W dniach od 30 kwietnia do 2 maja Oshkosh Defence LLC, spółka należąca do Oshkosh Corporation, wziął udział w wystawie Modern Day Marine (MDM) w Waszyngtonie. Na swoim stoisku firma przedstawiła własny zamiennik – następcę średniego pojazdu taktycznego (MTVR – Medium Tactical Vehicle Replacement) – tzn. demonstrator technologii 4×4 oraz zaawansowaną autonomiczną technologię zdalnie sterowanej uzbrojonej jednostki naziemnej przeznaczonej dla korpusu ekspedycyjnego amerykańskiej piechoty morskiej (ROGUE-Fires – U.S. Marine Corps’ Remotely Operated Ground Unit for Expeditionary Fires).
Demonstrator technologii 4×4 średniego pojazdu taktycznego zastępczego (MTVR).
MTVR 4×4 – średni pojazd taktyczny zastępujący (MTVR – Medium Tactical Vehicle Replacement ) to 2-osiowy, w układzie napędowym 4×4 demonstrator technologii, będący mniejszą i lżejszą wersją sprawdzonego modelu MTVR, także pochodzącego z Oshkosh Defence. Został zaprojektowany z myślą o utrzymaniu wysokiej mobilności w terenie. Ma klasyczną, krótką, dzienną kabinę i zawiera – jak to oficjalnie określono – technologie nowej generacji w celu polepszenia bezpieczeństwa oraz zwiększenia elastyczności misji, co okazuje się niezbędne na rozwijającym się – silnie ewaluującym nielinearnie polu bitwy.
Zdalnie sterowana jednostka lądowa do ogniowych zadań ekspedycyjnych (ROGUE-Fires)
Opracowany dla amerykańskiej piechoty morskiej ROGUE Fires to bezzałogowy pojazd lądowy (UGV), który wykorzystuje wyjątkową mobilność terenową i ładowność oraz zaawansowane technologie pojazdów autonomicznych Oshkosh do wspierania operacji lądowych przy użyciu rakiet przeciwokrętowych (GBASM). Zaprojektowany do działania zarówno w trybie zdalnym, jak i w pełni autonomicznym, ROGUE-Fires służy jako wszechstronna platforma startowa zdolna do przenoszenia różnych typów broni. W dniu 24 kwietnia 2024 roku firmie Oshkosh przyznano bowiem zamówienie na dostawę o wartości 40 mln USD na zakup ROGUE-Fires do wykorzystania w systemie przechwytywania obcych okrętów ekspedycyjnych. Oshkosh ogłosił fakt otrzymania kontraktu na rozpoczęcie niskonakładowej początkowej produkcji od Dowództwa Systemów Korpusu Piechoty Morskiej w październiku 2023 roku. Pat Williams, dyrektor programowy w Oshkosh Defence, stwierdził „Nasze strategiczne partnerstwo z Korpusem Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych odgrywa kluczowe znaczenie. Dzięki temu możemy lepiej zrozumieć, w jaki sposób da się dopasować technologię firmy Oshkosh, aby dostosować nowe i istniejące rozwiązania do zmieniających się potrzeb pola walki nowej generacji”.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent