W Lidlu w Holandii ciężarówki zasilane olejem napędowym, które zaopatrują sklepy, należą już do przeszłości. Od dnia 29 lutego 2024 roku wszystkie 440 sklepów będzie bowiem zaopatrywanych wyłącznie za pomocą taboru zasilanego energią/paliwami niezawierającymi paliw kopalnych. Lidl jest pierwszym holenderskim sprzedawcą detalicznym, któremu się to udało. W październiku 2023 roku ogłosił, że do 2030 roku będzie zaopatrywał swoje oddziały za pomocą samochodów zasilanych energią elektryczną, a do 2024 roku będzie wolny od paliw kopalnych. To drugie udało się teraz osiągnąć.
Wspólnie ze swoimi przewoźnikami Lidl dokonał tego ważnego kroku w kierunku zrównoważonego przejścia na transport elektryczny. Odtąd obecne ciężarówki są zasilane wyłącznie bioLNG, HVO100 lub są już w pełni elektryczne. Ruud Metten, menedżer ds. innowacji logistycznych Lidl, wskazuje „Krok, który dzisiaj podejmujemy, wpisuje się w naszą politykę zrównoważonego rozwoju. Ma ogromny wpływ na redukcję naszej emisji CO2 w okresie poprzedzającym wprowadzenie transportu w pełni elektrycznego. To logiczny rozwój dla nas.”
Ciężarówki Lidla będą w pełni elektryczne przed 2030 rokiem
Lidl już w 2023 roku roku zobowiązał się, że do 2030 rok cały transport z miasta do wsi/do każdego sklepu stanie się wyłącznie elektryczny. W ten sposób podmiot idzie dalej niż przepisy i regulacje dotyczące logistyki miejskiej o zerowej emisji, które nakładają wymagania na transport w około 30-40 miastach.
Rozbudowa punktów szybkiego ładowania we własnych centrach dystrybucyjnych
Ładowanie elektrycznych ciężarówek odbywa się we własnych centrach dystrybucyjnych za pomocą (szybkich) ładowarek. Obecne punkty ładowania są rozbudowywane, a Lidl wkrótce otworzy nowy plac szybkiego ładowania w swoim centrum dystrybucyjnym w Oosterhout. Wytworzona w 100% ekologiczna energia, wykorzystywana między innymi do szybkich ładowarek, pochodzi z paneli słonecznych zainstalowanych na dachach własnych centrów dystrybucyjnych Lidla.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent