Dwa niemal seryjne prototypy akumulatorowo-elektrycznego pojazdu dalekobieżnego wyruszają w trasę objazdową, obejmującą ponad 20 krajów europejskich. Każda ciężarówka przejedzie ponad 13 000 kilometrów przy łącznej masie zestawu wynoszącej 40 ton. Rozpoczęcie „eActros 600 European Testing Tour 2024” we Frankfurcie nad Menem 11 czerwca.
Mercedes-Benz Trucks planuje na lato tego roku najszerszą jazdę testową w historii firmy – swoim nowym, elektrycznym, flagowym eActrosem 600. Planowane jest stworzenie dwóch niemal seryjnych prototypów tej akumulatorowo-elektrycznej ciężarówki dalekiego zasięgu, który będzie podróżować po ponad 20 krajach europejskich i która każda pokona ponad 13 000 kilometrów przy łącznej masie zestawu wynoszącej 40 ton. Dzięki temu przedsięwzięciu potentat realizuje cel polegający na zdobyciu szerokiego doświadczenia na różnorodnych trasach, w różnych topografiach i strefach klimatycznych, ze szczególnym uwzględnieniem zużycia energii. Producent zamierza następnie podzielić się tymi ustaleniami z zainteresowanymi klientami. Po drugie, podmiot chce wykorzystać ten sprawdzian, aby udowodnić, że w pełni zasilany akumulatorowo eActros 600 umożliwia transgraniczny transport dalekobieżny w Europie. Zamiarem jest na przykład ładowanie akumulatorów wyłącznie w publicznych stacjach ładowania. Nawet jeśli budowa sprawnej publicznej infrastruktury ładowania ciężarówek jest w dalszym ciągu konieczna dla dalszego rozwoju rynku e-ciężarówek, próba nazwana „eActros 600 European Testing Tour 2024” ma na celu wysłanie pozytywnego sygnału do wszystkich zaangażowanych stron. Wysoka pojemność akumulatora wynosząca ponad 600 kilowatogodzin[1] oraz nowa, szczególnie wydajna elektryczna oś napędowa opracowana przez sam koncern, umożliwiają eActrosowi 600 osiągnięcie zasięgu 500 kilometrów[2] bez pośredniego ładowania.
Dr Christof Weber, kierownik działu globalnych testów Mercedes-Benz Trucks. ocenia „W ciągu ostatnich kilku lat poddaliśmy próbie różne prototypy eActrosa 600. Niezależnie od tego, czy jeździł na północy Finlandii, czy na południu Hiszpanii, pojazd już dawno udowodnił, co potrafi. Dzięki rozwojowi serii jesteśmy już na prostej. Dzięki „eActros 600 European Testing Tour 2024” możemy na kilka miesięcy przed rozpoczęciem produkcji seryjnej wysłać jasny komunikat: Jesteśmy głęboko przekonani, że dwa prototypy eActros 600 doskonale poradzą sobie z tym ogromnym wyczynem siłowym, w którym biorą udział, będącym największymi szeroko zakrojonymi testami przeprowadzonymi dotychczas przez Mercedes-Benz Trucks”. Stina Fagerman, dyrektor ds. marketingu, sprzedaży i usług w Mercedes-Benz Trucks, dodała „Zainteresowanie klientów eActrosem 600 jest bardzo duże. Od rozpoczęcia sprzedaży pod koniec ubiegłego roku odnotowaliśmy już ponad 1000 stałych zamówień, i osiągnęły czterocyfrową liczbę także w przypadku listów intencyjnych. Jest to tym bardziej imponujące, że auta demonstracyjne dla klientów wystartują dopiero w drugiej połowie roku. Pojazd przekonał już wielu klientów z wyprzedzeniem. Dzięki „eActros 600 European Testing Tour 2024” skupiamy się na poszerzaniu naszej wiedzy specjalistycznej w obszarach zastosowań i opcji wdrażania e-ciężarówek w szerokim zakresie warunków, co pozwala nam zapewnić naszym klientom jeszcze solidniejsze usługi doradcze. Ponadto zamierzamy informować decydentów politycznych i energetycznych oraz opinię publiczną o możliwościach, jakie dają napędy akumulatorowo-elektryczne w segmencie dalekiego zasięgu, a tym samym jeszcze bardziej zwiększyć dynamikę budowania niezbędnej infrastruktury”.
Europejska trasa testowa eActros 600 rozpocznie się 11 czerwca we Frankfurcie nad Menem i mają jej towarzyszyć działania komunikacyjne. Nieoficjalnie trasa rozpocznie się już dzień wcześniej w siedzibie Mercedes-Benz Trucks w Wörth am Rhein oraz w siedzibie Daimler Truck AG w Leinfelden-Echterdingen. Przedsiębiorstwo planuje przedstawić dalsze szczegóły, takie jak trasa, w najbliższej przyszłości.
Doświadczenie w e-podróżach po Europie z eActrosem 300/400
Już w zeszłym roku fMercedes-Benz Trucks odbył tournée sprzedażowe po Europie w związku z eActrosem 300/400 przeznaczonym do ciężkiego transportu dystrybucyjnego. Każda z trzech e-ciężarówek przejechała ponad 5000 kilometrów przez Niemcy, Austrię, Włochy, Holandię i Belgię. W sumie dział Mercedes-Benz Trucks Sales zorganizował 14 wydarzeń dla klientów, w których wzięło udział ponad 1500 gości i odbyło się 1250 jazd próbnych.
O eActrosie 600
Około 60 procent długodystansowych jazd klientów Mercedes-Benz Trucks w Europie jest krótszych niż 500 kilometrów, co oznacza, że infrastruktura ładowania w bazach oraz w punktach załadunku i rozładunku jest w takich przypadkach wystarczająca. W odniesieniu do wszystkich innych zastosowań ciągła rozbudowa publicznej infrastruktury ładowania okazuje się niezbędna, aby elektryczna ciężarówka stała się opłacalna w transporcie dalekobieżnym w całej Europie. Oprócz ładowania CCS o mocy 400 kW eActros 600 będzie później umożliwiał też ładowanie megawatowe (MCS). W kwietniu tego roku programistom z Mercedes-Benz Trucks udało się po raz pierwszy naładować prototyp eActrosa 600 na stacji ładowania o mocy jednego megawata w wewnętrznym centrum rozwoju i testowania w Wörth am Rhein. Klienci mogą zamówić instalację wstępną dla MCS. Gdy tylko technologia MCS stanie się dostępna i ujednolicona u producentów, planuje się, że będzie można ją zamontować w pierwszych modelach eActrosa 600. Akumulatory można naładować od 20 do 80 procent[3] w około 30 minut na odpowiedniej stacji ładowania o mocy około jednego megawata.
Wizualnie długodystansowa e-ciężarówka charakteryzuje się całkowicie nowym, purystycznym designem z wyraźnymi liniami i aerodynamicznym kształtem. W kwestii rentowności operatorów flot, ta elektryczna ciężarówka ma wyznaczyć nowe standardy, w dłuższej perspektywie w ważnym segmencie transportu długodystansowego zastępując większość pojazdów z silnikiem Diesla. Istotą koncepcji Mercedes-Benz Trucks w zakresie akumulatorowo-elektrycznego transportu dalekobieżnego jest zaoferowanie klientom całościowego rozwiązania obejmującego technologię pojazdu, doradztwo, infrastrukturę ładowania i usługi.

[1] eActros 600 jest wyposażony w trzy zestawy akumulatorów, każdy o pojemności 207 kWh. Oferują one łączną zainstalowaną pojemność wynoszącą 621 kWh. Nominalna pojemność nowej baterii, obliczona na podstawie wewnętrznie określonych warunków brzegowych, może się różnić w zależności od przypadku użycia i warunków otoczenia.

[2] Zasięg został określony wewnętrznie w określonych warunkach testowych, po wstępnym przygotowaniu z ciągnikiem siodłowym 4×2 o całkowitej masie zestawu 40 t przy temperaturze zewnętrznej 20°C w transporcie długodystansowym i może odbiegać od wartości określonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400.

[3] Na podstawie wewnętrznych symulacji, ponieważ obecnie opracowywana jest wiążąca i jednolita norma dotycząca systemu ładowania megawatów (MCS).

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent