Od października 2023 roku Autobagi Polska Sp.z o.o. pełni funkcję autoryzowanego dealera na krajowym rynku ciężarówek nowej marki FOTON.

Na początek firma zaczyna od segmentu modeli średniotonażowych. Proponuje w nim m.in. szosowe podwozie w układzie napędowym 4×2 – typ Atlas 8,5 t S. . Pierwszy egzemplarz w formie nadwozia dostał 3-stronną wywrotkę, zabudowaną w naszym kraju. w

Napęd tego auta pochodzi od 4-cylindrowego, rzędowego silnika Cummins Intercooler Turbo Diesel – turbodoładowanego, z chłodzeniem powietrza doładowującego, o pojemności 3,8 litra. Spełnia on normę czystości spalin Euro 6 i uzyskuje moc maksymalną 112 kW/153 KM przy 2600 obr/min oraz maksymalny moment obrotowy 534 Nm w zakresie obrotów od 1600 do 1800 obr/min. Za przeniesienie napędu odpowiadają jednotarczowe, suche, sterowane hydrauliczne, wspomagane pneumatycznie (servo) sprzęgło, 6-biegowa (6 plus bieg wsteczny) mechaniczna skrzynia przekładniowa ZF oraz most napędowy o przełożeniu i=4.3, dodatkowo zaopatrzony w blokadę mechanizmu różnicowego. Zawieszenie zarówno osi przedniej jak i tylnej jest mechaniczne i obejmuje podwójne resory piórowe, amortyzatory oraz stabilizator przechyłów. Na kołach założono opony o rozmiarze 215/75 R 17.5, z przodu pojedyncze, z tyłu podwójne. W pneumatycznym, elektronicznie sterowanym – EBS 3.0 ESC – układzie hamulcowym występują hamulce tarczowe osi przedniej, hamulce bębnowe osi tylnej oraz hamulec postojowy uruchamiany pneumatycznie. Do tego, zgodnie z najnowszymi wymogami, pojazd otrzymał systemy podnoszące bezpieczeństwo czynne takie jak AEBS (automatyczny system awaryjnego hamowania), LDWS (system ostrzegania o opuszczeniu pasa ruchu) oraz tempomat ACC – tempomat adaptacyjny. W 24-voltowej instalacji elektrycznej zastosowano zaś m.in. akumulatory 2x12V, 105 Ah, alternator 28V, 70 A oraz rozrusznik 24V 3,5 kW. Poza tym rama podwozia ma tradycyjny układ drabinowy – tzn. jest tworzona przez podłużnice i poprzeczki i i dostała kataforetyczne zabezpieczenie antykorozyjne. Przy tym poszczególne zbiorniki cechują się pojemnością – paliwa – 120 litrów, AdBlue – 30 litrów, natomiast kabina jest krótka, dzienna, odchylana, zabezpieczona przed korozją metodą kataforezy. Do wnętrza prowadzi jeden stopień wejściowy, przykrywany przez drzwi. W środku przewidziano miejsca dla trzech osób – dla kierowcy komfortowy fotel o szerokim zakresie regulacji, z kolei dla dwóch pasażerów ławkę. Tablica wskaźników prezentuje się nowocześnie, gdyż m.in. wyposażono ją w dosyć dużych rozmiarów wyświetlacz. Ponadto lusterka boczne są podgrzewane i sterowane elektryczne, a szyby elektrycznie podnoszone.

Na tak skompletowanym podwoziu została posadowiona – w oparciu o ocynkowaną podramę –trójstronna wywrotka – tzn. skrzynia ładunkowa z wywrotem na 3 strony. Jej zasadnicze wymiary to: długość wewnętrzna około 4 200 mm, szerokość wewnętrzna około 2 200 mm oraz wysokość burt bocznych i burty tylnej – 500 mm burty. Burty stalowe są otwierane w dwóch osiach. Za materiał budulcowy posłużyła stal konstrukcyjna S355 o grubość 2 mm w przypadku burt bocznych i 3 mm w przypadku podłogi.

Na uwagę zasługuje także bardzo bogate wyposażenie w wersji standard. W jego skład wchodzą m.in.: radioodtwarzacz MP3 (Bleutooth), funkcja poziomowania przednich reflektorów, EP – (system-przycisk oszczędnego spalania), klimatyzacja, listwy boczne zabezpieczające, centralny zamek, ładowarka USB, blokada drzwi od wewnątrz, osłona przeciwsłoneczna szyby przedniej, wielofunkcyjna kierownica, schowek na rękawiczki, światła do jazdy dziennej LED, schowek nad przednią szybą, światła obrysowe na dachu kabiny (strona lewa i prawa), uchwyt na kubek, światła przeciwmgielne, zaczep z przodu, automatyczne przełączanie świateł dzień /noc, zamykany korek wlewu paliwa, podświetlanie stopni (strona prawa i lewa), zamykany korek wlewu AdBlue, regulowane zagłówki, przystawka odbioru mocy, koło zapasowe, światła narożne (aktywowane przez kierunkowskazy) oraz rama z powłoką antykorozyjną

Tak skompletowany samochód FOTON model Atlas 8,5t S charakteryzują: masa własna 4200 kg, ładowność 4300 kg, dopuszczalna masa całkowita 8500 kg oraz prędkość maksymalna 90 km/h.

Do tej chwili oprócz przybliżonej wywrotki Autobagi sprzedało lekką śmieciarkę (7+1 m3) pochodzącą z rynku tureckiego oraz odmianę skrzyniową z żurawiem HDS, także zabudowaną w naszym kraju. Wojciech Traczuk – dyrektor ds. rozwoju Autobagi Polska, podkreśla „Foton to nowa marka na polskim rynku ciężarówek. Wiem, że wielu naszych klientów wciąż ma pewne opory przed wyrobami chińskiego przemysłu motoryzacyjnego. Na ten temat krążą bowiem rożnego rodzaju mity i de facto niezwykle krzywdzące opinie. Tymczasem trzeba obiektywnie przyznać, że w ciągu ostatnich lat Chińczycy, tak pod względem osiągów, jak i jakości, dokonali znacznego postępu. Przy tym produkty proponowane przez nas i kompletowane specjalnie na rynek zachodnioeuropejski, by zachować odpowiednie parametry i walory eksploatacyjne, dostają przykładowo uznane silniki Cummins oraz skrzynie biegów ZF. Oferowany model FOTON Atlas 8,5t S to klasyczny miejski środek transportu. Chcę tu też podkreślić, iż przedstawiana przez nas wersja 8,5-tonowa praktycznie nie ma rywali na rynku, bo z jednej strony oferta masowa kończy się zazwyczaj na 7000-7500 kg, z drugiej zaczyna na 10000 kg. A przy 8500 kg dopuszczalnej masy całkowitej ładowność – w zależności od zabudowy może zaczynać się od około 4500 kg. Promowana przez Autobagi trójstronna wywrotka to niezwykle elastyczny i uniwersalny środek specjalizowanego transportu w miastach. Mogą się nim mianowicie zainteresować zarówno tradycyjni odbiorcy z szeroko rozumianego sektora budowlanego, w tym składy materiałowe, jak i podmioty z sektora drogowego, komunalnego, w tym selektywnej zbiórki odpadów, oraz utrzymania zieleni. Tym samym grono potencjalnych odbiorców zalicza się do autentycznie znacznych. W tym miejscu pragnę jeszcze podkreślić, że pojazd ten nie tylko powstał do obsługi miast, ale j doskonale się w nich sprawdzi. Łatwe wsiadanie i wysiadanie z kabiny, komfortowe warunki pracy na pokładzie, dobra widoczność z siedzenia kierowcy do przodu i na boki oraz mała średnica skrętu przekładająca się niezbędną manewrowość to podstawowe przymioty tego wariantu. Dlatego liczymy, że przyjmie się on wśród użytkowników. Tym bardziej, że może otrzymać wiele rodzajów zabudów. Ze specjalizowanych i specjalnych oprócz wywrotki mogą to być przykładowo izoterma/chłodnia, podnośnik, żurawik za kabiną albo hakowy bądź bramowy system załadowczy. W tym przypadku jeszcze raz podkreślę – dopuszczalna masa całkowita na poziomie 8500 kg pozwala na autentycznie szerokie możliwości adaptacji oraz docelowego wykorzystania ”.

Autobagi Polska jako oficjalny importer zabezpiecza oczywiście konieczne wsparcie około produktowe, w tym autoryzowany serwis oraz atrakcyjne formy finansowania zakupu i dostępu do mobilności, w tum wynajem.

               Tekst: Jarosław Brach

               Zdjęcia: Producent