliner i Cityliner. Mimo to zespołowi projektowemu udało się zapewnić autokarowi niezwykle dynamiczny wygląd dzięki znacznie pochylonemu do przodu słupkowi B jako charakterystycznemu elementowi konstrukcyjnemu – i tak pozostało do dnia dzisiejszego. Zamiast swobodnie ukształtowanych reflektorów autokaru MAN Lion, Tourliner błyszczał typowymi jednopunktowymi reflektorami NEOPLAN, a z tyłu zastosowano okrągłe światła LED – na długo przed wprowadzeniem ich w innych autobusach. Ogólnie ujmując projekt bardzo sprytnie pokazuje przejście języka projektowania NEOPLAN z poprzedniego stulecia do nowego, nie robiąc przy tym wrażenia dwóm nowym modelom Starliner i Cityliner, które wkrótce potem zostały wprowadzone na rynek. Wnętrze pierwszego Tourlinera nadal zawierało bowiem wiele zaokrąglonych elementów oraz popularne od wielu lat jasnoniebieskie wnętrze (Beach Blue). W przeciwieństwie do brata MANa, pierwsza generacja miała również platformy typowe dla NEOPLAN.
Dzięki tym cechom oraz wysokiej jakości NEOPLAN Tourliner zachwycił szerokie grono klientów. W sumie zarejestrowano około 2500 pojazdów pierwszej generacji, w tym modele z kierownicą po prawej stronie, które były sprzedawane przede wszystkim w Wielkiej Brytanii. Spośród nich około 70% stanowiły 12-metrowe wersje dwuosiowe. Jeden autokar trafił nawet na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010 w Republice Południowej Afryki, podczas gdy inne modele zostały wyposażone jako ekskluzywne autobusy zespołowe, przede wszystkim do kolarstwa zawodowego. Dzięki atrakcyjnemu stosunkowi ceny do wydajności Tourliner zawsze był także popularnym wyborem w przypadku regularnych przewozów dalekobieżnych – między innymi ze względu na obecnie ciągłą płaską podłogę i opcjonalny podnośnik dla wózków inwalidzkich nad przednią lub tylną osią.
Druga generacja wyznacza standardy
Drugą generację Tourlinera ujawniono w 2016 roku. W tym przypadku zoptymalizowany projekt Sharp Cut z wyraźnymi, precyzyjnymi konturami wyznacza nowe standardy wizualne. Jego aerodynamiczna konstrukcja została ulepszona, aby osiągnąć poprawę o około 20%, co przełożyło się na wyjątkowo niski opór powietrza i wartości wzorcowe w tunelu aerodynamicznym. Było to możliwe dzięki licznym detalom, takim jak płynne przejście między przednią szybą a bryła dachu, zoptymalizowany aerodynamicznie słupek A i ściany boczne o gładkiej powierzchni. W ten sposób nowy Tourliner w wyjątkowy sposób łączył elementy dynamiczne i estetyczne. Kluczowym elementem projektu, który wyróżnia ten model od kilku lat, pozostaje wizualne przełamanie szerokiego, skierowanego do przodu słupka B, tak aby pasażerowie w pierwszym rzędzie siedzeń nadal mogli dobrze widzieć na zewnątrz – a część zewnętrzna zyskała jednocześnie wyjątkowy wygląd. Przyglądając się bliżej, można rozpoznać dynamikę przodu nadwozia w „przezroczystych skrzydłach” – logo 20-letniej kampanii. Poza tym w sferze aerodynamiki cyfrowy system wymiany lusterek OptiView umożliwia znaczne zmniejszenie oporu. Technologia ta oferuje też korzyści pod względem bezpieczeństwa i opłacalności. Pierwszy na świecie system wymiany lusterek w autokarach był naprawdę wyjątkowym atutem na rynku, gdy został skomercjalizowany w 2018 roku i od tego czasu ugruntował swoją pozycję.
Zarazem wystarczy jedno spojrzenie, aby przekonać się, że Tourliner drugiej generacji należy do rodziny NEOPLAN. Przednia górna część, która stylowo sięga do dachu, dynamiczny „ogon komety” przed dachowym systemem klimatyzacji, charakterystyczne i wyraźnie zarysowane reflektory („Angel Eyes”) oraz design Sharp Cut, który zdobył już wiele wyróżnień, wszystko to jasno pokazuje, że to prawdziwy NEOPLAN. Tourliner – który wkrótce po premierze otrzymał nagrodę iF Design Award. Poza tym pojazd zachwycał niezwykle przyjazną atmosferą i maksymalnym komfortem podróży. Wysokiej jakości materiały, nowoczesna koncepcja oświetlenia nowej generacji i wszechstronne wyposażenie informacyjno-rozrywkowe nie pozostawiały nic do życzenia. Pasażerowie cieszyli się dużą ilością światła i poczuciem przestronności. Przyczyniały się do tego również konstrukcja półek bagażowych, oświetlenie LED i nowe zestawy serwisowe. W kolejnych latach Tourliner otrzymał dalsze ulepszenia wnętrza. Najważniejszymi nowościami, składającymi się na prestiżowy wygląd Tourlinera, były podłoga przypominająca pokład łodzi, chromowane poręcze i podświetlane elementy półek bagażowych, które też dyskretnie podkreślały nazwę produktu we wnętrzu dzięki oświetleniu LED. Tourliner można było oczywiście rozbudować o kolejne moduły z oferty NEOPLAN Individual.
Druga generacja linii modeli Tourliner jest dostępna w czterech wariantach i dlatego oferuje każdemu klientowi najlepsze możliwe rozwiązanie odpowiadające jego indywidualnym potrzebom – elastyczność zawsze była głównym celem NEOPLAN. Najmniejszy wariant o długości 12,1 m oferuje komfort premium dla maksymalnie 53 pasażerów. Trzyosiowy wariant średniej wielkości – Tourliner C o długości 13,4 m – może pomieścić do 57 pasażerów. Wyjątkowo długi dwuosiowy pojazd był najnowszym uzupełnieniem rodziny na targach Busworld 2017. Dwuosiowa wersja Tourlinera C o długości 13,1 m została zoptymalizowana głównie pod kątem maksymalnej liczby miejsc siedzących i oferuje do 59 siedzeń – to idealne rozwiązanie do regularnych budżetowych przewozów dalekobieżnych. Największy 3-osiowy wariant o długości 13,9 m może zaś zabrać 63 pasażerów.

Od chwili premiery w 2003 roku z linii montażowej zjechało łącznie około 3850 sztuk modelu NEOPLAN Tourliner obu generacji – z czego ponad 2500 w popularnej 12-metrowej wersji dwuosiowej. Zbiegając się z 20. rocznicą powstania NEOPLAN Tourliner, model ten zostanie wprowadzony na rynek także w wyjątkowo wysokiej jakości wersji Diamond Edition. Obejmie to całą gamę modeli i podkreśli wyjątkową rodzinną atmosferę marki premium.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent