JSC „MZKTS” kontynuuje aktywną współpracę z producentami specjalnego sprzętu. W jej ramach w ścisłej współpracy z firmą „Fid Group”, będącej liderem na terenie EUG w produkcji i dostawach sprzętu do szczelinowania hydraulicznego, została zaprezentowana na rynku pierwszy raz nowa wiertnica mobilna MB30 na podwoziu VOLAT.

Wiertnica jest przeznaczona do wykonywania najróżniejszych rodzajów operacji wiertniczych: udarowych i obrotowych, przedmuchowych i płuczących, płuczących i ślimakowych. Nadaje się do technologii wiertniczej do terminowego odgazowywania pokładów węgla, studni wentylacyjnych o dużej średnicy, studni do podziemnego ługowania uranu oraz do poszukiwań geologicznych. Górny napęd o wysokim momencie obrotowym i karuzelowy podajnik żerdzi zapewniają wysoką wydajność wiercenia przy maksymalnej sile podnoszenia przewodu wiertniczego wynoszącej 360 kN.

Specjalne podwozie kołowe MZKTS-750004-010, służące tu jako baza transportowa pod zabudowę wiertnicy mobilnej, jest czteroosiowym urządzeniem z napędem na wszystkie koła, specjalnie zaprojektowanym do pracy głównie poza drogami publicznymi, by dotrzeć na obszary o trudnym terenie i po drogach polnych. Zabudowa jest przeznaczona do użytku w klimacie umiarkowanym z temperaturą otoczenia od minus 40°C do plus 40°C.

Podwozie napędza silnik klasy ekologicznej Euro-5 o mocy 420 KM, połączony z mechaniczną 9-biegową skrzynią przekładniową własnej produkcji Volat. Do napędu zamontowanego sprzętu pobierana jest energia ze skrzyni rozdzielczej podwozia z maksymalnym momentem selekcyjnym do 3000 N*m.

Tradycyjnie dla sprzętu VOLAT, międzyosiowe i międzykołowe mechanizmy różnicowe mają wymuszoną blokadę z kabiny kierowcy, zamontowane są pojedyncze opony o rozmiarze 16.00 R 20 z ochroną wysokiego bieżnika oraz zapewniony zostaje system kontroli ciśnienia w oponach. Kabina jest krótka, dzienna, wysunięta do przodu i wysoko zawieszona. Nadwozie wykonano w dobrze znanym stylu sygnowanym przez VOLAT. Konstrukcja podwozia MZKTS-750004-010 pozwala na zamontowanie różnych urządzeń technologicznych o masie do 29,7 ton.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent