Ważne nagrody za najlepszą wydajność: Green Truck Award 2023, najniższe łączne zużycie paliwa w konkursie European Truck Challenge, Europejska Nagroda Transportowa za Zrównoważony Rozwój. Seria Efficiency Champion obejmuje modele XD, XF, XG, XG+. Specjalna konfiguracja zapewnia najwyższą oszczędność paliwa, Nowe oprogramowanie silnika. Klasa 3 emisji CO2 gwarantuje oszczędności na opłatach drogowych w Niemczech (Maut) na poziomie do 1,6 eurocenta na kilometr. Gotowość do jazdy na HVO. Najnowsze systemy ADAS w standardzie. Dostępność od stycznia 2024 roku.
Oprócz prestiżowych wyróżnień, takich jak „International Truck of the Year” za rok 2022 i 2023, przyznanych nowym modelom XD, XF, XG i XG+, DAF otrzymał wiele innych znaczących nagród w uznaniu najlepszej wydajności w branży, jaką mogą pochwalić się ciężarówki ostatniej generacji. Te osiągnięcia stanowią doskonałą okazję, aby zaprezentować Efficiency Champion – nową serię pojazdów holenderskiej marki.
W 2023 roku DAF otrzymał wiele prestiżowych nagród za wydajność swoich pojazdów. Po przejściu szeregu kompleksowych testów model XF 450 nowej generacji otrzymał tytuł „Green Truck 2023”, przyznany przez czołowe niemieckie magazyny branżowe „VerkehrsRundschau” i „Trucker” w uznaniu najniższego w branży zużycie paliwa i niskiej emisji CO2. Wkrótce potem uznany niemiecki magazyn „Truck & Trailer Welt” przeprowadził test porównawczy „European Truck Challenge”, w którym XF 450 po raz kolejny wyróżnił się najniższym łącznym zużyciem paliwa i płynu AdBlue oraz najniższymi kosztami eksploatacyjnymi. Z kolei w zeszłym miesiącu XF 450 otrzymał przyznawaną przez niemiecką gazetę „Transport” Europejską Nagrodę Transportową za Zrównoważony Rozwój, która stanowi kolejne potwierdzenie wiodącej wydajności aut premierowej generacji.
Mistrzowie wydajności
Aby uczcić tę imponującą listę osiągnięć, DAF wprowadza na rynek modele XD, XF, XG i XG+ z serii Efficiency Champion. Pojazdy te będą dostępne z silnikami PACCAR MX-11 i MX-13 oraz różnymi wariantami kabin. Każdy pojazd z serii Efficiency Champion będzie w standardzie wyposażony w pełny zakres rozwiązań oszczędzających paliwo, w tym system DAF Digital Vision (kamery zamiast lusterek) oraz kompletny pakiet aerodynamiczny ze spojlerami, fartuchami bocznymi, osłonami bocznymi i specjalną osłona podwozia optymalizującą przepływ powietrza. Do tego dojdą opony o niskim oporze toczenia, tempomat przewidujący w standardzie oraz mocny hamulec silnikowy PACCAR MX. Łącząc wszystkie powyższe zalety z niezwykle niską masą i zaawansowanymi układami pokładowymi, takimi jak tempomat adaptacyjny, seria Efficiency Champion wyznacza nowe standardy wydajności w transporcie.
Nowe oprogramowanie silnika
Wydajność zoptymalizowano jeszcze bardziej dzięki zastosowaniu oprogramowania silnika nowej generacji, dostępnego w ramach aktualizacji w przypadku wszystkich już dostarczonych pojazdów DAF ostatnich serii. Oprogramowanie to gwarantuje nie tylko cichą i zrównoważoną pracę silnika, ale jest również gotowe do użycia w przyszłych dodatkach do internetowej platformy zarządzania flotą DAF, której celem jest ułatwienie przeglądów profilaktycznych. Powyższe pozwoli na stały kontakt ciężarówki z bazą i dealerem, aby możliwe było proaktywne zalecenie (w razie potrzeby) profilaktycznego przeglądu w celu zapewnienia maksymalnej dostępności pojazdu.
Najkorzystniejsze stawki systemu Maut
Za sprawą dalej zoptymalizowanej wydajności i niskiej emisji dwutlenku węgla pojazdy z serii Efficiency Champion mogą być zaliczone do klasy 3 emisji CO2 przez okres do sześciu lat, dzięki czemu podlegają najniższym opłatom drogowym nakładanym w Niemczech na pojazdy z konwencjonalnym układem napędowym. W ich przypadku oszczędności na opłatach Maut mogą sięgać do 1,6 centa na kilometr, co w kontekście przebiegów pokonywanych przez ciężarówki przekłada się na znaczące oszczędności.
HVO
XD, XF, XG i XG+ z serii Efficiency Champion są też w pełni przystosowane do jazdy na HVO — hydrorafinowanym oleju roślinnym. Najnowsza generacja biopaliw może ograniczyć emisję CO2 nawet o 90% i w istotny sposób przyczynić się do zmniejszenia śladu węglowego.
Najnowocześniejsze systemy ADAS
Zamawiający XD, XF, XG lub XG+ z serii Efficiency Champion otrzymają je w 2024 roku Oznacza to, że zaawansowany pakiet układów wspomagających kierowcę (ADAS), obejmujący m.in. najnowsze wersje systemów Advanced Emergency Braking System, Drive-off Assist, DAF Side & Turn Assist, Speed Limit Recognition i Lane Departure Warning System, będzie dostarczany w standardzie.
      

      Tekst: Jarosław Brach

      Zdjęcia: Producent