Czas świętować! W dniu 4 września mija 30 lat, odkąd Volvo Trucks wprowadziło na rynek serię FH, najlepiej sprzedającą się ciężarówkę w historii firmy. Od samego początku ten flagowy model koncernu cechował sie charakterystycznym designem nadwozia i wnętrza, doskonałym komfortem kierowcy oraz zaawansowanymi technicznie rozwiązaniami w zakresie wydajności i bezpieczeństwa.

FH to jeden z odnoszących największe sukcesy modeli w branży – do tej pory na około 80 rynkach na całym świecie sprzedano prawie 1,4 miliona tych samochodów. Nowe, począwszy od kół, oferujące doskonałe właściwości jezdne i niskie zużycie paliwa, FH, kiedy zostało wprowadzone na rynek w 1993 roku, szybko ustanowiło zupełnie nowy standard w prowadzeniu ciężarówek 30 lat później FH nadal pozostaje prawdziwą ikoną. Roger Alm, prezes Volvo Trucks, ocenia „Volvo FH to doskonałe odzwierciedlenie nastawienia skupionego na kliencie i model, który od 30 lat przesuwa granice. We wszystkich kluczowych obszarach, takich jak komfort kierowcy, oszczędność paliwa, bezpieczeństwo i produktywność, nigdy nie przestaliśmy udoskonalać tego modelu. Jestem bardzo dumny, że dziś nasi klienci mogą zamawiać Volvo FH w wersji elektrycznej, gazowej i wysokoprężnej”.

Od początku przełomowy lider innowacji

Volvo FH było i pozostaje liderem innowacji. Model został wprowadzony na rynek z całkowicie nowym podwoziem i konstrukcją ułatwiającą elastyczne rozwiązania dla różnych zastosowań transportowych. Przełomowy układ napędowy obejmował całkowicie premierowy 12-litrowy silnik (16-litrowy w Volvo FH16), a kompletnie nowa kabina zapewniała wyjątkową aerodynamikę i komfort kierowcy.

Innowacje kontynuowano przez lata, zawsze opierając się na wartościach Volvo, takich jak bezpieczeństwo, jakość i dbałość o środowisko. Do takich kamieni milowych innowacji wprowadzonych na przestrzeni ostatnich trzecgh dekad zaliczają się m.in. poduszka powietrzna kierowcy, zautomatyzowana skrzynia biegów I-Shift oraz Aktywny Układ Kierowniczy Volvo, który zapewnia łatwe kierowanie i doskonałą zwrotność.

W keestii zaś stylistyki zewnetrznej to lusterka wsteczne o wyjątkowej, smukłej konstrukcji gwarantują kierowcy lepszą bezpośrednią widoczność. Natomiast reflektory w kształcie litery V, zabezpieczają zarówno lepszą widoczność, jak i komfort, a jednocześnie nadają ciężarówce charakterystyczny wygląd. Są to jedynie dwa elementy: przykłady wykorzystania technologii i konstrukcji Volvo w celu zapewnienia kierowcy dodatkowych korzyści.Ylva Dalerstedt, Menedżer Segmentu Transportu Długodystansowego w Volvo Trucks, wskazuje „Volvo FH pierwszej generacji to przełom, który całkowicie zmienił koncepcję nowoczesnego pojazdu ciężarowego. Od tego czasu nadal wyznaczamy nowe standardy w transporcie ciężarowym i wprowadziliśmy na rynek pięć kolejnych generacji tego samochodu ciężarowego. Naszą receptą na sukces było wykorzystanie najnowszej technologii w sposób zawsze zapewniający wyraźne korzyści naszym klientom i kierowcom. Jako dowód naszych udanych wysiłków w zakresie ciągłego doskonalenia i ciągłej ewolucji, Volvo FH jest jedyną ciężarówką, która trzykrotnie została wybrana „Międzynarodową ciężarówką roku”.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent