Nowe partnerstwo rozwojowe z Plusem ma na celu rzeczywiste wykorzystanie autonomicznych ciężarówek w transporcie między węzłami. Tym samym MAN przyspiesza rozwój autonomicznych ciężarówek o nowe partnerstwo rozwojowe, ukierunkowana na rzeczywiste wykorzystanie autonomicznych ciężarówek w transporcie między węzłami. MAN uzupełnia rozwój transportu autonomicznego pomiędzy węzłami logistycznymi wiedzą specjalistyczną renomowanego specjalisty w zakresie systemów zautomatyzowanej jazdy Plus. To partnerstwo rozwojowe jest częścią nadrzędnej współpracy pomiędzy TRATON GROUP i Plus, mającej na celu przyspieszenie wykorzystania autonomicznych ciężarówek w logistyce. Jazda bez kierowcy między węzłami logistycznymi może zmniejszyć liczbę wypadków związanych ze zmęczeniem, złagodzić niedobory prowadzących oraz zoptymalizować procesy transportowe.
MAN Truck&Bus kontynuuje rozwój transportu autonomicznego między węzłami logistycznymi. Technologia ta może zmniejszyć liczbę wypadków związanych ze zmęczeniem, złagodzić rosnący niedobór kierowców i sprawić, że procesy transportowe będą jeszcze bardziej wydajne i przyjazne dla środowiska. Aby jeszcze bardziej zintensyfikować rozwój w kierunku rzeczywistych zastosowań logistycznych, koncern zgodził się na współpracę z amerykańskim specjalistą ds. systemów zautomatyzowanej jazdy – Plus. To część nadrzędnego partnerstwa na rzecz rozwoju autonomicznej jazdy pomiędzy spółką-matką, zawartego między MAN/TRATON i Plus oraz obejmującego również inne marki TRATON GROUP.. Lukas Walter, dyrektor ds. sprzedaży ciężarówek w MAN Truck&Bus SE, stwierdził „W zorientowaniu na zastosowanie rozwoju autonomicznych ciężarówek dla firmy MAN niezbędna jest współpraca projektowa z użytkownikami logistyki, operatorami infrastruktury oraz specjalistami technologicznymi. Dzięki Plusowi zyskaliśmy jako partnera sprawdzonego specjalistę w zakresie zautomatyzowanych systemów jazdy w pojazdach użytkowych. Celem jest coraz większa integracja jazdy bez kierowcy z praktycznymi projektami w konkretnym transporcie logistycznym od węzła do węzła, a tym samym przyspieszenie seryjnego wprowadzania systemów jazdy autonomicznej”. Shawn Kerrigan, dyrektor operacyjny i współzałożyciel Plus, dodał zaś „Cieszymy się, że możemy wykorzystać nasze wiodące w branży oprogramowanie do jazdy autonomicznej i doświadczenie w zakresie wdrożeń, aby przyspieszyć z firmą MAN globalną komercjalizację autonomicznych ciężarówek. Dzięki naszej połączonej wiedzy specjalistycznej będziemy wprowadzać na rynek bezpieczniejsze, wydajniejsze i bardziej zrównoważone rozwiązania transportowe. Zmieni to sposób transportu ładunków”.
Dzięki różnym projektom badawczo-rozwojowym MAN od wielu lat rozwija autonomiczną jazdę. W latach 2018–2020 firma – w ramach wspólnego projektu badawczo-rozwojowego z Hamburger Hafen und Logistik AG – opracowała i przetestowała autonomiczny samochód do obsługi kontenerów na terenie portu w Hamburgu. W latach 2019–2023 projekt ANITA z partnerami Deutsche Bahn, Hochschule Fresenius, Uniwersytet Nauk Stosowanych i Götting KG skupiał się na całkowitej cyfrowej integracji autonomicznej ciężarówki z procesem logistycznym obsługi kontenerów z drogi na kolej. Od 2022 roku w ramach projektu ATLAS-L4 MAN współpracuje z dwunastoma partnerami z przemysłu, nauki, badań technicznych i eksploatacji dróg, aby opracować autonomiczną ciężarówkę do zastosowania w transporcie autostradowym pomiędzy węzłami logistycznymi. Projekt ten uwzględnia zatem w szczególności ustawę o autonomicznej jeździe, uchwaloną w Niemczech w 2021 roku, która umożliwia już jazdę bez kierowcy na określonych trasach pod nadzorem technicznym. Na zakończenie projektu planowane są praktyczne jazdy próbne na autostradzie prototypu z kierowcą bezpieczeństwa. Od 2025 roku dalsze projekty dotyczące konkretnych zastosowań w transporcie klientów będą napędzać rozwój w kierunku zastosowań seryjnych.
O Plusie
Plus to globalny dostawca rozwiązań oprogramowania do jazdy autonomicznej, obejmujących systemy bezpieczeństwa nowej generacji dla kierowcy, aż po wysoce zautomatyzowane PlusDrive i SuperDriveTM dla kierowcy. Podmiot z siedzibą w Dolinie Krzemowej w Kalifornii i oddziałami w USA, Europie oraz Australii został uznany przez magazyn Forbes za jednego z najlepszych pracodawców w branży start-upów w Ameryce, a przez Fast Company za jedną z najbardziej innowacyjnych firm na świecie. Otwarta platforma na rzecz autonomii Plus już dzisiaj napędza pojazdy wykorzystywane w celach komercyjnych. Partnerzy, w tym Bosch, dm-drogerie markt, DSV, IVECO, Luminar, Nikola, Scania /MAN /Navistar z TRATON GROUP i Transurban współpracują z Plusem w celu przyspieszenia rozwiązań transportowych nowej generacji.

 

         Tekst: Jarosław Brach

         Zdjęcia: Producent