LCW Groningen: dostawca usług logistycznych odebrał pierwszą w Holandii ciężarówkę Scania 40R BEV od Janko van der Baana, dyrektora zarządzającego Scania Holandia. Menedżer floty podmiotu – Pieter Vonck – ocenił „Kiedy widzę, jak dojrzały jest to produkt, wzmacnia to naszą pewność, że wybierzemy Scanię”

Dwa lata temu spółka LCW Groningen zaczęła używać Scanii Plug-in Hybrid do neutralnych pod względem emisji CO2 dostaw materiałów budowlanych w Amsterdamie. Ponieważ rząd ustalił, że po 2030 roku pojazdy PHEV nie będą już mile widziane w strefach ZE, zamówiono dwa akumulatorowo-elektryczne ciągniki Scania 4×2. Pierwszy z nich został już oddany do użytku. Vonck podkreśla, że firma sama nigdy nie podjęłaby się tego kroku. „W przypadku takich projektów, które wymagają ogromnych inwestycji, klient chcący dołączyć do przygody jest niezbędny”.

Elektryczna Scania może tworzyć zestawy o dopuszczalnej masie do 50 ton i jest używana głównie w regionie Groningen, gdzie przewoźnik utworzył „centrum budowlane”. „Odbieramy materiały budowlane od klientów, a następnie bezemisyjnie dostarczamy je do domów prywatnych i na budowy w mieście. W ten sposób nie tylko uwalniamy naszych klientów od zmartwień, ale możemy również znacznie zmniejszyć naszą wspólną emisję CO 2 ”.

Wszystkie opcje bezpieczeństwa

Scania BEV z przestronną kabiną typu R została wyposażona we wszystkie możliwe opcje bezpieczeństwa, w tym w pakiet wykrywania bocznego (wykrywanie martwego pola). Baterie mają zainstalowaną pojemność 624 kWh; co oznacza zasięg na poziomie do 350 kilometrów. Vonck spodziewa się jednak, że będzie w stanie wycisnąć więcej z akumulatora dzięki hamowaniu regeneracyjnemu. „Mając takie oczekiwania, uzyskaliśmy też homologację pojazdu LHV, dzięki czemu w przyszłości będziemy mogli używać go do nocnego transportu do Tilburga”.

Aby jak najlepiej wykorzystać technologię elektryczną, kierowca przechodzi obszerne szkolenie, oferowane w standardzie przez Scanię. W przygotowaniu jest także drugi kierowca. Według Voncka część pilotażu stanowi zachęcanie kierowców do akceptacji transportu elektrycznego. On sam jest zachwycony komfortem jazdy. „Jeździ bardzo cicho; Kiedy już tego doświadczysz, nie będziesz chciał niczego innego”

System zarządzania energią

LCW Groningen ma portal ładowania, w ramach którego można naładować sześć elektrycznych ciężarówek. Podczas ostatniej nowej budowy w 2019 roku na dachu zainstalowano 2500 paneli słonecznych z myślą o przyszłości. Zainstalowano również zrównoważony system akumulatorów do magazynowania energii. Inteligentny system zarządzania energią ładuje akumulator w ciągu dnia zieloną energią słoneczną, a wieczorem w razie potrzeby rozprowadza ją do elektrycznych ciężarówek. „Na papierze wszystko ma sens. Ten pilotaż powinien pokazać, czy to rzeczywiście tak działa.

Logiczny wybór

Elektryczna ciężarówka akumulatorowa jest dostarczana przez Scania Groningen, jeden z 23 warsztatów w Holandii posiadających certyfikat specjalisty EV. „Tradycyjnie mieliśmy dobre relacje z produktem i sprzedawcą. Kiedy Scania wystawia samochód na drogę, można założyć, że wszystko działa w 100%. To sprawia, że wybór tego kroku jest również logiczny.”

Lean i Zielona Gwiazda

LCW Groningen powstała w 2003 roku z połączenia firm transportowych Gebr. Gorter, Gebr. Voncka i Liewesa. Wspólnie rozpoczęli nowy projekt budowlany na terenie przemysłowym Westpoort, w którym znajduje się centrum logistyczne o powierzchni ponad 23 000 metrów kwadratowych. Zatrudniając 200 pracowników oraz mając flotę 100 własnych ciężarówek, z czego połowa to Scania, i 20 stałych czarterów, LCW Groningen koncentruje się na różnych rodzajach transportu i dystrybucji. W styczniu przejęto Van de Hoef Transport w Groenekan. To strategiczne przejęcie przybliża firmę posiadającą certyfikaty Lean i Green Star do stref zeroemisyjnych w centrum kraju.

Projekt jest realizowany w ramach programu DKTl-Transport Ministerstwa Infrastruktury i Gospodarki Wodnej.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent