Mercedes-Benz Trucks przekazuje klientom w Niemczech pierwsze seryjnie produkowane eActrosy 600




Pierwsze dostawy do klientów od rozpoczęcia produkcji seryjnej pod koniec listopada. Do końca roku przekazanie około 50 sztuk eActrosów 600.
Po rozpoczęciu pod koniec listopada w zakładzie w Wörth seryjnej produkcji modelu eActros 600, pierwsze dostawy do klientów już się odbyły. Do końca roku Mercedes-Benz Trucks przekaże odbiorcom w Niemczech około 50 sztuk tych akumulatorowo-elektrycznych ciężarówek dalekobieżnych. Decydujące dla dostawy pojazdów w tym roku jest finansowanie z niemieckiego Federalnego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu dla klientów w Niemczech. Większość pojazdów eActros 600 wyprodukowanych w pierwszych miesiącach po rozpoczęciu produkcji seryjnej zostanie początkowo wysłana do oddziałów i dealerów jako pojazdy demonstracyjne – jak to zwykle bywa przy wprowadzaniu na rynek nowych modeli pojazdów.
Stina Fagerman, Dyrektor ds. Marketingu, Sprzedaży i Usług Mercedes-Benz Trucks, wskazała „Dzięki zasięgowi 500 km jako 40-tonowa ciężarówka bez ładowania pośredniego eActros 600 to prawdziwy Gamechanger w elektryfikacji transportu dalekobieżnego. W następstwie bardzo wysokiej efektywności energetycznej eActros 600 będzie również opłacalny dla operatorów flot. Fakt, że przekazujemy teraz naszym klientom pierwsze seryjnie produkowane pojazdy, jest dla nas i naszych klientów bardzo szczególnym kamieniem milowym w transformacji w kierunku zrównoważonego transportu ładunków. W Europie dalekobieżnytransport ciężarowy odpowiada za około dwie trzecie emisji CO2 ciężkiego transportu drogowego ładunków”.
Dziewięciu klientów w Niemczech rozpoczyna nowy rok na całkowicie elektrycznym napędzie
Pierwszymi klientami, którzy otrzymali eActrosa 600 w tym roku, są August Gschwander Transport GmbH, Blue Känguru GmbH, Brummer Logistik GmbH, Contargo GmbH & Co. KG, CONTRAIL-Transport GmbH & Co. KG, DENKINGER Internationale Spedition GmbH, Ralf Reyser Transporte & Logistik, SCHADE Logistic GmbH i Wessels Holding GmbH & Co. KG.
Dotacja państwowa na ciężkie pojazdy użytkowe z alternatywnymi napędami
Na zakup obecnie dostarczonego eActrosa 600 klienci otrzymali korzyści z polityki niemieckiego Federalnego Ministerstwa Cyfryzacji i Transportu w sprawie promowania lekkich i ciężkich pojazdów użytkowych z alternatywnymi, przyjaznymi dla klimatu układami napędowymi oraz powiązaną infrastrukturą tankowania i ładowania (KsNI). Politykę finansowania koordynuje Krajowa Organizacja Technologii Wodoru i Ogniw Paliwowych (NOW GmbH), a wnioski zatwierdza Federalny Urząd Logistyki i Mobilności.
O eActrosie 600
Wysoka pojemność akumulatora, ponad 600 kilowatogodzin[1] – stąd nazwa modelu 600 – oraz nowa, wyjątkowo wydajna oś napędowa o napędzie elektrycznym opracowana we własnym zakresie umożliwiają eActrosowi 600 osiągnięcie zasięgu 500 kilometrów[2] bez ładowania pośredniego. Zasięg ten jest uzykiwany w bardzo realistycznych, praktycznych warunkach przy masie całkowitej zestawu wynoszącej 40 ton i może być też znacznie przekroczony w zależności od stylu jazdy i trasy. eActros 600 będzie w stanie pokonać nawet ponad 1000 kilometrów dziennie. Ładowanie pośrednie podczas ustawowo określonych przerw kierowcy – nawet bez ładowania megawatowego (MCS) – umożliwia to, pod warunkiem dostępności odpowiedniej opcji ładowania. Oprócz ładowania CCS o mocy do 400 kW, eActros 600 będzie później oferował ładowanie megawatowe.
Akumulatory tego auta są oparte na technologii ogniw litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) i charakteryzują się długą żywotnością. Inżynierowie ds. rozwoju w Mercedes-Benz Trucks zaprojektowali pojazd tak, aby spełniał te same wymagania dotyczące trwałości własnej i podzespołów, co porównywalny konwencjonalny Actros do przewozu ciężkich ładunków na duże odległości. Oznacza to do 1,2 miliona kilometrów przebiegu w ciągu dziesięciu lat eksploatacji. Po tym okresie użytkowania stan akumulatora powinien nadal wynosić ponad 80 procent. W przeciwieństwie także do innych technologii ogniw akumulatorowych, w technologii LFP ponad 95 procent zainstalowanej pojemności można także wykorzystać. Powyższe umożliwia większy zasięg przy tej samej pojemności zainstalowanego akumulatora.
Wizualnie, dalekobieżny e-truck cechuje fundamentalnie zupełnie nowy, purystyczny design o czystych liniach i aerodynamicznym kształcie. Pod względem rentowności dla operatorów flot, ta ciężarówka elektryczna powinna wyznaczyć nowe standardy, w perspektywie długoterminowej umożliwiając zastąpienie przez nią większości ciężarówek z silnikiem Diesla w ważnym segmencie transportu dalekobieżnego. Podstawą koncepcji Mercedes-Benz Trucks dla dalekobieżnego transportu akumulatorowo-elektrycznego jest oferowanie klientom nie tylko konkurencyjnych pojazdów z nową marką TruckCharge, ale też kompleksowego rozwiązania transportowego składającego się z technologii pojazdów, doradztwa, infrastruktury ładowania i usług.
Flagowy model elektryczny udowodnił już swoje możliwości kilkakrotnie w warunkach rzeczywistych: podczas użytkowania przez klientów i w ramach „eActros 600 European Testing Tour 2024” – 15 000-kilometrowej całkowicie elektrycznej jazdy rozwojowej w 22 krajach z dwoma prototypami bliskimi serii tworzącymi zestawy o masie całkowitej 40 ton. Był to największy test w historii Mercedes-Benz Trucks. Podczas trasy zastosowane pojazdy wykazały wysoką efektywność energetyczną eActrosa 600, który był ładowany wyłącznie na publicznych stacjach ładowania – przez cały czas trwania trasy prototyp wyposażony w specjalną technologię pomiaru zużycia był w stanie osiągnąć średnie zużycie energii wynoszące 103 kilowatogodziny na 100 kilometrów[3]. Przeliczone na zawartość energii oleju napędowego odpowiada to zużyciu oleju napędowego równemu około 10 litrów na 100 kilometrów, co byłoby niemożliwe do osiągnięcia w przypadku ciężarówki z napędem konwencjonalnym. Na wielu codziennych etapach można by nawet obliczyć zasięg ponad 600 kilometrów na trasie bez ładowania pośredniego. Średnio około 25 procent zużycia energii przez eActrosa 600 można pokryć z odzyskanej energii.
[1] eActros 600 ma trzy zestawy akumulatorów, każdy o pojemności 207 kWh. Oferują one łączną zainstalowaną pojemność 621 kWh. Znamionowa pojemność nowego akumulatora, oparta na wewnętrznie zdefiniowanych warunkach ramowych. Zasięg może się różnić w zależności od konkretnego zastosowania i warunków otoczenia.
[2] Zasięg został określony wewnętrznie w określonych warunkach testowych, po wstępnym przygotowaniu z ciągnikiem siodłowym 4×2 o masie całkowitej zestawu 40 t przy temperaturze zewnętrznej 20°C w transporcie dalekobieżnym i może odbiegać od wartości określonych zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2017/2400.
[3] Całkowite średnie zużycie paliwa eActros 600 European Testing Tour (15 269 przejechanych kilometrów przy całkowitej masie zestawu 40 ton); prototyp zbliżony do seryjnego z konfiguracją ogólną o maksymalnej wydajności, opony zoptymalizowane pod kątem oporu toczenia w testach (dostępność planowana na 2025 rok) i styl jazdy zoptymalizowany pod kątem zużycia energii.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Mercedes