MAN: w przyszłości własna logistyka z eTrucks




Pierwsza całkowicie elektryczna ciężarówka w fazie testów w MAN Inbound Logistics. Koncern zamierza zdekarbonizować własną logistykę dostaw – w tzw. sieci inbound ciężarówki pokonują do 165 milionów kilometrów rocznie. Ogłoszono przetargi na wykorzystanie w logistyce inbound MAN pojazdów elektrycznych zasilanych bateriami (BEV). Pierwsza całkowicie elektryczna ciężarówka w fazie testów w MAN Inbound Logistics. Podmiot kontynuuje rozbudowę infrastruktury ładowania elektrycznego w zakładach i centrach serwisowych.
MAN Truck & Bus chce zdekarbonizować swoją logistykę, zwiększając wykorzystanie eTrucków do transportu własnych ładunków i pojazdów. Przetarg na przyszłe wykorzystanie pojazdów elektrycznych zasilanych bateriami (BEV) na pierwszych prawie 40 trasach został już ogłoszony. Umowy mają zostać przyznane niezwłocznie, aby umożliwić rozpoczęcie eksploatacji seryjnej w 2026 roku. Łącznie w sieci MAN ciężarówki pokonują rocznie do 165 milionów kilometrów. Michael Kobriger, członek zarządu MAN Truck & Bus odpowiedzialny za produkcję i logistykę, komentuje „Chcemy wykonać znaczący krok w kierunku zielonej logistyki. Przetarg na wykorzystanie elektrycznych ciężarówek akumulatorowych stanowi ważny kamień milowy dla MAN na drodze do przekształcenia naszych własnych łańcuchów dostaw na napędy bezemisyjne i zrównoważoną efektywność kosztową. W ten sposób w naszych własnych operacjach chcemy też pokazać naszym klientom, jakie korzyści dla środowiska i dla naszych własnych operacji oferuje już wykorzystanie elektrycznych ciężarówek akumulatorowych w sektorze transportu”.
Wspólnie z DB Schenker, jednym z wiodących na świecie dostawców usług logistycznych i liderem rynku europejskiego transportu lądowego, MAN przeprowadza obecnie jazdę próbną całkowicie elektrycznym eTGX, który wykonuje dwa kursy dziennie w obie strony na trasach Bamberg – Monachium – Bamberg i Bamberg – Norymberga – Bamberg. William Kratsch, szef operacji bezpośrednich w DB Schenker, mówi „Używamy pojazdu do logistyki zakładu MAN od kilku tygodni. Nasze pierwsze doświadczenia są pozytywne. Pojazd ma średnie zużycie 121 kilowatogodzin – i to zimą. To naprawdę jest niesamowite. Opinie kierowców również były konsekwentnie pozytywne. Wrażenia z jazdy są super, a wykonanie pojazdów jest doskonałe. Kierowcy są zadowoleni. My jesteśmy usatysfakcjonowani. Czego chcieć więcej!”. Pod koniec stycznia DB Schenker dodał do swojej floty dziesięć całkowicie elektrycznych samochodów eTGX, które od tego czasu zostały wdrożone na różnych trasach w całym kraju.
Rozwój infrastruktury ładowania w sieci MAN
Infrastruktura ładowania w zakładzie MAN w Monachium została odpowiednio rozbudowana, aby w pełni elektryczne ciężarówki w logistyce zakładu mogły się ładować szybko i bezpośrednio w pobliżu punktu rozładunku. Jednocześnie w centrum serwisowym MAN w Karlsfeld powstają łącznie cztery stacje ładowania o mocy ładowania 400 kW każda, z wystarczającą ilością miejsca, aby można było do nich łatwo dojechać także kompletnymi zestawami naczep i przyczep. Stacje w Dachau, Norymberdze i Salzgitter też zostały wyposażone w odpowiednią infrastrukturę ładowania. Stacje ładowania w Karlsfeld są częścią współpracy z firmą energetyczną E.ON, w ramach której w całej Europie powstaje około 170 lokalizacji z około 400 punktami ładowania do publicznego ładowania elektrycznych ciężarówek. E.ON i MAN inwestują w nowe lokalizacje ładowania, które powstają wzdłuż istniejącej sieci serwisowej MAN i w których pojazdy użytkowe innych producentów mogą się ładować publicznie. W samych Niemczech zaplanowano około 125 lokalizacji.
Ponad 150 pojazdów MAN eTGX jest już z powodzeniem użytkowanych przez firmy logistyczne
Od początku 2025 roku łącznie ponad 150 pojazdów eTrucków MAN zostało pomyślnie wdrożonych przez dostawców usług logistycznych w Niemczech, Austrii, Belgii i Holandii, w tym przez takie znane marki jak DB Schenker, Duvenbeck, Dachser, Dräxlmaier i Koopman. Pojazdy te są częścią wstępnej serii 200 pojazdów, które MAN wyprodukował już w 2024 roku — dla klientów chcących szybko wkroczyć na ścieżkę elektromobilności. eTruck przejechały dotychczas łącznie prawie milion kilometrów. Przy średnim zużyciu około 100 kilowatogodzin na 100 kilometrów w rzeczywistych warunkach użytkowania na różnych profilach tras z różnym ładunkiem pojazdy te okazują się bardzo wydajne. W porównaniu z ciężarówką z silnikiem Diesla, która zużywa około 27 litrów na 100 kilometrów, podczas użytkowania dzięki swojemu napędowi elektrycznemu z akumulatorem i wykorzystaniu 100% zielonej energii elektrycznej zredukowałyby emisję CO2 o około 820 ton.
Doradztwo MAN eMobility w zakresie przejścia na elektromobilność
Podczas przechodzenia na elektromobilność firmy transportowe również korzystają z 360-stopniowego doradztwa eMobility firmy MAN: doradztwo w zakresie przejścia na elektromobilność obejmuje analizy specyficzne dla klienta dotyczące rozmieszczenia pojazdów i wymagań dotyczących infrastruktury ładowania Dostęp do infrastruktury ładowania jest również częścią oferty MAN poprzez współpracę z dostawcami infrastruktury ładowania. Ponadto, podobnie jak w przypadku ciężarówek z napędem konwencjonalnym, dostępne są umowy serwisowe i rozwiązania finansowe specjalnie dopasowane do mobilności elektrycznej, oraz liczne usługi cyfrowe do użytku z nowymi elektrycznymi autami. Należą do nich MAN eReadyCheck, którego klienci mogą użyć, aby sprawdzić, jak ich trasy dostaw mogą być napędzane wyłącznie elektrycznie, oraz usługa ładowania MAN Charge & Go, obejmująca kartę ładowania, umożliwiającą proste, skonsolidowane planowanie ładowania i rozliczanie tras międzynarodowych.
Tekst: Jarosław Brach
Zdjęcia: Producent