Zwiedzanie zakładu MAN-a zaczynamy od nowej hali H6. Jest to hala w której wyposażane są kabiny, które dostarczane są min. do naszego krakowskiego zakładu montującego ciężarówki oraz do fabryki w Salzgitter w Niemczech. W niedalekiej przyszłości także zakład w Wiedniu będzie otrzymywał kabiny z Niepołomic. W tym celu fabryka przygotowuje się do montażu zmilitaryzowanych ciężarówek. Hala H6 to jest ponad 32 tys. m2 powierzchni podzielonej na strefy zgodnie z logistycznym przepływem materiałów niezbędnych do montażu kabin.

10 tyś m2 zajmuje magazyn blokowy i wysokiego składowania. Następne 10 tyś m2 to obszary przygotowania materiałów montażowych. Ostatnie 10 tyś m2 jest sercem hali czyli linią produkcyjną kabin.

Początek linii montażowej – w tym miejscu zaczyna się wyposażanie kabiny – która już polakierowana przyjeżdża do Niepołomic z zakładu w Monachium. Kabina podawana jest systemem przenośników na pierwsze stanowisko montażowe (pierwszy takt). Na początkowe stanowiska dostarczane są drzwi i dach kabiny, które transportowane są systemem EHB na linię montażową. Składanie kabin odbywa się na 63 stanowiskach montażowych (tzw. taktach produkcyjnych). Czas wykonania w pełni wyposażonej kabiny od jej umieszczenia na linii produkcyjnej to pięć godzin. Kabiny poruszają się na automatycznych samojezdnych wózkach, które po potwierdzeniu ukończenia  czynności montażowej przesuwają się o kolejny takt produkcyjny. Ze względu na ergonomię wózki po opuszczeniu stanowiska montażowego podnoszą się do góry aby ułatwić montaż. Wszystkie ważne punkty bezpieczeństwa „D”, czyli krytyczne dla bezpieczeństwa produktu, realizowane są przez elektronarzędzia z elektroniczną ewidencją momentu dokręcającego śruby.

Linia montażu dachu składa się z 13 taktów gdzie każde ze stanowisk jest odpowiednio dopracowane pod kątem ergonomii montażu. Ta specjalistyczna podlinia montażu dach została zmontowana gdy jeszcze nie było dachu hali. Poszczególne zelektronizowane komponenty linii były ściągane z całego świata z pomocą koncernu Volkswagena którego częścią jest MAN. W następnej kolejności montowany jest kokpit. Jest również montowany na wózkach samojezdnych jak kabina na głównej linii montażowej. Szczególnie ważne jest wpięcie głównej wiązki elektrycznej do tablicy przyrządów co zapewnia jej niezawodność. Kolejnym etapem jest stanowisko do „wklejenia” kokpitu, są takie 4 zrobotyzowane stanowiska. Pozostałe służą do montażu dachu, modułu pedałów oraz szyb przednich i bocznych kabiny. Roboty pozwalają zapewnić pełną powtarzalność procesu i dokładność wykonania. Ważnym aspektem jest zapewnienie szczelności połączeń elementów poszycia kabiny. Dach pełną wytrzymałość połączenia ze ścianami bocznymi uzyskuje po 8 godzinach. Drzwi pomiędzy stanowiskami montażowymi transportowane są systemem EHB mocowanym pod dachem hali produkcyjnej i po ich wyposażeniu również dostarczane są na linię główną. Na podlinii montażu drzwi następuje zabudowa min.: tapicerki, układów elektrycznych, lusterek. Na tej linii istnieje również możliwość ergonomicznego dopasowania wysokości montowanych drzwi, w zależności od stanowiska. Kolejne stanowisko to dział napraw i zabudowy kabin specjalnych, tutaj trafiają kabiny, które przed oddaniem do dalszej zabudowy wymagają poprawek. Na dodatkowym podeście umieszcza się kabiny  specjalne.

Następny etap produkcji to finalna  kontrola jakości montażu, miejsce, w którym zakład upewnia się, że produkt spełnia najwyższe standardy i może być  przekazany do dalszej zabudowy. Zielona naklejka na przedniej szybie oznacza, że halę opuszcza w pełni sprawna kabina. To ostatnia czynność na linii montażowej. Kabina jest przekładana na platformę transportową i trafia do następnej hali, gdzie odbywa się produkcja ciężarówek.

Rozbudowa zakładów w Niepołomicach miała również duży wpływ na sposób i wydajność montażu samochodów ciężarowych. Zdolność montażowa została znacznie zwiększona z ok. 120 ciężarówek przy pracy dwuzmianowej do maksymalnie 300 pojazdów przy pracy trzyzmianowej. Jednocześnie linia montażowa musiała zostać dostosowana do budowy samochodów ciężarowych lekkich i średnich. Kolejnym etapem jest osadzenie kabiny na ramie ciężarówki. Jej zamontowanie odbywa się w cyklu  ciągłym. Kabina na ramę osadzana jest bez zatrzymania linii produkcyjnej. Dużym wyzwaniem okazały się nowe typy kabin z serii lekkiej i średniej, ponieważ one znacznie (DOKA) się różnią od kabin stosowanych w ciężarówkach serii ciężkiej.

Montaż kół odbywa się za pomocą profesjonalnego sprzętu, wykorzystywane są do tego specjalistyczne wkrętarki. Umożliwia to sprawny montaż wielu kół w krótkim czasie.

Następny etap to stacja napełnienia płynami. Podczas tego cyklu płyn chłodzący jest wpompowywany do układu chłodzenia silnika samochodu. Najpierw wytwarzana jest próżnia (podciśnienie) w celu napełnienia układu cieczą z wymaganą prędkością.

Ostatnie stanowisko jest końcem linii montażowej. Ciężarówka jest podnoszona na przystosowanej do tego platformie. Wózki jezdne na których następował montaż odjeżdżają i gotowa zmontowana ciężarówka po raz pierwszy staje na własnych kołach. Uruchamiany jest silnik ciężarówki i przejeżdża ona na linię końcową gdzie zostaje sprawdzona i przechodzi regulacje oraz testy jazdy. Gotowe ciężarówki są kierowane do sieci sprzedaży firmy MAN.

   Tekst: Bartosz Wojtowski

  Zdjęcia: Bartosz Wojtowski