Firma Meerlanden jest odpowiedzialna w Haarlemmermeer i okolicach za zarządzanie i utrzymanie przestrzeni publicznych, zbieranie odpadów i surowców oraz utrzymywanie środowiska mieszkalnego w czystości. Kolejnym krokiem w bezemisyjnej zbiórce odpadów było wprowadzenie nowej, elektrycznej ciężarówki Scania 25P. Jeszcze w tym roku dołączy do niej siedem kolejnych elektrycznych pojazdów Scanii, którymi Meerlanden podejmuje poważne kroki w kierunku bezemisyjnej zbiórki odpadów.

Scania i Meerlanden od wielu lat ściśle współpracują w sferze zrównoważonych możliwości wykorzystania floty. Usługi świadczone są dla firm i mieszkańców obsługiwanego obszaru flotą liczącą 65 pojazdów ciężkich. Wraz z uruchomieniem elektrycznej Scanii i zamówieniem na kolejne siedem pojazdów typu BEV pod koniec roku, zostanie wykonany nowy krok w kierunku bardziej zrównoważonego rozwoju tej działalności.

Scania 25P BEV to dwuosiowy samochód pod zabudowę, używany głównie do zbiórki odpadów w firmach. Menedżer floty Ben Hogerwerf ocenia „Kierowca, który będzie prowadził ten pojazd, jest bardzo doświadczony i otwarty na zmiany. Wielu innych kierowców najpierw przygląda się sytuacji, ale Arie jest osobą, która może wysłać Cię w trasę takim pojazdem elektrycznym. Dziś po południu otrzyma dodatkowe instrukcje od trenera kierowców Scania, który dokładnie wyjaśni, jak najskuteczniej prowadzić elektryczną Scanię”.

Meerlanden wspiera użytkowanie BEV na swoim terenie w Rijsenhout. W tym celu dostępna jest ładowarka mobilna, którą można podłączyć do sieci. Ben Hogerwerf podsumowuje „Od lat ponad połowa naszej floty zasilana jest samodzielnie wytwarzanym zielonym gazem. Wiele mniejszych (osobowych) aut zostało już zastąpionych autami elektrycznymi. Teraz będziemy czynić przygotowania do rozszerzenia przepustowości naszej sieci, aby móc ładować siedem dodatkowych elektrycznych ciężarówek. Docelowo chcemy, aby cała nasza flota stała się bezemisyjna, by osiągnąć nasz cel, jakim jest obieg zamknięty”.

O Meerlanden

Meerlanden powstało w 1997 roku z połączenia szeregu podmiotów świadczących usługi komunalne. Z tradycyjnego zbieracza odpadów przedsiębiorstwo rozwinęło się w innowacyjną, wszechstronną organizację. Jako partner 8 gmin i 3500 firm w regionach Haarlemmermeer-Amstelland, Kennemerland i Duinen Bollenstreek zatrudnia około 500 pracowników; z czego około 150 znajduje się w dużej odległości od rynku pracy. Podstawową działalnością są zbieranie i przetwarzanie odpadów, zarządzanie i utrzymanie przestrzeni publicznych, sprzątanie ulic, środki antypoślizgowe, utrzymanie zieleni, zarządzanie rynkiem i prace kanalizacyjne. Jako dostawca usług publicznych Meerlanden znajduje się dosłownie w centrum społeczeństwa i bardzo poważnie podchodzi do odpowiedzialności za swój ślad ekologiczny.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent