RIZON, najnowsza marka Daimler Truck AG („Daimler Truck”) oferująca na rynek amerykański w pełni elektryczne ciężarówki klas 4 i 5 o średniej ładowności, uzyskała pełną homologację w Stanach Zjednoczonych, otwierając drogę do sprzedaży swoich elektrycznych ciężarówek w całym kraju. W maju tego roku Daimler Truck wprowadził bowiem na rynek nową markę samochodów z napędem elektrycznym.

Firma RIZON otrzymała niedawno certyfikat Agencji Ochrony Środowiska (EPA) oraz podwójne rozporządzenia wykonawcze CARB i spełnia w pełni amerykańskie federalne normy bezpieczeństwa pojazdów silnikowych. Pierwsze dostawy pojazdów mają rozpocząć się w czwartym kwartale 2023 roku za pośrednictwem sieci dealerów w Kalifornii. Dzięki certyfikacji auta w ramach zamówień wykonawczych CARB klienci w Kalifornii mogą skorzystać z podstawowej premii motywacyjnej w wysokości 60 000 USD na pojazd w ramach projektu motywacyjnego (HVIP) Kalifornijskiej Rady Zasobów Powietrznych (CARB) dotyczącego pojazdów hybrydowych i pojazdów ciężarowych o zerowej emisji.

Dystrybucją ciężarówek RIZON zajmuje się wyłącznie firma Velocity EV, będąca częścią Velocity Vehicle Group, uznanej marki w branży pojazdów użytkowych, posiadającej około 80 punktów sprzedaży na całym świecie. Ich głęboka wiedza i doświadczenie czynią z nich lidera w procesie przechodzenia na elektryczne pojazdy użytkowe. Velocity EV wyznaczy dodatkowych dealerów RIZON, aby zapewnić zwartą sieć w całych Stanach Zjednoczonych.

Dzięki ofercie RIZON produkowanych seryjnie, zeroemisyjnych modeli w klasach 4 i 5, klienci mogą rozpocząć dekarbonizację taboru w swojej flocie poprzez cztery warianty – e18L, e18M, e16L i e16M. Samochody RIZON idealnie nadają się do dostaw miejskich i dostaw na ostatniej mili oraz na trasach o długości do 150 mil (240 km) dziennie. Obsługują wszechstronną kombinację konfiguracji odpowiednich do unikatowych wymagań każdego klienta, w tym jako wydania skrzyniowe, platformy, platformy z kłonicami, chłodnie i inne typy nadwozi.

Zrównoważony transport komercyjny jest dla Daimler Truck najwyższym priorytetem, a marka RIZON odgrywa ważną rolę w osiąganiu tych celów.

Ciężarówki RIZON w skrócie

RIZON to dziewiąta i najnowsza marka Daimler Truck, reprezentująca jego zaangażowanie w transport o zerowej emisji. Marka i jej ciężarówki zostały po raz pierwszy zaprezentowane publiczności w maju 2023 roku w Anaheim w Kalifornii podczas targów Advanced Clean Transportation (ACT) Expo. Pojazdy akumulatorowo-elektryczne klasy 4 i 5 o średniej ładowności, o masie całkowitej od 15 995 do 17 995 funtów. (7,2–18,1 kg) na jednym ładowaniu mogą przejechać od 120–170 km (wariant rozmiaru M z 2 akumulatorami) do 170–250 km ) (wariant rozmiaru L z 3 akumulatorami). RIZON można ładować za pomocą dwóch rodzajów systemów ładowania akumulatorów: szybkiego ładowania DC (poprzez złącze CCS1) oraz tańszego ładowania AC poziomu 2 (poprzez złącze J1772), co jeszcze bardziej ułatwia przejście na elektromobilność.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent