W czerwcu 2022 roku Scania wykonała kolejny krok w kierunku jeszcze potężniejszej e-mobilności. Nowa seria modeli oferuje już akumulatory o pojemności 624 kWh i jest dostępna w połączeniu z kabinami R i S. Nowa pojemność ładowania wynosi do 375 kWh, co oznacza, że jedna godzina ładowania zwykle zapewnia dodatkowy zasięg od 270 do 300 km. Na przykład ciągnik siodłowy 4×2 z sześcioma akumulatorami przy pełnym naładowaniu tych akumulatorów może przejechać do 350 kilometrów ze średnią prędkością 80 km/h lub do 400 km w przypadku przeciętnego szwajcarskiego zadania transportowego.
Mike Ritter, dyrektor zarządzający Käppeli Logistik AG w Sargans, wcześnie zdawał sobie sprawę, że mobilność elektryczna będzie nie tylko zarezerwowana dla aut osobowych, ale że prędzej czy później na drogach pojawią się również ciężkie pojazdy użytkowe. Z tego powodu od 2021 roku każdy zakupiony nowy pojazd jest sprawdzany pod kątem tego, które pojazdy użytkowe można kupić z napędem wyłącznie elektrycznym, a gdzie jest to obecnie nieopłacalne. Każda oferta została więc skrupulatnie sprawdzona, a dostępne pojazdy testowe poddano wstępnym próbom eksploatacyjnym i wytrzymałościowym, aby móc zorientować się, jakie pojazdy akumulatorowe są obecnie dostępne na rynku. Na bazie tych doświadczeń dla własnej floty firmy zamówiono i uruchomiono pierwsze Pojazdy Elektryczne Bateryjne. Celowo wybrano najmniejszą możliwą pojemność baterii. Z jednej strony, aby zapewnić zrównoważony rozwój, a z drugiej, aby móc przesuwać granice użytkowania w wahadłowym ruchu regionalnym.
Aby uniknąć nieoczekiwanych niespodzianek podczas użytkowania pierwszych pojazdów użytkowych typu BEV, dokładnie zapoznano ich z zadaniami transportowymi. Z dnia na dzień używano ich coraz intensywniej i na coraz większe odległości. W tym celu we własnym warsztacie podmiotu musiała zostać zainstalowana oddzielna, prowizoryczna infrastruktura do ładowania z własnym transformatorem, zawsze zapewniającym wystarczającą ilość energii. Im bardziej zwiększał się promień działania własnych pojazdów, tym bardziej osoby odpowiedzialne w Käppeli Logistik AG zdawały sobie sprawę, że dostępność e-trucków nie jest prawdziwym wyzwaniem, ale że pojazdy BEV mogą być używane w dowolnym momencie oraz że w zależności od obszaru aplikacji i przejechanych odległości mają wystarczające zapasy energii. Mike Ritter postrzegał to nie tylko jako wyzwanie, ale raczej jako szansę. Käppeli Logistik wkrótce potem wpadł zatem na pomysł zaplanowania i wdrożenia pierwszej publicznej infrastruktury ładowania e-ciężarówek w Szwajcarii. W końcu, jaki jest pożytek z elektrycznej ciężarówki, jeśli nie są dostępne infrastruktura do ładowania i wymagana do tego energia. Ponieważ jedno było jasne dla Mike’a Rittera od samego początku: zdecydowanie za długo trwa czekanie, aż politycy zaplanują taki projekt, doprowadzą go na właściwe tory, a nawet wdrożą. W efekcie prowadzono rozmowy z dotychczasowymi dostawcami pojazdów typu BEV i wspólnie szukano rozwiązań. W Scania Schweiz AG jego uwagi zostały wysłuchane z otwartymi uszami i we wspólnych dyskusjach poszukiwano możliwości rozwiązania tego problemu.
Aby móc maksymalnie wykorzystać ten projekt i nie musieć zaczynać od zera, kolejnym krokiem była wycieczka do fabryki Scanii w Södertälje, aby móc skorzystać z rozległego know-how w centrali i jednocześnie mieć możliwość odbycia jazdy próbnej przedseryjnym pojazdem dalekobieżnego do transportu krajowego – Scania BEV 3.0 mogącym tworzyć zestawy o masie całkowitej 60t. Jako ukoronowanie tego wyjazdu, w rejonie Malmö została odwiedzona pierwsza stacja ładowania e-ładowania zrealizowana w Szwecji, aby móc przenieść do Szwajcarii dalsze pomysły i inspiracje dla własnego projektu ładowania e-ciężarówek. Równocześnie rozpoczęto już prace projektowe, uzyskano pozwolenia na budowę i wykonano pierwsze prace budowlane nowej stacji transformatorowej.
Po powrocie ze Szwecji sprawy potoczyły się szybko. Dostosowując to, co usłyszeli i zobaczyli, do własnych potrzeb i będąc w stanie wdrożyć dalsze kroki w celu realizacji i oficjalnego zatwierdzenia ich własnej publicznej stacji ładowania e-ciężarówek. Również tutaj szybko okazało się, że branża pojazdów użytkowych odrobiła lekcje w ciągu ostatnich miesięcy i lat, ale pojawiło się kolejne wyzwanie związane ze zdolnością do zapewnienia wymaganej infrastruktury ładowania i usług przyłączeniowych do istniejącej sieci energetycznej. Kilkumiesięczne terminy dostaw infrastruktury ładowania są obecnie normalne, przy dostawach energoelektroniki, a nawet stacji transformatorowych wynoszą one nawet do 18 miesięcy. W piątek 28 kwietnia 2023 roku odbyła się symboliczna ceremonia wmurowania kamienia węgielnego pod nowy park ładowania e-ciężarówek firm Käppeli Logistik AG i Scania Schweiz AG, a już wkrótce pierwsze pojazdy na baterie będą mogły pobierać energię Sargany z maksymalną prędkością ładowania.

  Tekst :Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent