MAN i ABB E-mobility podpisują umowę o współdziałaniu w zakresie współpracy technicznej. Megawatowy system ładowania (MCS) wyznacza początek strategicznej kooperacji. Ma ona na celu jeszcze większe skupienie się na potrzebach klientów logistycznych

MAN Truck & Bus i ABB E-mobility podpisały umowę o wyłącznej współpracy. Celem partnerstwa strategicznego jest jeszcze bliższa współpraca, szczególnie w obszarze rozwoju.

Thomas Nickels, starszy wiceprezes ds. inżynierii w MAN, postrzega współpracę jako specjalizację na rynku: „Współpraca w obszarze badań i rozwoju jest w naszej branży raczej rzadka. Razem z ABB E-mobility dążymy do budowania zaufania, poprzez wiążące i przejrzyste partnerstwo. Już zaczynamy od rozwoju produktów i standardów, koncentrując się na specjalnych wymaganiach branży pojazdów użytkowych.

Znaczenie tej współpracy międzybranżowej dla całego sektora jest szczególnie widoczne w przypadku megawatowego systemu ładowania (MCS), Nickels kontynuował „W MCS współpracujemy z graczami z całego sektora, aby w przyszłości umożliwić ładowanie w zakresie megawatów i w ten sposób zabezpieczyć zrównoważony i ekonomiczny długodystansowy transport ciężkich ładunków i osób. Współpracując z ABB E-mobility, możemy stawić czoła wyzwaniom związanym z nową technologią na wczesnym etapie i szybciej przyspieszyć standaryzację”. Wyzwania te obejmują standard komunikacyjny ISO15118-20 oraz nowe sposoby przesyłania sygnałów. Podstawą ładowania megawatowego jest komunikacja Ethernet, która po raz pierwszy została zastosowana w elektromobilności. Wczesne testy oprogramowania i interoperacyjności z pojazdami i stacjami ładowania powinny pomóc w jak najszybszym stworzeniu niezawodnych produktów na rozwijającym się rynku. Dlatego też współpraca, która początkowo ma trwać trzy lata, od samego początku koncentruje się na doświadczeniu klienta oraz na wewnętrznym rozwoju i dalszym rozwoju stacji ładowania, pojazdów i oprogramowania. Floris van de Klashorst, starszy wiceprezes ds. produktów i platform sprzętowych w ABB E-mobility, wskazał „Wysoka wydajność ładowania, niezawodna technologia i zaufanie klientów – to warunki sukcesu elektromobilności w transporcie ładunków ciężkich i dalekobieżnym transporcie pasażerskim. Współpracując z firmą MAN już od wczesnej fazy produktu, możemy jeszcze lepiej odpowiadać na potrzeby naszych klientów. Do 2025 roku chcemy wprowadzić na rynek produkt spełniający wymagania logistyki. Rynek potrzebuje ekosystemu, który się ze sobą łączy i działa niezawodnie. Dlatego chcemy wspólnie opracować koncepcję interakcji MCS i CCS, która uwzględni takie kwestie, jak przestrzeń, dostawy energii i rozbudowa sieci. Szeroka wiedza MAN pomaga nam rozwijać dostosowane do potrzeb klientów zorientowane rozwiązania – zarówno do zastosowania w bazie, jak i na torze”. Takie są perspektywy na przyszłe projekty. Co więcej, ta współpraca nie ogranicza się tylko do logistyki: „MCS będzie w przyszłości stosowany także w branży turystycznej, na przykład w samochodach kempingowych i autokarach. Przyniesie to dodatkowe wyzwania i zmianę zachowań użytkowników” – kontynuuje kierownik ds. rozwoju.

Jako światowy lider w dziedzinie rozwiązań do ładowania pojazdów elektrycznych (EV) ABB E-mobility umożliwia tworzenie bardziej zrównoważonej i zasobooszczędnej przyszłości w zakresie mobilności. To partner wybierany przez największych na świecie producentów OEM pojazdów elektrycznych i ogólnokrajowych operatorów sieci ładowania pojazdów elektrycznych. Oferuje najszersze portfolio rozwiązań w zakresie ładowania pojazdów elektrycznych, od inteligentnych ładowarek domowych po ładowarki dużej mocy dla stacji autostradowych przyszłości, rozwiązania w zakresie elektryfikacji flot oraz ładowania autobusów i ciężarówek elektrycznych. Zatrudniając na całym świecie około 1500 pracowników, na ponad 85 rynkach sprzedał ponad milion ładowarek do pojazdów elektrycznych, w tym przeszło 50 000 szybkich ładowarek prądu stałego. MAN Truck & Bus to zaś jeden z wiodących w Europie producentów pojazdów użytkowych i dostawców rozwiązań transportowych, którego roczny obrót wynosi około 11 miliardów EUR (2022). Portfolio produktów obejmuje auta dostawcze, ciężarówki, autobusy, silniki Diesla i gazowe oraz usługi w zakresie transportu pasażerskiego i towarowego. Napęd elektryczny stanowi już integralną część standardowej oferty autobusów i samochodów dostawczych MAN, a od października 2023 roku w sprzedaży znajduje się kompleksowe portfolio wytwarzanych seryjnie elektrycznych ciężarówek. Wraz z cyfryzacją i automatyzacją drogowego transportu towarowego przejście na jazdę bez emisji CO2 to kluczowy filar przyszłościowej strategii NewMAN, dzięki której do roku 2030 firma przekształci się z producenta pojazdów użytkowych w dostawcę inteligentnych i zrównoważonych rozwiązań transportowych. MAN Truck&Bus jest spółką należącą do TRATON GROUP i na całym świecie zatrudnia około 33 000 osób.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent