TMA Bolaget AB, wiodące szwedzkie przedsiębiorstwo zajmujące się bezpieczeństwem drogowym, dodało niedawno do swojej floty dwa w pełni elektryczne pojazdy specjalnego przeznaczenia eEconic. Model eEconic opiera się na wypróbowanym typie Econic i został opracowany specjalnie jako w pełni elektryczna alternatywa do zastosowań lokalnie neutralnych pod względem emisji CO2 w środowisku miejskim. Do tej pory używany głównie do gospodarki odpadami, teraz będzie częścią działalności TMA w Szwecji.
Pojazdy specjalnego przeznaczenia to tak zwane pojazdy TMA, które są wyposażone w mobilne amortyzatory uderzenia – zwane także TMA lub tłumikiem montowanym na ciężarówce – w celu np. zabezpieczenia krótkotrwałych placów budowy. Tłumik montowany na ciężarówce może chronić wszystkie strony w przypadku kolizji.
Obydwa modele eEconic zostały wyposażone przez firmę Vicky Teknik, mającą wieloletnie doświadczenie z zabudową TMA. Pojazdy są wyposażone w oddzielny układ akumulatorów o pojemności ok. 20 godzin pracy na jednym ładowaniu i dodatkowe ogniwa słoneczne.

 

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent