MAN TGE Next Level – bardziej usieciowiony
W przyszłym roku, tzn. 2025, Man TGE otrzyma nową architekturę sieci pokładowej. Konstruktorzy największą uwagę zwrócili na bezpieczeństwo, a to ze względu na wchodzące w Unii Europejskiej nowe przepisy dotyczące bezpieczeństwa, tzw. GSR (ang. General Safety Regulations). W nowym Manie dostępnych jest 27 systemów wspomagających jazdę, w tym 11 nowych. Zajmując miejsce za kierownicą, naszą uwagę zwrócą cyfrowe zegary i ekran multimedialny, wielofunkcyjna kierownica oraz elektroniczny hamulec postojowy.
Zespolenie nowych jednostek sterujących oraz nowych czujników radarowych i kamer umożliwiło znaczne ulepszenie systemów bezpieczeństwa i wspomagania kierowcy. Man TGE otrzymał nowy system ostrzegania o martwym polu. System ten monitoruje martwe pole po bokach samochodu, jak i z przodu, przez co lepiej chroni pieszych i rowerzystów. Systemy te są obecnie standardem we wszystkich TGE o masie powyżej 3,5 tony (N2) i opcją wyposażeniową w samochodach o masie poniżej 3,5 tony (N1).
Nowością w standardowym wyposażeniu TGE jest poduszka pasażera oraz system rejestrujący wypadek. W samochodach z homologacją N1, w samochodach z homologacją N2 poduszka zabezpieczająca to wyposażenie opcjonalne. System rejestrujący wypadek monitoruje pracę poszczególnych podzespołów przed wypadkiem, w trakcie i po wypadku. W ten sposób gromadzone są dane do analizy działania urządzeń zabezpieczających.
Deska rozdzielcza została przeprojektowana. W części środkowej zyskała ekran, a w związku z tym przeprojektowano kierownicę tak, aby można było nią obsługiwać nowe systemy pokładowe samochodu. Wyświetlacz dostępny jest w trzech wariantach: MAN Media Van z ekranem 10,4″, MAN Media Van Navigation z ekranem 10,4″ (plus funkcje opcjonalne) oraz MAN Media Van Navigation Business z ekranem 12,9″ (plus funkcje opcjonalne). Opcjonalne funkcje obejmują na przykład strumieniowe przesyłanie multimediów z serwisu streamingowego Tidal i sterowanie głosowe.
Standardem są tuner DAB, złącze Bluetooth i MAN SmartLink do integracji ze smartfonami z systemem Android Auto lub Apple CarPlay. Ten ostatni umożliwia wyświetlanie wybranych aplikacji na ekranie auta. Można je obsługiwać za pomocą ekranu dotykowego lub przełączników w aucie. Samochód wyposażony jest w system bezkluczykowy Keyless Go. Nie posiada dźwigni hamulca ręcznego, przez co jest więcej miejsca. Elektroniczny hamulec ręczny jest wyposażony w funkcję auto hold, która zabezpiecza pojazd przed stoczeniem się na postoju. W egzemplarzach z automatyczną skrzynią biegów zrezygnowano z dźwigni zmiany biegów na rzecz selektora przy kierownicy.
W przypadku silników zaszła niewielka zmiana. Nie będzie już silnika podstawowego o mocy 75 kW (102 KM). Zatem pozostają trzy wersje mocy dostępne w standardzie: 103 kW (140 KM), 120 kW (163 KM) i 130 kW (177 KM).
Produkcja pierwszych TGE Next Level rozpocznie się w czerwcu 2024 r., a pierwsze egzemplarze trafią do klientów w lipcu.
Tekst: Bartosz Wojtowski
Zdjęcia: Producent