Lekkerland Holandia wprowadził do użytku Scania 25P 4×2 BEV. Ten elektryczny samochód dostawczy wchodzi w skład testu obejmującego wiele pojazdów. Dzięki niemu specjalista w dziedzinie konsumpcji w podróży stawia kolejny krok w kierunku rozszerzenia swojej polityki zrównoważonego rozwoju. Kierownik floty Gerard Montijn mówi „Dzięki 10-tonowej osi przedniej z zawieszeniem pneumatycznym, którą posiada tylko Scania, nie musimy iść na kompromis w kwestii ładowności”.
Nowy samochód z napędem elektrycznym to pierwszy pojazd Scanii we flocie Lekkerland, która składa się ze 165 ciągników siodłowych. Pojazd ten jest wykorzystywany do dostarczania artykułów spożywczych i niespożywczych z centrum dystrybucyjnego w Waddinxveen. Dwuosiowy model zostanie poddany kompleksowym próbom pod kątem użyteczności technicznej i ładowności: w jaki sposób Lekkerland może nadal zaopatrywać swoich klientów w Randstad w sposób, do którego są przyzwyczajeni, ale całkowicie bezemisyjny?
Montijn kontynuuje „Elektryfikacja floty jest nieunikniona. Dlatego poświęcamy czas na testowanie elektrycznych Scanii przez kilka sezonów. Wszystkie nasze pozostałe pojazdy mają 8-tonową oś przednią i chcemy zbadać, czy 10-tonowa oś przednia Scanii może zrekompensować utratę ładowności spowodowaną dodatkową masą akumulatora. Alternatywą jest większa ciężarówka z trzema osiami, ale oznacza to więcej opon, więcej emisji i wyższe koszty konserwacji”. Kierownik floty Gerard Montijn dodaje „Dzięki 10-tonowej osi przedniej z zawieszeniem pneumatycznym, którą ma tylko Scania, nie musimy iść na kompromis w kwestii ładowności”.
Cicho i spokojnie
Seria P ma silnik o mocy 230 kW i została wyposażona w chłodnię z całkowicie elektrycznym agregatem chłodniczym Frigoblock, podłączonym do elektrycznego wałka odbioru mocy (ePTO) zamontowanego fabrycznie przez Scanię. Lekkerland dysponuje mobilnymi stacjami ładowania. Pierwsze kilometry zostały już pokonane, a doświadczenia z elektryczną Scanią są pozytywne. „Kierowcy są bardzo entuzjastycznie nastawieni do zachowania podczas jazdy. Nadal panuje gorączkowy charakter pracy, ale jeździ się bardzo spokojnie i cicho. Wskazują, że wracają do domu bardziej zrelaksowani po długim tygodniu pracy niż w przypadku ciężarówki z silnikiem Diesla”.
Motywacja wewnętrzna
Mimo że Lekkerland jest zmuszony przejść na transport bezemisyjny wraz z wprowadzeniem stref zerowej emisji, decyzja o przejściu na transport elektryczny wydaje się całkowicie wewnętrzna, twierdzi John van den Berg, dyrektor operacyjny.
Firma ma długą historię optymalizacji zarówno swojej floty, jak i jej rozmieszczenia. Od 2008 roku korzysta wyłącznie z całkowicie elektrycznych agregatów chłodniczych, a od 2012 roku, zgodnie ze strategią one-stop, w celu uniknięcia niepotrzebnych ruchów transportowych, stosuje się wyłącznie transport wielotemperaturowy. Van den Berg podsumowuje „Zrównoważony rozwój jest siłą napędową wszystkiego, co robimy, a dzięki współpracy w całym łańcuchu możemy naprawdę mieć wpływ. Nasze motto brzmi „Twój najwygodniejszy partner” i szukamy odpowiednich partnerstw, aby to osiągnąć. W tej chwili Scania ma przewagę i jesteśmy bardzo ciekawi wyników”.
Specjalistyczna konsumpcja w podróży
Lekkerland Nederland, od 2020 roku część Grupy REWE, jest wiodącym dostawcą produktów spożywczych i niespożywczych dla rynku produktów typu on-the-go. Konsumenci to formuły sprzedaży detalicznej, które oferują konsumentom wygodę konsumpcji w podróży, np. na dworcach kolejowych, lotniskach i innych miejscach, gdzie można zjeść coś „na szybko”. Klienci są obsługiwani w możliwie najbardziej zrównoważony sposób, za pomocą rozpoznawalnych białych ciężarówek z czerwonym logo. Organizacja posiada trzy duże centra dystrybucyjne w Holandii: w Son, Waddinxveen i Meppel. Siedziba główna mieści się w Son. Łącznie w firmie pracuje ponad 750 Lekkerlandczyków.
       Tekst: Jarosław Brach
        Zdjęcia: Producent