Służba ratownicza Viking w Wielkim Oslo jest pierwszą w Skandynawii posiadającą pojazd ratowniczy zasilany akumulatorowo. Ciężarówka Scania 25P Electric będzie miała swoją bazę w Oslo i będzie operować na terenie całego obszaru aglomeracyjnego norweskiej stolicy.
To pierwsza w krajach skandynawskich laweta akumulatorowo-elektryczna. Od 2020 roku firma Viking nabyła wiele mniejszych ciężarówek serwisowych z elektrycznym układem napędowym, ale to pierwsza ciężarówka zasilana akumulatorowo. Svein Setrom z Viking Rescue Service wskazuje
„Dla nas w firmie Viking ta laweta sygnalizuje cel, jakim jest ograniczenie emisji”. Tym bardziej, że doświadczenia dotyczące małych pojazdów służbowych z silnikami elektrycznymi są dobre. Teraz firma stała się więc gotowa na kolejny krok. Szczególnie, że jej klienci są również zainteresowani usługami bezemisyjnymi i przyjaznymi dla środowiska.
Największy akumulator
Dostarczona obecnie przez Scanię ciężarówka BEV (Battery Electric Vehicle) to dwuosiowy pojazd 25P z największym pakietem akumulatorów o pojemności 300 kW. Daje to zasięg podczas normalnej jazdy aż do 250 kilometrów. Samochód wyposażono też w elektryczną przystawkę odbioru mocy Scania, która zasila nadwozie olejem do pracy. Zabudowę włoskiej firmy Omars dostarczyła firma Vang Auto-Service. Zabudowa ta jest podobna do tej, którą Viking wykorzystuje w kilku swoich pojazdach ratowniczych Scania wyposażonych w silniki wysokoprężne.
Wiele misji
W Norwegii, Szwecji i Danii Viking Redningstjeneste dysponuje łącznie 500 pojazdami ratowniczymi. Realizują one rocznie łącznie pięć milionów zadań. Stacja w Oslo jest jedyną prywatną stacją w Norwegii i obsługuje 50 000 zadań rocznie. Svein Setro dodaje „W ostatnich latach obserwujemy coraz więcej przebić opon. Nie mamy do końca pewnego powodu, ale przyczyną mogą być zarówno cięższe samochody, jak i mniejsza liczba osób posiadających w aucie koła zapasowe”.
Norsk Scania we współpracy z Vang Auto-Service zbudowała także akumulatorowo-elektryczny samochód TMA. Są to tzw. samochody poduszki, służące do zabezpieczania miejsc uszkodzeń wzdłuż dróg o dużym natężeniu ruchu.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent