Mercedes-Benz Special Trucks przekazał pierwszy na świecie pojazd do tankowania oparty na seryjnej elektrycznej ciężarówce firmy Daimler Truck. Zamówienie to stanowi ważny krok w elektryfikacji floty obsługi naziemnej dla dostawcy usług tankowania Skytanking na lotnisku w Stuttgarcie. We współpracy ze specjalistą ds. zabudów cystern, firmą Esterer, elektryczna ciężarówka została wyposażona w zbiornik paliwa o pojemności 40 000 litrów, który pobiera energię elektryczną bezpośrednio z akumulatorów pojazdu.
W dniu 1 marca Mercedes-Benz Special Trucks przekazał na lotnisku w Stuttgarcie w pełni elektryczny pojazd do tankowania oparty na 3-osiowym modelu eEconic. Pojazd ten będzie używany przez dostawcę usług tankowania Skytanking. Firma Esterer wyposażyła go w elektrycznie sterowaną technologię tankowania i cysternę o pojemności 40 000 litrów, która pobiera energię do napędzania pompy bezpośrednio z akumulatorów auta. To pierwszy pojazd do tankowania oparty na seryjnym wariancie elektrycznym koncernu Daimler Truck oraz pierwszy w tej klasie w pełni elektryczny pojazd do tankowania na lotnisku w Stuttgarcie. W pełni elektryczny napęd ogranicza hałas i wytwarzanie ciepła oraz nie emituje CO2 ani cząstek stałych. Jest to korzystne dla pracowników znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie pojazdów i stanowi ważny krok dla Skytanking w kierunku elektryfikacji floty obsługi naziemnej.
Franziska Cusumano, dyrektor Mercedes-Benz Special Trucks, wskazała „Jesteśmy zachwyceni, że nasz lokalnie neutralny pod względem emisji CO2 eEconic cieszy się zainteresowaniem w coraz większej liczbie zastosowań i jest teraz po raz pierwszy używany z zabudową typu cysterna. Jako pojazd w pełni elektryczny ciężarówka ta pomoże zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych w operacjach obsługi naziemnej na lotnisku w Stuttgarcie. Dzięki swojemu doświadczeniu w technologi sterowania, technologi akumulatorów i technologi wysokiego napięcia, Esterer jest doskonałym partnerem”. Julia Esterer, dyrektor zarządzająca Esterer GmbH, oceniła „Pojazd ten jest także pierwszą całkowicie elektryczną cysterną dla firmy Esterer. Opracowanie wysokowydajnego pojazdu użytkowego o masie całkowitej ponad 50 ton było dla nas szczególnym wyzwaniem. Wybór odpowiednich komponentów zadecydował o osiągnięciu optymalnej wydajności na styku z technologią wysokiego napięcia. Dzisiaj możemy zaprezentować kompleksowe rozwiązanie, które jest przyszłościowe, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i środowiskowym. eEconic dzięki dużej dostępności przestrzeni instalacyjnej, oraz nasza technologia bezpieczeństwa i sterowania doskonale się uzupełniają”. Oscar Sanabria, dyrektor regionalny CNE Operations & IT, Skytanking, powiedział zaś „Nasze testy nowego pojazdu do tankowania przebiegły bezproblemowo. Jego obsługa podczas ładowania akumulatora, napełniania naftą i tankowania samolotu jest prosta i bezpieczna. Przy zainstalowanej pojemności akumulatora spodziewamy się, że wykorzystamy eEconica do tankowania samolotów przez co najmniej jeden dzień bez przerywanego ładowania. Celem projektu jest zebranie danych, które mogą to potwierdzić i służyć jako punkt wyjścia do przyszłego planowania w branży”
Pierwszy pojazd do tankowania oparty na seryjnym pojeździe elektrycznym firmy Daimler Truck
W pełni elektryczny Mercedes-Benz eEconic, jako tzw. niskopodłogowa ciężarówka o wysokości całkowitej mniejszej niż 2,80 m, z łatwością może przejechać pod skrzydłami samolotu. Dzięki temu załoga podczas tankowania pod skrzydłem może przebywać bezpośrednio pod zbiornikiem samolotu, który znajduje się w korpusie skrzydła. Niskie panoramiczne okno kabiny „DirectVision” i niska pozycja siedzenia zapewniają kierowcy szeroki kąt widzenia podczas podejścia, przekładając się na doskonałą widoczność różnych uczestników ruchu na płycie postojowej. Dzięki podgrzewanej przedniej szybie Thermocontrol widoczność pozostaje stosunkowo dobra, nawet przy złych warunkach pogodowych. Po stronie pasażera z przodu przeszklone drzwi harmonijkowe sięgające od podłogi do sufitu gwarantują niezakłóconą widoczność i bezproblemowe wsiadanie czy wysiadanie.
Dzięki takiej konstrukcji kabiny i licznym funkcjom bezpieczeństwa znanym już z zastosowania eEconic w ruchu drogowym, zestaw do
 tankowania o długości 18,50 m można również ustawić wśród ludzi i maszyn na płycie postojowej. Do tego, oprócz inteligentnych systemów wspomagających bezpieczeństwo, takich jak asystent hamowania awaryjnego Active Brake Assist piątej generacji, w bocznym zabezpieczeniu antykolizyjnym na poziomie akumulatorów zamontowano czujnik.
Elektryczny samochód ma elektryczną oś ze zintegrowaną jednostką napędową – tzn. dwa silniki elektryczne generujące moc ciągłą 330 kW. Podczas hamowania energię elektryczną można odzyskać w drodze rekuperacji i wprowadzić z powrotem do akumulatorów. Może to wydłużyć czas pracy pojazdu tankującego paliwo, szczególnie podczas zatrzymywania się i ruszania w trakcie jazdy i tankowania. Akumulatory eEconica można ładować z mocą do 160 kW. Ponieważ pompa znajdująca się w zbiorniku czerpie energię elektryczną także bezpośrednio z akumulatorów auta, pojedynczy proces ładowania zapewni zasilanie pojazdu i nadwozia w energię. To znacznie upraszcza logistykę w porównaniu ze starszymi koncepcjami pojazdów, które do jazdy wymagały oleju napędowego, a nadwozie było oddzielnie ładowane elektrycznie.
Daimler Truck i Esterer wykorzystują wspólny interfejs użytkownika do wyświetlania na wyświetlaczu w kabinie kierowcy wszystkich istotnych informacji, takich jak stan naładowania akumulatorów, pozostały zasięg, poziom napełnienia zbiornika czy zużycie energii,.
Innowacyjna zabudowa zbiornika firmy Esterer
Zbiornik Esterer o pojemności 40 000 litrów może zatankować szeroką gamę samolotów. Czerpie bezpośrednio energię elektryczną z akumulatorów, które jednocześnie zasilają pojazd. Ta koncepcja bezpośredniego uruchamiania pompy jest unikatowa w przypadku tankowania samolotów. W przypadku rzeczywistych operacji na lotnisku w Stuttgarcie oznacza to, że co najmniej godzina ładowania wystarczy na jeden dzień, aby pojazd i nadwozie zbiornikowe mogły być używane do obsługi naziemnej bez przerw w ładowaniu. Przy przepływie 1500 litrów na minutę typowy samolot czarterowy można całkowicie zatankować w czasie krótszym niż 20 minut, chociaż jest to rzadko konieczne, gdyż zbiorniki samolotu zwykle nie są ani całkowicie puste, ani – ze względu na masę – całkowicie pełne.
Koncepcja pojazdu i bezpieczeństwa została wdrożona wspólnie – w ścisłej współpracy przez ekspertów z Mercedes-Benz Special Trucks i Esterer,. Oprócz rozwiązań technicznych obejmowało to szkolenie personelu naziemnego.
Lotnisko w Stuttgarcie z finalizacją projektu! Pionier elektryfikacji
Port lotniczy Stuttgart postawił sobie za cel do 2040 roku redukcję bezpośredniej emisji gazów cieplarnianych do zera netto. Do 2030 roku cała obsługa samolotów na lotnisku w Stuttgarcie ma być neutralna dla klimatu. Teraz, gdy duża część floty przeładunkowej oraz wszystkie autobusy pasażerskie i ciągniki bagażowe zostały przekonwertowane na pojazdy elektryczne zasilane akumulatorami, projekt skupia się na elektryfikacji floty tankujących.
Finalizacja projektu stanowi element strategii klimatycznej lotniska w Stuttgarcie STRzero i jest wspierana przez Politechnikę w Aachen. Rzeczywista eksploatacja pojazdu ma pomóc w zdefiniowaniu, zrozumieniu i optymalizacji wymaganych procesów ładowania. Port lotniczy Stuttgart będzie też służył jako demonstracja na żywo, sprzyjająca dyskusji na temat możliwości przeniesienia tych rozwiązań na inne porty lotnicze i inne sektory. Projekt ten częściowo finansuje niemieckie Federalne Ministerstwo Gospodarki i Ochrony Klimatu.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent