Kompleksowa aktualizacja różnych funkcji bezpieczeństwa i komfortu dla Cantera 6,0 t, 7,5 t i 8,55 t. Nowoczesne przeprojektowanie kabiny oraz premierowe funkcje podnoszące komfort jazdy eCantera. Dodatkowe układy podwozia eCantera zwiększają wszechstronność nadwozia.
Marka Daimler Truck FUSO ogłasza kompleksową aktualizację popularnej lekkiej ciężarówki Canter. W zupełnie nowym Canterze (dla wariantów 6,0 t, 7,5 t i 8,55 t) dodatkowe funkcje bezpieczeństwa i komfortu są dostępne w standardzie. Co więcej, wnętrze zostało całkowicie przeprojektowane. W pełni elektryczny siostrzany model eCanter również otrzyma różne aktualizacje i będzie dostępny w większej liczbie wariantów, co jeszcze bardziej zwiększy różnorodność zastosowań. Florian Schulz, dyrektor ds. sprzedaży, marketingu i obsługi klienta FUSO Europe, wskazał „Dzięki najmniejszemu promieniowi skrętu w swojej klasie, dużej ładowności i wszechstronności kultowy FUSO Canter od dziesięcioleci jest międzynarodowym bestsellerem wśród lekkich ciężarówek. Od tego czasu od chwili wprowadzenia na rynek w 1963 roku na całym świecie wyprodukowano ponad 4,5 miliona Canterów FUSO. Jesteśmy zachwyceni możliwością zaoferowania naszym klientom znaczącego ulepszenia pod względem bezpieczeństwa i komfortu. Nowy model będzie produkowany na rynki europejskie późnym latem 2024 roku”.
Najwyższy priorytet bezpieczeństwa i komfortu: liczne innowacje w zupełnie nowym FUSO Canterze
Aktualizacja Cantera jest od razu widoczna we wnętrzu: Całkowicie przeprojektowana kabina opiera się teraz na kabinie eCantera i tworzy nowoczesny wygląd, który w funkcjonalny i atrakcyjny sposób integruje nowe detale wyposażenia. Centralnym punktem jest radio z ekranem dotykowym o przekątnej 6,95 cala, łatwo dostępne od strony kierowcy i pasażera. Nowy Canter dostał także funkcję odbióru radia DAB+ i Apple CarPlayTM/Android Auto. Przyjazna dla użytkownika wielofunkcyjna kierownica umożliwia zaś łatwe sterowanie nową cyfrową tablicą przyrządów LCD. Do tego kabina Cantera, która od 2011 roku przeszła pierwszą kompleksową modernizację, w naturalny sposób pozostaje wierna swoim dotychczasowym zaletom: sprawdzona izolacja akustyczna zapewnia wyraźnie niski poziom hałasu we wnętrzu. Kierowcy doceniają dobrą widoczność we wszystkich kierunkach, niskie wejście i opcję łatwego wchodzenia do wnętrza. Ponadto zbiornik paliwa Cantera został wykonany z wytrzymałego tworzywa sztucznego, a narzędzia pokładowe i podnośnik są teraz umieszczone w zewnętrznych skrzynkach na ramie. FUSO Canter będzie także standardowo wyposażony w interfejs zarządzania flotą.
Przy tym Canter przeszedł dosłownie 360-stopniową aktualizację systemów bezpieczeństwa. Dodatkowe czujniki i kamery w połączeniu z ośmioma nowymi lub zmodernizowanymi systemami bezpieczeństwa zapewniają ochronę pasażerów i użytkowników dróg we wszystkich kierunkach od pojazdu. W porównaniu do poprzedniego systemu, Active Brake Assist 6 (ABA 6) potrafi wykrywać nie tylko poruszające się i nieruchome pojazdy oraz przechodzących pieszych, ale też rowery i nieruchomych pieszych. System informacji o martwym polu widzenia (BSIS) gwarantuje bezpieczeństwo użytkownikom drogi znajdującym się obok pojazdu. Cztery czujniki poszerzają istniejący obszar ostrzegania, w którym system jest w stanie wykryć użytkowników drogi w „martwym punkcie” i poza nim. System może w związku z tym wydać ostrzeżenie akustyczne. Kolorowy trójkąt we wnętrzu, na słupkach przedniej szyby, może stanowić dodatkowe ostrzeżenie wizualne. Kierując się przodem do kierunku jazdy, Front Protection Assist może ostrzegać wizualnie i akustycznie przy prędkościach poniżej 10 km/h, jeśli piesi lub rowerzyści znajdują się bezpośrednio przed pojazdem. Nowy FUSO Canter standardowo dostaje również funkcję Attention Assist, która może ostrzegać kierowcę o nieuważnym i rzucającym się w oczy zachowaniu podczas jazdy oraz sugerować przerwę.
Następny układ to tzw. inteligentny system wspomagania prędkości, mogący monitorować prędkość pojazdu, wyświetlać aktualne ograniczenie prędkości na wyświetlaczu i ostrzegać kierowcę wizualnie i akustycznie w przypadku przekroczenia tego ograniczenia. Oprócz tego nowego Cantera zaopatrzono w kamerę znajdującą się za pojazdem, dzięki której kierowca może zobaczyć na wyświetlaczu osoby lub przedmioty znajdujące się za tym pojazdem. Kolejną nowość stanowi system ostrzegawczy podłączony do czujników ciśnienia w oponach, który może wyświetlać zarówno ciśnienie w oponach, jak i temperaturę każdego koła oraz ostrzegać kierowcę w przypadku odpowiedniej utraty ciśnienia. Sygnał zatrzymania awaryjnego jest aktywny przy prędkości powyżej 50 km/h. W sytuacji nagłego hamowania system jest w stanie włączyć lampkę sygnalizacyjną, aby ostrzegać pojazdy jadące z tyłu i zapobiegać najechaniu na tył.
Poza wymienionymi powyżej ośmioma funkcjami bezpieczeństwa, nowy Canter standardowo dostaje złącze immobilizera alkoholowego. Dzięki temu operator samochodu może podłączyć dostępne na rynku urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu.
Aktualizacja FUSO eCantera 2024
Poza wspomnianymi funkcjami bezpieczeństwa, w pełni elektryczny eCanter otrzyma szereg innych innowacji. Przykładowo będzie wyposażony w tempomat, którym będzie można sterować za pomocą wielofunkcyjnej kierownicy. W przyszłości tylne światła LED będą się włączać sekwencyjnie po włączeniu kierunkowskazu („sekwencyjny kierunkowskaz”).
Do tego już i tak niezwykle wszechstronnego eCantera można teraz używać na jeszcze więcej różnych sposobów. Zamiast poprzednich 42 wariantów, od teraz klient może wybierać spośród 46 wariantów z 3 różnymi konfiguracjami akumulatorów i rozstawami osi. Od marca przyszłego roku nowe konfiguracje podwozia będą dostępne także dla eCantera. Ponieważ akumulator wysokiego napięcia da się umieścić w różnych miejscach podwozia, w przyszłości możliwa będzie zabudowa żurawia lub wózka paletowego.
O FUSO Canterze
Dzięki najmniejszemu promieniowi skrętu w swojej klasie, dużej ładowności i wszechstronności, od ponad sześciu dekad FUSO Canter jest międzynarodowym bestsellerem wśród lekkich ciężarówek. Od chwili wprowadzenia na rynek w 1963 roku na całym świecie wyprodukowano ponad 4,5 miliona Canterów FUSO. Typoszereg ten występuje w pięciu klasach masowych (3,5 t do 8,55 t), z sześcioma rozstawami osi (2500 mm do 4750 mm), trzema mocnymi silnikami (130 do 175 KM) i trzema rodzajami kabiny: standard (szerokość 1,7 m), komfort ( 2,0 m) i załogowa (2,0 m).
Na rynek europejski Canter i całkowicie elektryczny eCanter są produkowane w fabryce Mitsubishi Fuso Truck Europe w Tramagal w Portugalii, a na wszystkie pozostałe rynki w fabryce Mitsubushi Fuso Truck and Bus Corporation w Kawasaki w Japonii.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent