ako pojazd do zbiórki odpadów, na jednym ładowaniu akumulatora eEconic może pokonać prawie wszystkie miejskie trasy wywozu śmieci. We Frankfurter Entsorgungs- und Service GmbH (FES) osiem urządzeń eEconic będzie używanych do zbiórki odpadów komunalnych w regionie Ren-Men.
FES pomyślnie przetestował już bowiem pojazd przedseryjny w praktyce.

Przez kilka miesięcy Frankfurt-Frankfurt-Frankfurter Entsorgungs- und Service GmbH (FES) sprawdzał przedseryjny pojazd eEconic. Po tej udanej praktycznej eksploatacji, pierwszych sześć z ośmiu seryjnie produkowanych eEconic zostało przekazanych podczas wspólnej konferencji prasowej we Frankfurcie. FES jest największą firmą utylizacyjną w regionie Ren-Men. Firma w 51% stanowi własność miasta Frankfurt i 49% Remondis. Całkowicie elektryczny eEconic świętował swoją premierę pod koniec maja 2022 roku na IFAT, wiodących światowych targach gospodarki wodnej, ściekowej, odpadowej i surowcowej, a do produkcji seryjnej wszedł w drugiej połowie 2022 roku.
Joachim Schlereth, szef sprzedaży i serwisu samochodów ciężarowych Mercedes-Benz i FUSO Germany, stwierdził „Dzięki lokalnej neutralności pod względem emisji CO2 i niskiej emisji hałasu eEconic jest idealny do użytku miejskiego z częstym zatrzymywaniem się i ruszaniem. Cieszymy się, że nasz pojazd do utylizacji odpadów z napędem elektrycznym jest teraz częścią floty FES”.
Dirk Remmert, dyrektor zarządzający FES, dodał zaś „Pozytywne doświadczenia z pojazdem przedseryjnym i duża doza zaufania, które zrodziło się w naszej wieloletniej i solidnej relacji biznesowej, zachęciły nas, jako przedsiębiorstwo zajmujące się zrównoważoną gospodarką odpadami, do uzupełnienia naszej flotę o seryjne wersje eEconic. Pojazd doskonale pasuje też do naszych wymagań operacyjnych i naszej koncepcji ładowania, w której śmieciarki są zasilane energią elektryczną z zakładu przetwarzania odpadów w ich bazie. Będziemy nadal polegać na strategicznym partnerstwie z Daimler Truck”.
W pełni elektryczny użytek miejski
Econic marki Mercedes-Benz Trucks od wielu lat w licznych gminach stanowi sprawdzony pojazd w sektorze zbiórki odpadów. Dzięki eEconic firma zapoczątkowała nową erę w tej serii. Niskopodłogowy samochód o dopuszczalnej masie całkowitej 27 ton i z e-osią ze zintegrowaną jednostką napędową oraz dwoma silnikami elektrycznymi bazuje na eActrosie do ciężkiego transportu dystrybucyjnego. Akumulatory eEconica składają się z trzech zestawów akumulatorów, każdy o zainstalowanej – nominalnej pojemności 112 kWh i pojemności użytkowej około 97 kW. Elektryczna ciężarówka może pokonać zdecydowaną większość typowych tras wywozu śmieci w trybie pracy jednozmianowej bez pośredniego ładowania. Dzięki przewidującemu stylowi jazdy energię elektryczną da się odzyskać nawet rekuperację. To wielka zaleta, głównie w trybie „stop-and-go” podczas zbiórki odpadów. Interaktywny kokpit multimedialny montowany seryjnie w eEconic na bieżąco dostarcza informacji między innymi o poziomie naładowania akumulatorów, pozostałym zasięgu oraz aktualnym i średnim zużyciu energii w kWh na 100 kilometrów.
Poza tym pojazd można ładować z mocą do 160 kW: trzy akumulatory eEconica potrzebują nieco ponad godziny do naładowania od 20 do 80% na standardowej stacji szybkiego ładowania stałym prądem ładowania 400 A. W tym celu w bazie FES dostępnych jest kilka stacji ładowania firmy technologicznej ABB. Potrzebna energia elektryczna jest produkowana w grupie spółek. W tym celu odpady resztkowe z Frankfurtu i okolicznych okręgów Hochtaunus i Maintaunus oraz odpady przemysłowe nienadające się do recyklingu są spalane w Heddernheim w usytuowanym tam zakładzie przetwarzania odpadów w energię, którego udziałowcami w równym stopniu są FES i frankfurcki dostawcy energii Mainova .
Cechy zapewniające wysoki komfort jazdy i bezpieczeństwo
Sprawdzone cechy konwencjonalnego Econica, które zostały już szczególnie docenione przez klientów, można znaleźć również w eEconic. Na przykład niska panoramiczna szyba przednia kabiny „DirectVision” z niską pozycją siedzenia zapewnia kierowcy bezpośredni kontakt wzrokowy z innymi użytkownikami dróg i bardzo dobry przegląd ruchu drogowego. Powlekanie i podgrzewanie przedniej szyby Thermocontrol zapobiega jej zaparowaniu pod wpływem warunków pogodowych, w ten sposób zwiększając dobrą widoczność obszaru ruchu. Dodatkowo okno ogranicza zaś nagrzewanie się wnętrza przez promienie słoneczne. Lista takich zalet zalicza się do znacznie dłuższych. Niskie, przyjazne dla pleców i stawów wejście i wyjście z przestronnej kabiny z miejscem dla maksymalnie czterech osób jest korzystne pod względem ergonomii. Elektryczny układ napędowy umożliwia wypoziomowanie podłogi kabiny. Ułatwia to także wchodzenie do kabiny – to szczególna zaleta, gdy kierowca chce wyjść z pojazdu przez składane drzwi po stronie pasażera, z dala od ruchu ulicznego. W sferze natomiast wyposażenie bezpieczeństwa, to eEconica wyposażono w Sideguard Assist S1R dla większego bezpieczeństwa podczas skręcania w prawo oraz system hamowania awaryjnego Active Brake Assist piątej generacji z wykrywaniem pieszych. Ponadto – zgodnie z wymogami prawnymi – w standardzie występuje zewnętrzny akustyczny system ostrzegania o pojeździe, poprawiający percepcję akustyczną np. przez pieszych lub rowerzystów.
Wszystkie osiem pojazdów eEconic używanych przez FES otrzymało zabudowę do zbiórki odpadów Zöller medium X4 22.5 Clean Drive. Nadwozie Clean Drive, specjalnie zaprojektowane do w pełni elektrycznego podwozia z interfejsem wysokiego napięcia, składa się ze zelektryfikowanego pojemnika zbiorczego (pojemność 22,3 m3) z dwoma wewnętrznymi silnikami elektrycznymi oraz bezpośrednio montowanymi pompami hydraulicznymi, konwerterem i prostownikiem.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent