Daimler Truck AG („Daimler Truck”) świętuje znaczący kamień milowy w produkcji Freightlinera Cascadia: od 2007 roku zbudowano milion sztuk tego modelu. W rezultacie stał się on pierwszą ciężarówką „klasy 8” w Ameryce Północnej, która osiągnęła taki siedmiocyfrowy wynik.

Freightliner Cascadia to wiodąca ciężarówka klasy 8 na rynku północnoamerykańskim, która we wszystkich czterech generacjach wykazała ciągłe innowacje w zakresie komfortu kierowcy, bezpieczeństwa i zmniejszonego zużycia paliwa. Od czasu wprowadzenia na rynek w 2007 roku Cascadia zużycie paliwa o ponad 35 procent. W tym konetkście uchodzi za pioniera innowacyjnych rozwiązań w branży transportowej, w tym służy jako pojazd podstawowy dla Inicjatywy SuperTruck, wieloletniego projektu współfinansowanego przez Departament Energii (DOE), którego celem będzie opracowanie technologii nowej generacji dla pojazdów ciężkich. Badano tu ciężarówki i możliwość ich włączenia do produkcji seryjnej. Elektryczny akumulatorowy Freightliner eCascadia, wprowadzony na rynek w 2022 roku, do tej pory przejechał ponad 6 milionów mil u klientów w ponad 50 flotach w całych Stanach Zjednoczonych. Mając na uwadze przyszłość transportu, Daimler Truck North America („DTNA”) opracował także Cascadię dostosowaną do funkcji jazdy autonomicznej z nadmiarowymi funkcjami bezpieczeństwa, obejmującymi hamowanie i kierowanie ciężarówką. Obecnie autonomiczna Cascadia jest produkowana przez Torc Robotics, od 2019 roku wydzieloną spółkę zależną DTNA, będąc wyrobem przetestowanym jako autonomiczna ciężarówka w rzeczywistej eksploatacji i tym samym wyznaczającym standardy bezpieczeństwa na drodze. David Carson, wiceprezes ds. sprzedaży i marketingu w DTNA , stwierdził „Od ponad 80 lat Freightliner stara się oferować swoim klientom innowacyjne rozwiązania transportowe. Kiedy Freightliner Cascadia pojawił się na rynku w 2007 roku, został opracowany właśnie po to, aby zapewnić klientom najlepsze możliwe wsparcie w ich działalności biznesowej. Cieszymy się, że zaufanie, jakim nas obdarzyli „Klienci marki Cascadia i Freightliner – tylko w ten sposób udało nam się przekroczyć granicę 1 miliona”.

W Ameryce Północnej Cascadia jest sprzedawana za pośrednictwem sieci dealerów obejmującej prawie 500 lokalizacji.

Najważniejsze zmiany produktowe w historii Freightliner Cascadia:

W 2007 roku wprowadziłono pierwszą Cascadię z wytrzymałą platformą silnika DD15 firmy Detroit Diesel, oferującą wyjątkowe osiągi, mniejsze zużycie paliwa i wiodącą w branży moc.

W 2012 roku wprowadzono drugą generację serii Cascadia „Evolution”, która znacząco poprawiła efektywność paliwową. Premiera obejmowała także wprowadzenie silnika Detroit DT12, zautomatyzowanej manualnej skrzyni biegów (AMT), łączącej w sobie łatwość obsługi automatycznej skrzyni biegów z wydajnością przekładni manualnej.

Wraz z wprowadzeniem Detroit Connect, Cascadia 2013 otrzymała pierwszy fabrycznie instalowany pakiet łączności producenta.

Detroit Assurance, wprowadzony w 2015 roku, to pierwszy system bezpieczeństwa producenta, łączący układ napędowy Detroit Diesel z innowacjami w zakresie bezpieczeństwa jazdy, aby zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa i wydajności w Cascadii.

W 2015 roku Freightliner Cascadia posłużył jako podstawa dla pierwszej zatwierdzonej zautomatyzowanej ciężarówki „Freightliner Inspiration Truck”.

Freightliner, DTNA i jej partnerzy projektu przekroczyli cele programu, tworząc SuperTruck I 2015, wykazując poprawę ogólnej wydajności transportu o ponad 115 procent w porównaniu z podstawową ciężarówką z 2009 roku.

Cascadia trzeciej generacji, wprowadzona w 2017 roku, charakteryzuje się zaawansowaną aerodynamiką, ulepszonymi funkcjami bezpieczeństwa, rozszerzoną łącznością i większym komfortem kierowcy, aby sprostać zmieniającym się potrzebom flot i kierowców.

Cascadia czwartej generacji, wprowadzona na rynek w 2019 roku, to pierwsza masowo produkowana ciężarówka klasy tonażowej ciężkiej w Ameryce Północnej ze zautomatyzowanymi funkcjami, zapewniającymi sterowanie zarówno poprzeczne (kierowanie), jak i wzdłużne (przyspieszanie/zwalnianie) (SAE L2).

Wersje Freightlinera Cascadii z kierownicą po prawej stronie stały się dostępne na rynkach międzynarodowych, takich jak Australia, w 2019 roku wraz z czwartą generacją.

Akumulatorowo-elektryczna ciężarówka Freightliner eCascadia, która została pierwotnie zaprezentowana klientom jako pojazd testowy w 2019 roku, wejdzie do produkcji seryjnej w 2022 roku.

Wprowadzenie SuperTruck II (2023): dalsze udoskonalenia w zakresie wydajnej konstrukcji ładunku i aerodynamiki zostaną osiągnięte w ramach programu SuperTruck współfinansowanego przez DOE. Departament Energii USA ogłasza także finansowanie programu Freightliner SuperTruck III, którego debiut zaplanowano na 2027 rok.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent