Kielecka firma Moto-Truck wystawiała kilka samochodów różnych klas masowych. Były to wszystko pojazdy w wydaniu ratowniczo-gaśniczym.

Renault K440 6X6 (3+3+1)
Największym samochodem promowanym przez kieleckie przedsiębiorstwo był ciężki uterenowiony wariant ratowniczo-gaśniczy, oparty na 3-osiowym podwoziu Renault K440 6×6, z krótką, dzienną kabiną i bliźniaczym ogumieniem na osiach tylnego napędu. Tę odmianę w układzie 6×6 napędza silnik Euro 6, w nastawie o mocy maksymalnej 330 kW/440 KM, Krótka, dzienna kabina mieści trzy osoby w układzie miejsc 1+1+1.

Zabudowa powstała z materiałów odpornych na korozję – stali nierdzewnej, elementów aluminiowych i kompozytów. Skrytki są w łącznej liczbie siedmiu – boczne po trzy na każdą stronę – w tym przednia przelotowa – dopełnione przez tylną skrytkę przedziału autopompy. Ogół tych skrytek zamyka się lekkimi żaluzjami aluminiowymi wodo- i pyłoszczelnymi. Wnętrze zawiera podesty i regulowane półki, a oświetlenie zewnętrzne i wewnętrzne zrobiono w technologii LED. Układ wodno-pianowy obejmuje m.in.:

  • autopompę model: HMT 60A 10.00-2,5/40 MT klasy A 60/8;
  • dozownik: ręczny lub automatyczny w zakresie stężeń 3% i 6%;
  • kompozytowy zbiornik na wodę o pojemności 8800 litrów (± 2%);
  • kompozytowy zbiornik na środek pianotwórczy o pojemności 900 litrów (± 2%);
  • dachowe działko wodno-pianowe: DWP 16/24/32 MT o wydajności odpowiednio 1600/2400/3200 l/min;
  • szybkie natarcie z wężem o długości 60 m, sterowane ręczne i elektryczne;
  • zraszacze w liczbie sześciu, w tym dwa przed przednią osią, dwa pomiędzy osiami pierwszą i drugą oraz dwa za osią trzecią.

W skład wyposażenia podstawowego weszły m.in.: wysuwany pneumatycznie maszt oświetleniowy z lampami typu LED, niezależne ogrzewanie kabiny i przedziału autopompy, fala świetlna, wyciągarka elektryczna, kamera cofania, radiostacja przewoźna, gniazdo zasilania w prąd oraz w sprężone powietrze. Natomiast na liście wyposażenia dodatkowego znalazły się m.in.: system CAFS MT, agregat proszkowy, obudowa kompozytowa wyciągarki, taran z oświetleniem, czujniki cofania, wysuwane podesty, obrotowe regały, oświetlenie pola pracy, kącik sanitarny, dodatkowa skrzynia na dachu, sprzęt łączności radiowej oraz kamera 360°.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent