6 lutego austriacka rodzinna firma zabudowująca Empl poinformowała, że dostarczyła dla jednego ze swoich – jak to określono – dobrych klientów na Bliskim Wschodzie dwie sztuki identycznych ciężkich pojazdów ratowniczych i holowniczych EH/W 20. Samochody te bazują na podwoziach Rheinmetall RMMV 44 M (HX2 41.545) 8×8.

W tej kompletacji RMMV 44 M (HX2 41.545) 8×8 cechują: 12,4-litrowy, 6-cylindrowy, rzędowy silnik D26 w najmocniejszym nastawie – o maksymalnych mocy 397 kW/540 KM i momencie obrotowym 2500 Nm – oraz dopuszczalna masa całkowita 41000 kg, przy naciskach na osie 2×9000 + 2×13000 kg. Z tyłu bowiem założono ogumienie bliźniacze zamiast pojedynczego, lecz za cenę pewnego spadku dzielności terenowej – mobilności taktycznej. Ponadto kabina jest krótka, z dachem podwyższonym za pomocą stalowego modułu daszkowego. Po prawej stronie tej kabiny poprowadzono pionowo wydech, a po lewej zainstalowano chłodnicę chronioną stalową siatką.

Wykonane przez Empl specjalistyczne nadwozie składa się z kilku zasadniczych elementów. Pierwszym są boczne skrytki na sprzęt i wyposażenie, rozlokowane po obu stronach. Przy czym nie są to idealnie takie same schowki, gdyż po prawej stronie, między osiami 2 i 3, zamontowano zbiornik paliwa. Dlatego po prawej stronie znajdują się przedni pionowy schowek o zredukowanej wysokości, środkowy schowek między osiami 2 i 3 o wysokości zbliżonej do wysokości zabudowy oraz tylny schowek – poziomy, nad osiami tylnego tandemu. Schowki przedni i środkowy mają drzwi otwierane w pionie (środkowy – drzwi podwójne), z kolei tylne drzwi są otwierane w poziomie, obrotowo do góry. Po prawej stronie układ schowków – wszystkich już o tej samej wysokości i o tej samej długości oraz w praktycznie tych samych miejscach, co schowki po lewej stronie, pozostaje zaś następujący: przedni i środkowy z drzwiami otwieranymi w pionie (środkowy z drzwiami podwójnymi), tylny poziomy – z drzwiami obrotowo otwieranymi w poziomie. Zatem jedyna różnica dotyczy wysokości schowka środkowego, międzyosiowego. Poza tym w warunkach słabej widoczności bądź po zmroku oświetlenie zabezpiecza zespól silnych lamp w układzie: po bokach – rozlokowane analogicznie po lewej i prawej stronie – jedna nad przednim schowkiem dwie nad schowkiem środkowym, uzupełnionych przez cztery reflektory z tyłu – po dwa (górny i dolny) z każdej strony. Te moduły schowków zostały wykonane ze stali nierdzewnej oraz mają wewnątrz szuflady, obrotowe ścianki, podwójne szyny z otworami do mocowania dla regulowanych schowków. Schowki te mieszczą pozycje wyspecyfikowane przez zamawiającego.

Drugą istotną składową zabudowy stanowi wyposażenie do podnoszenia i holowania. W jego skład weszły:

  • ramię główne – żuraw z ramionami wysuwanymi teleskopowo, w pozycji transportowej ustawiony tyłem do kierunku jazdy, zaopatrzony w dwie wciągarki o uciągu 20 ton każda;
  • wciągarka do samoewakuacji i ewakuacji o sile uciągu 12 ton, z wyprowadzeniem liny z przodu i z tyłu;
  • tylne opuszczane ramię holownicze, z ramionami wysuwanymi teleskopowo, zakończone tzw. widelcem do holowania;
  • tylna opuszczana podpora stabilizująca, wykorzystywana m.in. w trakcie pracy żurawia, u dołu zakończona ostrogami dla zabezpieczenia większej stabilizacji.

Do tego dochodzą przedni i tylny hak holowniczy, szekle, łańcuchy, adaptery oczek i wiele innych pozycji. Dla podniesienia bezpieczeństwa eksploatacji wprowadzono jeszcze System Bezpieczeństwa Operatora OSS z wizualnym wyświetlaczem bezpieczeństwa jazdy na panelu sterowania oraz systemem wideo dla kamery cofania.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent