Renault Trucks weźmie udział w 17. targach Solutrans, które w dniach 21-25 listopada 2023 roku odbędą się w Lyon-Eurexpo. Na stoisku o powierzchni ponad 900 m2 producent zaprezentuje swoje rozwiązania dla transportu niskoemisyjnego, które ucieleśniają trzy filary jego strategii redukcji emisji CO2. Obejmuje to produkcję ciężarówek o stale poprawiającej się efektywności energetycznej, dostarczanie całkowicie elektrycznych rozwiązań zapewniających bezemisyjny transport w trakcie użytkowania, wydłużanie żywotności pojazdów w ramach podejścia o obiegu zamkniętym oraz pracę nad rozwiązaniami w zakresie w 100% bezemisyjnej logistyki ostatniej mili.

Renault Trucks zaprezentuje dziesięć pojazdów na wystawie w Lyonie, historycznej kolebce wytwórcy na stoisku podzielonym na sekcje:

  • Elektromobilność;
  • Mobilność miejska;
  • Efektywności energetycznej;
  • Gospodarka o obiegu zamkniętym;

Elektromobilność, mobilność miejska i logistyka ostatniej mili 
Koncern angażuje się w transformację energetyczną, koncentrując się przede wszystkim na mobilności elektrycznej. Dlatego obecnie oferuje pełną gamę pojazdów w pełni elektrycznych, od rowerów towarowych o masie całkowitej 650 kg po ciągniki zdolne tworzyć 44-tonowe zestawy i ciężarówki do robót miejskich. Odwiedzający Solutrans będą więc mieli okazję zobaczyć na stoisku zupełnie nowe typy E-Tech T i C. Te warianty, przeznaczone do dystrybucji regionalnej i budownictwa miejskiego oraz oznaczone nowym logo marki, w listopadzie trafią do produkcji seryjnej w fabryce Renault Trucks w Bourg-en-Bresse (Ain, Auvergne-Rhône-Alpes). Oprócz nich na wystawie pokazane zostanie odmiana E-Tech D z nowym designem przodu. Ten średniej klasy pojazd zostanie też wyposażony w nowe funkcje poprawiające bezpieczeństwo w obszarach miejskich, zarówno dla kierowców, jak i innych użytkowników dróg. Uprzedzają one wejście w życie Rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa ogólnego (GSR), które stanie się obowiązującym prawem w lipcu 2024 roku. Ponadto przestawione będą lekkie auta użytkowe. W pełni elektryczny typ E-Tech Trafic, najnowszy model tej klasy w gamie propozycji przedsiębiorstwa, wystąpi wraz z zabudową chłodnią, a drugi egzemplarz będzie przybkiżony podczas tradycyjnej konferencji prasowej w środę 22 listopada.

Aby zapewnić reprezentację pełnej gamy pojazdów miejskich, na wystawie paletę wyrobów dopełnią dwa e-rowery cargo Kleuster Freegônes dla profesjonalistów. Pierwszy będzie miał tzw. suchą komorę o ładowności 300 kg i pojemności użytkowej 2m3, natomiast druga dostanie konfigurację „food”. Te niezawodne, trwałe i ekonomiczne trójkołowe pojazdy ze wspomaganiem elektrycznym są obecnie montowane w zakładzie wytwórczym Renault Trucks w Vénissieux (Rhône, Auvergne-Rhône-Alpes) i dystrybuowane za pośrednictwem jego sieci. I wreszcie, gdy goście pojawią się na dziedzińcu centrum wystawowego Lyon Eurexpo, powitają ich:

  • 26-tonowa odmiana E-Tech D Wide Low Entry Cab, przekształcona w sztukę uliczną przez artystę z Lyonu – Birdy Kids;
  • trzeci rower Freegônes, tym razem eksponowany w wersji śmieciarki, ilustrujący interoperacyjność roweru towarowego i pojazdu Renault Trucks D Wide RCV.
  • ciężarówka ze specjalnej serii pojazdów używanych Renault Trucks T Red.

Efektywność energetyczna
Oprócz mobilności elektrycznej Renault Trucks zapewnia ciężarówkom stale poprawiającą się efektywność energetyczną w celu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym podmiot wystawi typ T DE z silnikiem o pojemności 13 litrów i mocy 480 KM. Ten model na rok 2024 korzysta z najnowszych udoskonaleń w gamie pojazdów do ciężkich zastosowań. Zoptymalizowano w nim wyposażenie kabin, aby połączyć komfort i ergonomię, oraz zaopatrzono go w zaawansowaną technologię wspomagania kierowcy, poprawiającą bezpieczeństwo na drogach (GSR). Do tego warianty klasy tonażowej ciężkiej mogą być zasilane paliwem B100, niezależnie od tego, czy jest to opcja ekskluzywna B100, czy też elastyczna B100. To zrównoważone paliwo alternatywne, odpowiednie do transportu, dystrybucji i budownictwa na długich dystansach, szybko redukuje zarówno emisję CO2 o co najmniej 60%, jak i cząstki stałe nawet o 80%, jednocześnie pozostając w 100% odnawialnym i kwalifikującym się do naklejki CRIT’AIR 1 „czyste powietrze” (wyłącznie dla B100).

Gospodarka o obiegu zamkniętym

Gospodarka o obiegu zamkniętym jest sercem podejścia Renault Trucks do ograniczania zużycia zasobów naturalnych i wpływu pojazdów ciężarowych na środowisko. W związku z tym Renault Trucks France zaprezentuje Restart, swoją ofertę handlową regenerowanych używanych ciężarówek. Celem tego programu regeneracji jest wydłużenie żywotności pojazdów dla klientów, a nie ich wymiana na nowe. Po 3-4 latach eksploatacji pojazdy poddawane są renowacji i aktualizacji oprogramowania. Po zakończeniu procesu zregenerowane samochody wracają do właścicieli na kolejne trzy lata eksploatacji.
Producent zaprezentuje także nową serię używanych aut specjalistycznych – Renault Trucks T Red. Trzecia seria potwierdza zaangażowanie firmy w promowanie używanych egzemplarzy, które są zarówno atrakcyjne dla kierowców i przewoźników, jak i trwałe, gdyż zostały zaprojektowane tak, aby przekraczać symboliczny milion kilometrów.

OXYGEN: pojazd laboratoryjny
Solutrans będzie pierwszym publicznym pokazem Oxygen, eksperymentalnej 16-tonowej, w pełni elektrycznej ciężarówki opracowanej wspólnie przez Renault Trucks, Geodis i 17 partnerów oraz przygotowanej z myślą o sprostaniu wyzwaniom logistyki miejskiej. Ten wariant laboratoryjny spełnia wszystkie ograniczenia i wymagania dostaw miejskich, w tym eliminuje zanieczyszczenia i hałas oraz poprawia bezpieczeństwo czynne i bierne, aby zapewnić lepsze współistnienie ze wszystkimi użytkownikami dróg.

Działania i partnerstwa

Na koniec Renault Trucks zaprezentuje:

  • Clovis, sieć dealerów Renault Trucks zajmująca się wynajmem pojazdów użytkowych i przemysłowych, oferująca lokalny serwis obejmujący ponad 20 000 pojazdów dostępnych w ponad 200 lokalizacjach we Francji.
  • Renault Trucks Financial Services (RTFS), dział finansowy producenta oferujący rozwiązania finansowe i ubezpieczeniowe dostosowane specjalnie do pojazdów elektrycznych.

 

  • Used Trucks by Renault Trucks, markę branży pojazdów używanych marki, która wraz ze 120 zatwierdzonymi punktami sprzedaży pojazdów używanych we Francji i ponad 310 punktami obsługi posprzedażnej jest wiodącą francuską siecią używanych samochodów ciężarowych i dostawczych.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent