Ponad 4500 pojazdów w przeszło 100 krajach: samochody z serii CBS (Customized Body System) zrobiły wrażenie na klientach na całym świecie. Dzięki linii produktów „Modular Technology” (MT) koncepcja budowy modułowej została jeszcze bardziej rozwinięta, czyniąc ją jeszcze bardziej elastyczną w użyciu i wyposażoną w najnowocześniejsze technologie.

Rozwój serii CBS można opisać jako historię sukcesu: wraz z komercjalizacją na początku XXI wieku Rosenbauer wprowadził na rynek system modułowy, który był stosowany w sektorze komunalnym, do zastosowań przemysłowych, a dzięki BUFFALO także od ponad 20 lat w sektorze lotniskowych wariantów strażackich W tym czasie wielokrotnie wprowadzano zmiany, aby sprostać ewaluującym wyzwaniom w zakresie ochrony przed katastrofami i pożarami.

Rewolucja modułowa

Innowacja i ciągły rozwój oraz wieloletnie doświadczenie w budowie modułowej zostały spożytkowane do opracowania jeszcze bardziej elastycznej serii z koncepcją „Technologii modułowej”, dzięki której każdy pojazd można jeszcze bardziej indywidualnie dobrać do wymagań danego klienta. Zaczyna się od podwozia, gdzie istnieje wybór pomiędzy szeroką gamą producentów. Pojazdy dwu-, trzy- lub czteroosiowe o masie całkowitej od 15 do 40 ton można da się zaopatrzyć w wszechstronne, dopasowujące się moduły nadwozia. Do wyboru pozostaje pięć podstawowych modułów: moduł wyposażenia – bocznych skrzynek sprzętowych, moduł zbiorników, moduł pompy, moduł pomieszczenia załogi oraz na życzenie moduł HRET z ramieniem gaśniczym firmy Rosenbauer. Każdy z tych modułów można indywidualnie dostosować: w odstępach długości co 100 milimetrów i na różnych stałych wysokościach.

Nie ma „jednego” MT

Podobnie jak CBS, pojazdy serii MT mogą być projektowane i konstruowane do użytku miejskiego, jako przemysłowe i ciężkie miejskie samochody ratowniczo-gaśnicze lub do użytku jako ciężkie terenowe samochody ratowniczo-gaśnicze na lotniskach . Istnieje również możliwość wykorzystania MT jako pojazdu do gaszenia pożarów lasów. W MT można bowiem zainstalować całą technologię gaśniczą Rosenbauer: wszystkie wieżyczki, różne wbudowane pompy, systemy dozowania piany i wiele więcej. Nie ma prawie żadnych ograniczeń w sferze zmienności i elastyczności. Duże zbiorniki o pojemności 2 000-20 000 litrów, pomieszczenia załogi dla maksymalnie 1 + 8 osób, zbiorniki na środek pianotwórczy, potężne działka na wodę/pianę lub skrytki na sprzęt o różnej wielkości – każdy pojazd serii MT da się optymalnie dostosować do szerokiej gamy zastosowań i wymagań operacyjnych. Poza tym wszystkie pozostałe technologie, od oświetlenia, stopni i wsporników po systemy wspomagania kierowcy, systemy bezpieczeństwa i elektronikę, też są najnowocześniejsze. Intuicyjna obsługa odbywa się zaś za pomocą logicznego systemu sterowania (RBC LCS) i dlatego jest podobna do wszystkich innych serii Rosenbauera, takich jak AT lub CT.

Maksymalna indywidualność

Zakres wymagań, które można spełnić dzięki doborowi różnych podwozi i modułowej konstrukcji, sprawia, że MT jest wszechstronnym pojazdem dla gmin, przemysłu i lotnisk. To mianowicie przede wszystkim unikatowa na skalę światową możliwość integracji ogółu systemów gaśniczych z bogatej oferty produktów Rosenbauera.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent