RIZON, najnowsza marka Daimler Truck ogłasza kanadyjską premierę swoich akumulatorowo-elektrycznych ciężarówek klasy 4-5. Marka RIZON zostanie po raz pierwszy zaprezentowana w Kanadzie na targach Truck World w Toronto w dniach 18–20 kwietnia i po raz pierwszy będzie też dostępna dla klientów z Kanady, a zamówienia przedsprzedażowe rozpoczną się w czerwcu 2024 roku. Ciężarówki RIZON po raz pierwszy zadebiutowały w USA w roku 2020, a w kwietniu 2023 roku na targach ACT Expo w Anaheim w Kalifornii, z kolei obecnie są eksploatowane na amerykańskich ulicach przez zróżnicowane grono klientów.
Rząd Kanady zobowiązał się do osiągnięcia zerowej emisji netto do 2050 roku i ustanowił program motywacyjny, aby zachęcić floty do korzystania z elektryczności. Firmy i gminy badają obecnie opcje zrównoważonej floty, aby rozwiązać problemy środowiskowe i zwiększyć wydajność operacyjną. Ciężarówki RIZON będą kwalifikować się do programu rządu kanadyjskiego „Zachęty dla pojazdów średnich i ciężkich o zerowej emisji” (iMHZEV), który obowiązuje od 2022 roku.
Andreas Deuschle, globalny dyrektor RIZON Truck, stwierdził „Kanada jest bardzo zaawansowana w zakresie zielonej energii i infrastruktury oraz jest naturalnym kolejnym krokiem na drugim rynku RIZON. Jesteśmy zatem bardzo szczęśliwi, że możemy udostępnić kanadyjskim klientom nasze rozwiązanie o zerowej emisji. Są to sprawdzone ciężarówki OEM z najnowszą technologią Daimler Truck. RIZON to najlepsza w pełni elektryczna ciężarówka klasy 4-5, jaką można kupić za pieniądze”
RIZON zaoferuje klientom kanadyjskim cztery warianty modeli: e16L, e16M, e18L i e18M, z różnorodną mieszanką konfiguracji i opcji odpowiednich do unikatowych wymagań każdego odbiorcy, w zakresie od 7,25 do 8,55 ton całkowitej masy pojazdu (DMC).
O ciężarówkach RIZON
RIZON to dziewiąta i najnowsza marka Daimler Truck, reprezentująca jego zaangażowanie w transport o zerowej emisji. Wykorzystując wiedzę koncernu w projektowaniu i budowie pojazdów użytkowych, RIZON opiera się na wiedzy pochodzącej z ponad 8 milionów kilometrów przejechanych na napędzie elektrycznym. Dzięki zastrzeżonym usługom łączności RIZONCONNECT, w pełni zintegrowanemu systemowi aktywnego bezpieczeństwa, wyjątkowej gwarancji i finansowaniu ze strony Daimler Truck Financial Services, połączenie RIZON z portfolio Daimler Truck jest silne. Począwszy od czwartego kwartału 2024 roku pojazdy RIZON będą dystrybuowane w Kanadzie na mocy wyłącznej umowy z Velocity Electric Vehicle Canada, uznaną marką w branży pojazdów użytkowych. Dzięki konsultantom ds. sprzedaży i technikom doświadczonym w zakresie komercyjnej elektromobilności punkty kontaktowe Velocity będą służyć jako kompleksowe miejsca obsługi dla klientów zainteresowanych przejściem na elektryczne ciężarówki.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent