Największy na świecie zestaw z ciężarówką elektryczną już jeździ po szwedzkich drogach

Największa na świecie zestaw z ciężarówką elektryczną włączono do projektu TREE, którym kieruje Skogforsk. Ciężarówka do transportu zrębków firmy Scania tworzy zestaw o długości 34 m i masie 94 tony po pełnym załadowaniu. Pojazd ten stanowi własność LBC Frakt Värmland, zarządza nim Stora Enso.
Duża ciężarówka elektryczna na placu budowy
Pojazd będzie transportował zrębki drzewne z regionalnych tartaków do fabryki tektury Stora Enso w Skoghall pod Karlstad. Premiera miała miejsce 26 marca, a podczas niej – tzn. otwarcia nowego parku ładowania w młynie niej zaprezentowano rozwiązanie Laddbolaget, jednego z 23 partnerów TREE. W tym samym czasie LBC Frakt i Stora Enso pokazały cztery kolejne elektryczne ciężarówki, będące częścią TREE. Dzięki parkowi ładowania, pięciu ciężarówkom i narzędziom BEV-r, uczestnika projektu TREE, służącym do optymalizacji tras i ładowania, powstało teraz kompletne miejsce demonstracyjne, którego centrum stanowi młyn Skoghall. To pierwsza z siedmiu witryn demonstracyjnych tworzonych w ramach projektu TREE.
Koordynatorem tego projektu jest szwedzki instytut badawczy zajmujący się leśnictwem Skogforsk wraz z organizacją sieciową CLOSER w Lindholmen Science Park. W projekcie uczestniczy dodatkowo 20 partnerów, w tym firmy leśne, logistyczne, transportowe, ładujące, technologiczne i uniwersytety. Projekt będzie realizowany w okresie 2023-11-20 – 19-11-2026 przy wsparciu programu badawczo-rozwojowego FFI (Vehicle Strategic Research and Innovation) w Vinnova.
Rola CLOSER
CLOSER pełni funkcję zastępcy kierownika projektu i odpowiada za dwa większe pakiety prac: demonstrację zelektryfikowanych rozwiązań logistycznych, co obejmuje koordynację prac w 7 różnych lokalizacjach, oraz EL i ładowanie, w tym testowanie i ocenę różnych powiązanych z nimi rozwiązań.
Według wstępnych danych Szwedzkiej Administracji Transportu emisja gazów cieplarnianych pochodzących z ruchu drogowego wzrosła w 2024 roku o 18 procent. Wdrożonych pięć pojazdów, łącznie będzie mogło zmniejszyć emisję dwutlenku węgla w Värmland o nieco ponad 1000 ton dwutlenku węgla rocznie. Staje się to już rzeczywistością w ramach projektu TREE, w ramach którego Stora Enso, LBC Frakt i Scania wraz z partnerami jako pierwsi w kraju przygotowali całą flotę pojazdów o różnej konfiguracji. Wszystkie te pojazdy w ramach sektora leśnego mają do wykonania różne zadania, co ma na celu elektryfikację potrzeb całego sektora w zakresie transportu krajowego. Pięć zelektryfikowanych pojazdów transportowych, które pojawiły się na ulicach okolic Skoghall Mill, pokaże, że szersza transformacja jest możliwa i przeniesie efektywność energetyczną na zupełnie nowy poziom, co dotychczas nie było możliwe w przypadku zelektryfikowanych pojazdów ciężarowych.
Skoghall jest jednym z centrów tej inicjatywy
W ramach projektu TREE w Szwecji powstało siedem obiektów demonstracyjnych. Jednym z nich jest obszar wokół młyna Skoghall w Värmland, gdzie wspólnie testowane są infrastruktura ładowania i pojazdy. Łącznie sprawadznych jest pięć pojazdów: dwa do transportu wiórów, pojazd wahadłowy do transportu rolek tektury między papiernią a terminalem oraz elektryczna ciężarówka do transportu produktów resztkowych. Ponadto testowane są dwie ciężarówki z napędem elektrycznym i własnym żurawiem, służące do przewozu drewna. Będą to pierwsze elektryczne ciężarówki do transportu drewna w Värmland, przewożące drewno okrągłe w trudnych warunkach z dróg leśnych do zakładów leśnych w Värmland. Zakład Stora Enso w Skoghall będzie pełnić funkcję węzła logistycznego dla wszystkich samochodów. Podobnie jak w tym przypadku, przetestowanie zarówno pojazdu, jak i stacji ładowania w tym samym systemie stanowi wyjątkowy warunek wstępny dla przyszłego rozwiązania systemowego w rzeczywistej eksploatacji.
Anna Pernestål ze Skogforsk, która koordynuje działania w ramach projektu TREE, mówi „TREE to demonstracja systemu, która pokaże, że przejście na szeroką skalę z napędu diesla na napęd elektryczny jest możliwe i jak wpłynie to na metody pracy, planowanie tras i modele biznesowe.
Hipoteza jest taka, że jeśli rozwiązanie to sprawdza się w złożonym środowisku sektora leśnego, to sprawdzi się również w większości innych branż.
Największa na świecie elektryczna ciężarówka do poruszania się po drogach publicznych
Ważnym elementem ograniczania emisji pochodzących z transportu towarowego jest możliwość załadowania jak największej ilości ładunku na każdy jeden przewóz. Dlatego właśnie nowa i całkowicie unikatowa ciężarówka tworząca zestaw o masie całkowitej 94 ton jest szczególnie ważna dla tej transformacji. To prawdopodobnie najcięższy i najdłuższy elektryczny samochód dopuszczony do ruchu po drogach publicznych. Może on przewieźć o 36% więcej ładunku niż zwykły odpowiednik. Samochód ten będzie przewoził zrębki drzewne w rejonie Skoghall. To pojazd unikatowy na skalę światową, który stanowi wyzwanie i usprawnia transport ciężarowy, wprowadzając nowy poziom, jakiego wcześniej nie było w przypadku floty pojazdów zelektryfikowanych. W tym kontekście bowiem znalezienie rozwiązań transportowych wolnych od paliw kopalnych dla przewozu ładunków w sektorze leśnym stwarza ogromne możliwości redukcji emisji i wpływu na środowisko.

 

        Tekst: Jarosław Brach

        Zdjęcia: Producent