Pojazdy z serii HX3 zostały po raz pierwszy ujawnione w trakcie wirtualnej konferencji prasowej na początku maja 2021 roku. Ich najnowsze wydanie – HX3 CTT (Common Tactical Truck) zostało ukierunkowane na zwiększenie bezpieczeństwa wykonywanych misji oraz możliwości ich sprawnej i efektywnej realizacji. Dzięki znacznemu, wręcz krytycznemu postępowi technologicznemu ta premierowa generacja ciężarówek bazuje na niezwykle udanej, sprawdzonej w boju rodzinie samochodów HX.
W dniu 7 lutego ukazała się informacja, że American Rheinmetall Vehicles, LLC i GM Defence LLC pomyślnie dostarczyły 3 prototypowe ciężarówki na potrzeby pierwszej fazy programu wspólnej ciężarówki taktycznej (CTT) armii amerykańskiej. Celem tego wieloetapowego programu jest zastąpienie w armii dotychczasowych ciężkich taktycznych ciężarówek nowymi wyrobami. Może to być nawet do 40 000 pojazdów o wartości do 14 miliardów USD. Aby móc dalej konkurować w tym programie, w 2022 roku Rheinmetall i GM Defence nawiązały strategiczną współpracę, łącząc swoje kompetencje i wiedzę w zakresie zarówno projektowania, jak i produkcji produkcyjnych, aby dostarczyć nowoczesną, taktyczną ciężarówkę, która koncentruje się na bezpieczeństwie i ochronie żołnierza, jednocześnie zwiększając możliwości dzięki zaawansowanym technologiom. Wśród tych zaawansowanych technologii znalazły się m.in., przejęte z rynku cywilnego – zaawansowane systemy wspomagania kierowcy (ADAS), uzupełnione przez elementy takie jak zwiększona mobilność w terenie, wzmocnienie cyberbezpieczeństwa i wysokiej przeżywalności, przygotowanie do autonomiczności w poruszaniu się i większa efektywność paliwowa. Funkcje te, dostępne obecnie w większości pojazdów użytkowych, pomagają zmniejszyć liczbę wypadków z pojazdami wojskowymi oraz zredukować liczbę żołnierzy narażonych na niebezpieczne operacje konwojowe. 
Przy czym na przekazanym zdjęciu widać, że kompletacja powstała dla USA ma na tylnym tandemie ogumienie bliźniacze, a nie pojedyncze, co zwiększa dopuszczalną masę całkowitą, ale równocześnie redukuje mobilność taktyczną – dzielność terenową z wysokiej do średniej.

HX3 CTT to najnowsza generacja typowo wojskowych ciężarówek opartych na niezwykle udanej, sprawdzonej w walce rodzinie samochodów HX, która służy w wielu krajach NATO i sojuszniczych USA. Linia HX wywodzi się z cywilnej oferty pojazdów użytkowych MAN Truck and Bus, zapewniając wysoki poziom oparcia floty na kluczowych tzw. komercyjnych technologiach i komponentach (tzw. MOTS), co w programie CTT stanowi priorytet dla armii. System nowej generacji HX3 CTT gwarantuje zwiększoną mobilność na drogach i w terenie, zintegrowaną przeżywalność oraz otwartą architekturę cyfrową obsługującą ADAS i umożliwiającą autonomiczną eksploatację pojazdów. W połączeniu z otwartą architekturą komercyjny szkielet HX3 CTT będzie wspierał ciągłą modernizację i umożliwi szybki wzrost możliwości w miarę dojrzewania technologii, w tym operacje zrobotyzowane i autonomiczne. Dzięki globalnemu zasięgowi obejmującemu 20 krajów użytkowników, w tym dobrze rozwiniętą sieć dealerów komercyjnych, HX3 CTT stanowi podstawę zoptymalizowanych kosztów cyklu życia i wsparcia serwisowego dla armii na całym świecie.
Matthew Warnick, dyrektor zarządzający American Rheinmetall Vehicles, powiedział „Jesteśmy oddanymi partnerami armii, oferującymi ogromne możliwości operacyjne w połączeniu z zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa, dzięki czemu nasi żołnierze mogą bezpiecznie i skutecznie realizować swoją misję. Razem nasz zespół dostarcza transformacyjną ciężarówkę, która wykorzystuje komercyjne atuty naszych partnerów, Rheinmetall MAN Military Vehicles i General Motors, oraz wspólność projektu HX3 CTT”. Steve duMont, prezes GM Defence, dodał zaś „Dzisiejszy dzień stanowi znaczący kamień milowy, który przybliża to partnerstwo o krok bliżej do dostarczenia armii wspólnej ciężarówki taktycznej nowej generacji. Jestem dumny, że mogę świętować wraz z kolegami z zespołu American Rheinmetall Vehicles i nie mogę się doczekać wykorzystania głębokiej wiedzy specjalistycznej, którą obie nasze firmy wnoszą w tym postępowaniu, aby dostarczyć nowoczesną, amerykańską ciężarówkę, która najlepiej będzie wspierać naszych żołnierzy dzisiaj oraz w przyszłości”.
HX3 wspólna ciężarówka taktyczna
Technologia przyszłości: HX3 CTT charakteryzuje się zaawansowaną, wymienną, integralnie opancerzoną kabiną, systemem ADAS i systemem „drive by wire”. Nowa architektura elektryczna systemów otwartych umożliwia szybką integrację funkcji lider-podwładny, teleoperacji i w pełni autonomicznych funkcji, które skupiają się na ochronie naszego najcenniejszego zasobu bojowego – żołnierza. Do tego HX3 CTT oznacza wWspólność w obsłudze rodziny pojazdów, gdyż to nowy wariant ostatniej generacji odnoszącej sukcesy na całym świecie serii wojskowych, gotowych taktycznych ciężarówek HX. Cechuje się niezwykle wysokim poziomem wspólności i modułowości we wszystkich wariantach: tzw. general cargo, systemów obsługi ładunku, cystern i ciągników liniowych. Dzięki rodzinie HX, którą można skalować od wersji 4×4 do 10×10, HX3 CTT może spełnić wszelkie potrzeby wojskowe.
Poza tym komercyjność konstrukcyjna oznacza, że HX3 CTT wykorzystuje przodujące w swojej klasie technologie pojazdów użytkowych, w tym w zakresie bezpieczeństwa, oszczędności paliwa i redukcji emisji. Jako odporna na trudy wojskowej eksploatacji ta linia aut gwarantuje też gotową funkcjonalność. Taki komercyjny szkielet zmniejsza ryzyko/koszt starzenia, zwiększa dostępność części oraz redukuje wymagania w zakresie konserwacji. Ważną w tym rolę pełni interoperacyjność. Rodzina ciężarówek HX została bowiem dotychczas sprzedana 20 klientom na całym świecie, w tym silom zbrojnym z Wielkiej Brytanii, Australii, Nowej Zelandii, Niemiec, Austrii, Norwegii, Szwecji i Danii. Tym samym tworzy wspólne globalne łańcuchy dostaw, możliwości szkoleniowe oraz zintegrowane operacje wśród kluczowych sojuszników działających na całym globie.

     Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent