Przekazanie pierwszej w pełni elektrycznej naczepy S.KOe COOL
Włoska firma transportowa LC3 postawiła sobie za cel oferowanie klientom wysokiej jakości usług transportowych i logistycznych charakteryzujących się bezpieczeństwem, punktualnością i podejściem przyjaznym dla środowiska. Założona w 2009 roku w Gubbio w prowincji Umbria LC3 niedawno uruchomiła pierwsze w pełni elektryczne naczepy Schmitz Cargobull S.KOe COOL. Jako jedne z pierwszych we flotach we Włoszech, w pełni elektryczne naczepy chłodnie nie zużywają paliw kopalnych do chłodzenia, a zatem nie emitują żadnego CO2.
Wszystkie pojazdy są zasilane BIO-LNG – paliwem przyjaznym dla środowiska, które zmniejsza emisję CO2. Flota jest wdrażana dla Lidl Italia, sieci supermarketów posiadającej ponad 730 sklepów w całym kraju. LC3 w coraz większym stopniu koncentruje się bowierm na zrównoważonej flocie pojazdów, aby do 2050 roku osiągnąć ambitny cel zerowej emisji, który Unia Europejska sformułowała w Zielonym Ładzie. Giuliano Baldassarri, menedżer floty w LC3, stwierdził „Widzimy się w czołówce zrównoważonego rozwoju i chcemy nadal wspierać elektryfikację transportu towarowego we Włoszech dzięki całkowicie elektrycznym zabudowom chłodni firmy Schmitz Cargobull. To czyni nas wyznacznikiem trendów w całej branży transportowej. S.KOe COOL stanowi część tej długoterminowej strategii zrównoważonego rozwoju i cieszymy się, że jesteśmy jednym z pierwszych włoskich przewoźników, którzy dodali ten pojazd do naszej flot”.
W pełni elektryczna naczepa S.KOe COOL została wyposażona w całkowicie elektryczny agregat chłodniczy ze zintegrowaną elektroniką mocy, układem akumulatorów i generatorem osiowym, co oznacza, że działa bezemisyjnie. Zelektryfikowany pojazd jest także wyjątkowo cichy, dzięki czemu można się nim poruszać po obszarach miejskich zarówno we wczesnych godzinach porannych, jak i późnym wieczorem. Zasilany elektrycznie agregat chłodniczy S.CU ep85 gwarantuje taką samą wydajność chłodniczą jak agregat chłodniczy zasilany olejem napędowym. Zaprojektowany do bezemisyjnego chłodzenia i ogrzewania ładunku, oferuje wydajność chłodniczą do 15 800 watów i moc grzewczą 10 500 watów. Baterie w podwoziu zastępują zbiornik oleju napędowego oraz dają możliwość zamontowania dodatkowej skrzyni paletowej z miejscem na 36 palet. Ładowność całkowicie elektrycznej zabudowy chłodni z akumulatorem i e-osią jest mniej więcej taka sama, jak naczepy chłodni z silnikiem wysokoprężnym. Dodatkowa masa akumulatora w całkowicie elektrycznej naczepie chłodni jest bowiem prawie całkowicie kompensowana poprzez eliminację silnika wysokoprężnego i zbiornika paliwa do niego. Przy tym zelektryfikowana oś generatora Schmitz Cargobull odzyskuje energię przy określonej prędkości i podczas hamowania, w ten sposób wydłużając czas pracy agregatu chłodniczego i skracając czas ładowania akumulatora poprzez sieć energetyczną. System ten jest też w pełni zintegrowany z systemem telematycznym Schmitz Cargobull, dzięki czemu odpowiedni stan systemu, np. stan naładowania akumulatora, pozostały zasięg, pozostały czas ładowania itp., można monitorować za pośrednictwem portalu telematycznego.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent