Wyścigi Goodyear FIA European Truck Racing Championship to trzecia runda z 8 wyścigów tegorocznego cyklu. Walka o tytuł Mistrza Europy jest zacięta. Rywalizują w niej kierowcy z całej Europy, w tym sześciokrotny zwycięzca i obrońca tytułu Jochen Hahn oraz czterokrotny mistrz Norbert Kiss.

Marka Iveco jest oficjalnym partnerem serii 8 wyścigów oraz sponsorem technicznym „ Die Bullen Von Iveco” w którego skład wchodzą Hahn Racing, z sześciokrotnym mistrzem świata tej dyscypliny, Jochenem Hahn oraz Schwabentruck, ze Steffi Halm, jedyną kobietą biorącą udział w wyścigach. Ciężarówki używane w wyścigach przez te dwa zespoły to Iveco S Way R wyposażone jak wszystkie auta biorące udział w tych wyścigach w opony Goodyear 315/70R22.5 152L. Jest to opona asymetryczna bardziej kanciasta od strony wewnętrznej i z lekkimi nacięciami od strony zewnętrznej. Wysokość bieżnika to 3mm. Ciśnienie w oponie, zależnie od tego co zespół wyścigowy ustali, wynosi od 1,8 do 4,8 bar. Opony po wyścigu są  bieżnikowane i trafiają do sprzedaży jako nowe do samochodów ciężarowych. Samochody zasilane są paliwem HVO ( uwodorniony olej roślinny). Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie pod względem czystości spalin.

Iveco miało podczas wyścigów wystawę statyczną produkowanych przez siebie modeli ciężarówek. Zaprezentowało następujące modele : S Way zasilany LNG, S Way w kultowej wersji Turbostar oraz Iveco Daily z pneumatycznym zawieszeniem Air Pro. Wisienką na torcie było po raz pierwszy zaprezentowane w Polsce elektryczne  Iveco e Daily.

Goodyear miało swój showroom gdzie o oponach i usługach im towarzyszącym można było dowiedzieć się wszystkiego. O tym napiszemy w odrębnym artykule.

 Tekst: Bartosz Wojtowski

  Zdjęcia: Bartosz Wojtowski