28 czerwca 2023 roku Mack Trucks ogłosił, że długo oczekiwany typ MD Electric, pierwszy pojazd elektryczny tej marki o średniej ładowności, jest już dostępny do zamówienia.
MD Electric stanowi uzupełnienie wysoce wydajnego, napędzanego silnikiem Diesla, siostrzanego modelu MD, który od momentu wprowadzenia na rynek w 2020 roku stale cieszy się rosnącym zainteresowaniem klientów. i wspiera również długoterminowe cele firmy w zakresie zrównoważonego rozwoju. Jonathan Randall, prezes Mack Trucks North America, powiedział „Mack jest zaangażowany w dążenie do bardziej zrównoważonej, pozbawionej emisyjności przyszłości, a MD Electric to tylko kolejny krok w naszej podróży. Odkąd w marcu wprowadziliśmy MD Electric, otrzymaliśmy ogromną odpowiedź i zainteresowanie klientów, dlatego cieszymy się, że klienci mogą teraz składać zamówienia”.
MD Electric to drugi pojazd elektryczny wprowadzony przez Mack Trucks do branży. Pierwszym był Mack LR Electric, który wszedł do produkcji w grudniu 2021 roku.
MD Electric dołącza do pełnej gamy pojazdów klas od 6 do 8, które Mack oferuje, aby pomóc klientom w spełnieniu ich potrzeb. Będzie dostępny w klasach masowych 6 i 7, podobnie jak jego odpowiednik z silnikiem Diesla. Model klasy 6 ma dopuszczalną masę całkowitą pojazdu (GVWR) 25 995 funtów, a model klasy 7 – 33 000 funtów. Oba modele są zwolnione z 12-procentowego federalnego podatku akcyzowego (FET). Trójfazowy silnik synchroniczny z magnesami trwałymi i wszystkie akcesoria pokładowe są zasilane akumulatorami litowo-jonowymi z tlenkiem niklowo-manganowo-kobaltowym (NMC) w konfiguracji 150 kWh lub 240 kWh. Można je ładować za pomocą ładowarek AC lub DC. Regeneracyjny układ hamulcowy pomaga odzyskać energię z wielu hamowań, które pojazd wykonuje każdego dnia.
Opracowany specjalnie do zastosowań o średnim obciążeniu, MD Electric został zbudowany z takim samym naciskiem na niezawodność, trwałość i produktywność. Zaprojektowany z myślą o wytrzymałości swoich odpowiedników z silnikiem wysokoprężnym, jest dostępny w konfiguracji 4×2 z dużym kątem skrętu kół osi przedniej dla lepszej zwrotności w ciasnych warunkach miejskich. Konstrukcja kabiny serii MD charakteryzuje się krótką odległością od zderzaka do tylnej części kabiny (BBC), wynoszącą 103 cale, co stanowi najlepszy wynikiem w branży. Podobnie jak MD z silnikiem Diesla, Mack dopasował odważny wygląd i stylistykę szosowego modelu Anthem jako podstawę dla projektu grilla i maski MD Electric. Samochód będzie wspierany przez dealerów Mack, z których wielu jest już dealerami pojazdów elektrycznych z certyfikatem Mack (EV).
Ogólnie MD Electric zaspokoi potrzeby zastosowań związanych z transportem ciężarowym wymagających wariantów dostawczych/chłodni, platform i wywrotek. Model MD6 nie wymaga komercyjnego prawa jazdy (CDL) do obsługi ładunków innych niż niebezpieczne.
Poza tym MD Electric został zatwierdzony jako część kalifornijskiego projektu hybrydowego i bezemisyjnego dla samochodów ciężarowych i autobusów (HVIP). HVIP może pomóc przyspieszyć komercjalizację ciężarówek o zerowej emisji, oferując kupony w punktach sprzedaży, aby zwiększyć przystępność cenową zaawansowanych technologii.
MD Electric będzie produkowany w Roanoke Valley Operations (RVO) w Roanoke Valley w Wirginii, gdzie Mack rozpoczął produkcję serii Mack MD w 2020 roku. Mack po raz pierwszy zaprezentował tę ciężarówkę w trakcie targów Work Truck Show 2023 National Truck Equipment Association (NTEA) w marcu.

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent