Mercedes-Benz Custom Tailored Trucks (CTT) od ponad 20 lat specjalizuje się w szytych na miarę, specjalnych wariantach pojazdów z portfolio Mercedes-Benz Truck. Jubileuszowym egzemplarzem jest Actros 8×4/4 Full-SLT przeznaczony do zastosowań w transporcie ciężkim Projekt pilotażowy „eActros 300 Lowliner” do zastosowania w logistyce zakładowej w Mercedes-Benz Trucks.
Mercedes-Benz Custom Tailored Trucks (CTT), dział zabudów szytych na miarę firmy Mercedes-Benz Trucks, pomyślnie przebudował swój 300-tysięczny pojazd. Jubileuszowy egzemplarz to Actros 8×4/4 Full-SLT przeznaczony do zastosowań w transporcie ciężkim. Marc Schulz, dyrektor ds. rozwoju produktów i marketingu w Mercedes-Benz Custom Tailored Trucks, stwierdza „Custom Tailored Trucks zaczyna się tam, gdzie kończy się szeroka gama wyposażenia standardowego i opcjonalnego Mercedes-Benz Trucks. Jako centralny punkt kontaktowy w przypadku specjalnych życzeń klientów, w CTT dostarczamy naszym klientom unikatowe, szyte na miarę rozwiązania. W świecie o rosnącej złożoności odpowiedni pojazd do konkretnego zapotrzebowania transportowego może nie być dostępny w produkcji seryjnej. Custom Tailored Trucks oferuje rozwiązania, w których szeroki asortyment wyposażenia standardowego i opcjonalnego Mercedes-Benz Trucks osiąga swoje granice”,
Od ponad 20 lat zespoły CTT opracowują, wdrażają i sprzedają rozwiązania „szyte na miarę”. Przez lata stale poszerzano portfolio produktów. Dziś można na przykład auto doposażyć w niezbędne części, aby sprostać rygorystycznym wymaganiom w transporcie ciężkim, zamontować dodatkową oś, dostosować rozstaw osi lub zamontować inną kabinę w tym załogową, w celu uzyskania dodatkowych siedzeń, na przykład w pojazdach dla straży pożarnej lub komunalnych. Konwersje w celu realizacji specjalnych życzeń klientów przeprowadzane są w fabryce ciężarówek Wörth oraz – te bardziej skomplikowane – w fabryce CTT w Molsheim we Francji, położonej 100 kilometrów od Wörth. Do tego konwersje odbywają się za pośrednictwem sieci partnerów CTT zajmujących się takimi pracami. Dzięki tym mocom produkcyjnym łącznie można przerobić dziennie do 70 pojazdów CTT.
Jubileuszowy Actros 8×4/4 Full-SLT
Po zjechaniu Actrosa z linii produkcyjnej w Wörth, oryginalna 3-osiowa ciężarówka została przebudowana w Molsheim i przez firmę TITAN w Sulzbach w 4-osiowy, pełnowymiarowy ciagnik SLT z dwiema tylnymi osiami napędzanymi, aby móc używać go jako ciężarówki z naczepą do transportu ciężkiego. W tym celu zamontowano 8-tonową oś przednią i dodatkową ramę za kabiną, zapewniając miejsce na 900-litrowy zbiornik paliwa, zbiornik na sprężone powietrze oraz zainstalowany z tyłu układ chłodzenia do chłodzenia podczas jazdy i w trybie zwalniacza. Podobnie zamontowany specjalny 3,5-calowy przesuwny sprzęg siodłowy umożliwia efektywny rozkład nacisku na osie. Rama wraz z komponentami została następnie wyposażona we wzmocnienie boczne.
(e)Ciężarówki dostosowane do indywidualnych potrzeb – eActros 300 Lowliner spełniający rygorystyczne wymagania
Elektryczne ciężarówki odgrywają ważną rolę we wdrażaniu strategii Mercedes-Benz Trucks polegającej na transporcie lokalnie neutralnym pod względem emisji CO2. W oparciu o ciągnik z naczepą eActros 300 CTT buduje obecnie w Molsheim w ramach projektu pilotażowego wersję „lowliner” elektrycznej ciężarówki, która nadaje się do stosowania z meganaczepami i w logistyce motoryzacyjnej. eActros 300 może być również odpowiednim rozwiązaniem do transportu dużych ilości ładunków, który jako pojazd typu lowliner zapewnia wewnętrzną wysokość ładunkową do trzech metrów. Ukończone lowlinery mają być początkowo wykorzystywane przez wybranych klientów w logistyce zakładowej Mercedes-Benz Trucks.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent