Przód pojazdu wydłużony o 80 milimetrów i inne rozwiązania poprawiające aerodynamikę umożliwiają obniżenie zużycia paliwa nawet o trzy procent, Oprócz opływowej kabiny ekonomiczność nowego Actrosa L zwiększa najnowszej generacji silnik OM 471. Montowane w aucie systemy bezpieczeństwa, takie jak Active Brake Assist 6 czy Active Sideguard Assist 2, z naddatkiem spełniają wymogi rozporządzenia General Safety Regulation. Wiosną 2025 roku zostaną wprowadzone kolejne innowacje – np.Multimedia Cockpit Interactive 2 z dodatkowymi usługami cyfrowymi. Kolejnym elementem sprzyjającym optymalizacji całkowitych kosztów eksploatacji pojazdu mogą być także umowy serwisowe, np. Mercedes-Benz Trucks Complete z usługą Mercedes-Benz Trucks Uptime.

Dzięki nim klasyczna ciężarówka napędzana silnikiem wysokoprężnym kontynuuje historię sukcesu typoszeregu Actros, rozpoczętą w 1996 roku, oraz po raz kolejny dowodzi, że Mercedes-Benz Trucks koncentruje się na potrzebach swoich klientów i ich kierowców. Celem firmy jest utrzymanie pozycji nowatora także w segmencie ciężarówek z napędem konwencjonalnym. Zamówienia na premierowego Actrosa L z kabiną ProCabin można składać od kwietnia 2024 r., a do produkcji wejdzie on w grudniu bieżącego roku. Rainer Müller-Finkeldei, szef działu rozwoju Mercedes-Benz Trucks, wskazał „Pragniemy oferować naszym klientom zawsze najlepsze rozwiązania dla pojazdów ze wszystkimi rodzajami napędu. Od czasu swojej premiery rynkowej w czerwcu 2021 roku Actros L reprezentuje segment premium wysokotonażowych ciężarówek Mercedes-Benz Trucks z napędem wysokoprężnym. Teraz producent wynosi swój sztandarowy, cieszący się ogromną popularnością pojazd na nowy poziom: nowy Actros L ma wszelkie atuty, mogące zyskać mu uznanie zarówno wśród operatorów flot, jak i zawodowych kierowców – futurystyczną stylistykę, udoskonaloną aerodynamikę, szereg rozwiązań zwiększających komfort, na początek nowej ery dla typoszeregu Actros. Klasyczne ciężarówki z silnikami wysokoprężnymi jeszcze przez jakiś czas pozostaną niezastąpione w różnych regionach świata. Tworząc nowego Actrosa L, udoskonaliliśmy pod wieloma względami nasz sprawdzony flagowy model. Uwidacznia to już czysto zewnętrznie rewolucyjna stylistyka jego kabiny”.

Nowy aerodynamiczny design umożliwia obniżenie zużycia paliwa nawet o 3%. Przede wszystkim samochód zwraca na siebie uwagę całkowicie odmienionym wyglądem zewnętrznym. Kształt nadany kabinie ProCabin, zaprezentowanej po raz pierwszy podczas światowej premiery akumulatorowo-elektrycznego eActrosa 600 w październiku 2023 roku, został całkowicie podporządkowany celowi osiągnięcia wysokiej efektywności aerodynamicznej ‒ począwszy od dodatkowego spojlera przedniego, umieszczonego przed właściwym spojlerem dachowym, poprzez deflektory na słupkach A w bocznej strefie szyb i dużą płaską atrapę z przodu, po zoptymalizowany zderzak ze zminimalizowanymi otworami wlotowymi powietrza chłodzącego oraz także nowy rodzaj osłony spodniej kabiny. Ma ona niezwykle czystą formę – pośrodku niej znajduje się firmowy znak gwiazdy, u góry po lewej stronie stylizowany napis Actros L, z kolei na dole, pośrodku zrobiono wcięcie w kształcie trapezu, tym samym robiąć miejsce na prostokątny dolny wydłużony wlot powietrza, stanowiący górną, podniesioną partię moduły zderzaka. Zderzak ten zawiera po bokach reflektory ze ściętymi partiami wewnętrznymi, a między tymi reflektorami wlot powietrza, przedzielony metaliczną listwą, wydzielającą jego część górną i dolną ponownie w kształcie trapezu. Z całą pewnością całość prezentuje się z jednej strony niezwykle dynamicznie, z drugiej czysto w swojej formie.

Ogólnie pęd powietrza natrafia więc na wydłużony o 80 milimetrów, efektywny aerodynamicznie przód, a następnie optymalnie opływa auto. Sprzyjają temu opływowe wejście, ulepszone nadkola i zoptymalizowane osłony międzyosiowe. Dla uzyskania zoptymalizowanego przepływu strumienia powietrza praktycznie całkowicie wyeliminowano też łączenia i szczeliny. Wreszcie wydłużone, zaprojektowane w kształcie żagli spojlery boczne przekładają się na korzystne przejście pomiędzy ciągnikiem siodłowym a dołączoną do niego naczepą. Dopełnieniem systemu rozwiązań aerodynamicznych jest zastosowanie różnego rodzaju uszczelnień, oddzielających komorę silnika od zewnętrznego przepływu powietrza. Wszystko to w przypadku nowego Actrosa L przekłada się na oszczędność paliwa sięgającą nawet trzech procent.

Wysoki komfort dla kierowców

Konstruując odnowiony model z kabiną o futurystycznej stylistyce, koncern uwzględnił jednocześnie fakt, że przy zakupie pojazdu, oprócz jego efektywności i ekonomiczności, istotną rolę odgrywają takie aspekty, jak atrakcyjny wizerunek i komfort w kabinie. W tym kontekście godne uwagi są już elementy czysto zewnętrzne, jak całopowierzchniowe lakierowanie wraz z gwiazdą Mercedesa i napisami w kolorze Dark Chrome czy aluminiowe podesty. Przy tym wszystkie lampy wykonano w technice LED, zarówno reflektory główne i kierunkowskazy, jak i lampy boczne oraz tylne. Opcjonalnie dostępne są zaś matrycowe reflektory LED dające maksymalną moc oświetlenia.

Wnętrze kabiny ProCabin, dostępnej w trzech wariantach – Stream, Big lub Giga Space, oferuje szereg komfortowych rozwiązań, np. udoskonalone ogrzewanie fotela, obicie fotela z nowej, najwyższej jakości tkaniny płaskiej czy łóżka z pełnowymiarowym stelażem listwowym i nowym grubym materacem klasy premium. Novum są zarówno rozszerzony zakres funkcji paneli obsługowych przy łóżkach, jak i oświetlenie Ambiente oraz dodatkowe lampki do czytania LED na elastycznych pałąkach. Kolejne elementy wyposażenia, na które warto zwrócić uwagę, to dodatkowe gniazda USB typu C w ścianach bocznych, elegancka dwubarwna zasłonka, druga lodówka, gniazdo 230 V czy SoloStar Concept, dostępny teraz w dwóch nowych wariantach obiciowych. Od kwietnia 2025 roku dostępny będzie także Multimedia Cockpit Interactive 2 z nowym układem menu, obsługą głosową, jeszcze lepszą łącznością sieciową i nowymi aplikacjami, takimi jak Connected Traffic Warnings.

Trzecia generacja silnika wysokoprężnego OM 471 jeszcze bardziej obniża zużycie paliwa

W uzupełnieniu do rozwiązań optymalizujących aerodynamikę, Mercedes-Benz Trucks dodatkowo zwiększa ekonomiczność nowego Actrosa L, wyposażając go 12,8-litrowy silnik wysokoprężny OM 471 trzeciej generacji. Jednostka OM471, dostępna oprócz sprawdzonych silników wysokoprężnych OM 470 i OM 473, jest konsekwentnie ukierunkowana na obniżenie całkowitych kosztów posiadania (TCO) – poprzez paliwooszczędną jazdę, niższą emisję dwutlenku węgla, niższe koszty eksploatacji i wyższą dochodowość, bez uszczerbku dla mocy, dynamiki jazdy czy komfortu jazdy.

Wraz z trzecią generacją OM 471 podmiot wprowadza dwie nowe turbosprężarki, precyzyjnie skonfigurowane pod różnorodne potrzeby klientów. W wariancie dedykowanym do zastosowania w transporcie dalekobieżnym szczególny nacisk położono na maksymalne obniżenie zużycia paliwa. W połączeniu ze zmodyfikowanym układem oczyszczania spalin ta turbosprężarka oznacza oszczędność paliwa na poziomie nawet czterech procent w porównaniu z poprzednią generacją.

Maksymalnie skuteczne zapobieganie wypadkom i ochrona wszystkich uczestników ruchu drogowego

Następny kluczowy obszar udoskonaleń to sfera bezpieczeństwa. W tym zakresie producent potwierdza swoją przodującą pozycję w branży też poprzez zastosowane w tym pojeździe funkcje i systemy bezpieczeństwa. Proponowane systemy w zakresie swojego działania niejednokrotnie znacznie przewyższają surowe standardy rozporządzenia General Safety Regulation (GSR), jakie będą obowiązywały od lipca 2024 roku. Przepisy GSR zobowiązują do stosowania szeregu systemów asystujących kierowcy, celem dalszego zwiększania bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu drogowego. Z punktu widzenia efektywności takich systemów kluczowe znaczenie ma wyposażenie samochodu w kamery i czujniki. Aby bardziej odpowiednio przyczyniać się do zapobiegania wypadkom, firma zaprojektowała nową platformę elektroniczną, która poprzez tak zwaną fuzję czujników umożliwia łączenie danych z radarów i kamer dla uzyskania jeszcze szerszego pola widzenia do przodu i na boki. Platforma elektroniczna pozwala na 20-krotne zwiększenie ilości przetwarzanych danych, a łącznie sześć zainstalowanych czujników – cztery boczne radary krótkiego zasięgu z przodu i z tyłu, odpowiednio po prawej i lewej stronie, radar dalekiego zasięgu z przodu pośrodku oraz kamera wielofunkcyjna w przedniej szybie – obejmują teraz kąt 270 stopni wokół pojazdu. Dzięki znacznemu rozszerzeniu kąta widzenia, wbudowane systemy asystujące mogą teraz jeszcze lepiej wykorzystywać swoje atuty.

Active Brake Assist 6 z funkcją monitorowania wielu pasów ruchu

Dobrym przykładem efektywności techniki 270-stopniowej fuzji czujników oraz naddatkowego spełnienia wymogów rozporządzenia GSR jest system Active Brake Assist (ABA), obecnie już szóstej generacji. Ten najnowszy asystent hamowania awaryjnego Daimler Truck – reagując na użytkowników drogi przecinających tor jazdy, nadjeżdżających z naprzeciwka lub poruszających się na tym samym pasie ruchu – potrafi teraz w sposób zautomatyzowany wykonać pełne hamowanie i zatrzymać pojazd z prędkości do 60 km/h. Przepisy GSR wymagają rozszerzonej reakcji na pieszych i rowerzystów dla nowych ciężarówek i autobusów dopiero od 1 lipca 2026 roku. Na stojące pojazdy system reaguje hamowaniem i zatrzymaniem pojazdu tak jak dotąd – przy prędkościach do 80 km/h. Kolejnym atutem ABA 6 jest funkcja monitorowania wielu pasów ruchu na odległość do 250 metrów, umożliwiająca jeszcze lepsze rozpoznawanie niebezpieczeństw.

Active Sideguard Assist 2 z rozszerzonym zakresem działania po stronie kierowcy

Kolejne potwierdzenie tego, jak bardzo wyposażenie pojazdów w sześć czujników i związany z tym szerszy kąt widzenia zwiększa bezpieczeństwo ruchu drogowego, stanowi układ Active Sideguard Assist (ASGA) drugiej generacji. ASGA 2 monitoruje ruch drogowy zarówno po stronie kierowcy, jak i pasażera, a jego dwustopniowy system ostrzegania uprzedza kierowcę przed potencjalnymi zagrożeniami, umożliwiając odpowiednio szybkie zażegnanie krytycznej sytuacji na drodze. Strefa ostrzegania, aktywna do prędkości 30 km/h, obejmuje 30 metrów za i siedem metrów przed pojazdem. Ponadto, w przypadku braku odpowiedniej reakcji kierowcy na ostrzeżenie dźwiękowe i wizualne, w strefie czerwonego ostrzegania system (do własnej prędkości skrętu 20 km/h) uruchamia zautomatyzowane hamowanie aż do zatrzymania pojazdu. Również dzięki tej funkcji system wykracza poza wymogi rozporządzenia GSR, które w przypadku asystenta martwego pola wymaga jedynie wyemitowania ostrzeżenia w razie potrzeby. ASGA 2 wyposażono też w inteligentny system ostrzegania podczas zmiany pasa ruchu w zależności od pozycji zajmowanej przez pojazd na pasie ruchu.

Front Guard Assist monitoruje przestrzeń komunikacyjną przed pojazdem

Nowy Front Guard Assist może być pomocny w zapobieganiu wypadkom z udziałem pieszych lub rowerzystów, znajdujących się bezpośrednio przed ruszająca z miejsca ciężarówką. Jest to system monitorujący przestrzeń przed pojazdem i wspierający kierowcę podczas postoju, ruszania oraz na skrzyżowaniach. Po wykryciu przed danym autem nieruchomych lub poruszających się obiektów, do prędkości 15 km/h, za pomocą dwustopniowego systemu ostrzegania system ostrzega kierowcę o zagrożeniach. Dzięki technice 270-stopniowej fuzji czujników obejmuje on swym działaniem strefę martwego kąta przed pojazdem, od 0,8 metra do ok. czterech metrów na całej szerokości samochodu.

W zamyśle Daimler Truck wszystkie układy asystujące oferowane w całej gamie produktów mają w granicach swoich możliwości systemowych zapewniać kierowcom najlepsze możliwe wsparcie i odciążać ich podczas jazdy. Jednak bez względu na to, jak dobre one są, nie mogą znieść ograniczeń wynikających z praw fizyki. Dlatego ‒ także zgodnie z przepisami prawa ‒ to zawsze na kierowcy spoczywa pełna odpowiedzialność za bezpieczne prowadzenie ciężarówki.

Spójny pakiet systemów asystujących umożliwiający odprężającą jazdę

Oprócz systemów asystujących zaprojektowanych z myślą o bezpieczeństwie ruchu drogowego, atutem nowego Actrosa L jest dobrze skoordynowane współdziałanie takich funkcji, jak Active Drive Assist 3 (ADA) i inteligentnego systemu Predictive Powertrain Control (PPC), sterującego skrzynią biegów i tempomatem. System ADA, który od 2018 roku jako pierwszy na świecie umożliwia częściowo zautomatyzowaną jazdę seryjną ciężarówką (poziom 2.zautomatyzowanej jazdy), teraz wchodzi na rynek w swojej trzeciej generacji. W czerwcu 2021 roku wprowadzono drugą generację ADA, rozszerzoną o funkcję awaryjnego zatrzymania samochodu. Natomiast ADA 3 dodatkowo jeszcze lepiej wspiera kierowcę we wzdłużnym i poprzecznym prowadzeniu ciężarówki. Predykcyjny system PPC ze swojej strony przyczynia się do obniżenia napięcia prowadzącego poprzez automatyczne uwzględnianie topografii, przebiegu drogi i znaków drogowych, również dla uzyskania techniki jazdy o maksymalnej ekonomiczności. Od kwietnia 2025 roku system uwzględni poza tym informacje o trasie pochodzące z nawigacji, co pozwoli na lepsze rozpoznawanie zdarzeń na trasie przed pojazdem. Umożliwi to kierowcom unikanie niepotrzebnego hamowania, przyspieszania i przełączania biegów.

Inteligentne rozwiązania cyfrowe dodatkowo zwiększające efektywność eksploatacji

Mercedes-Benz Trucks oferuje całą gamę cyfrowych rozwiązań i usług dla operatorów flot. Ich celem jest uproszczenie organizacji pracy i procesów roboczych związanych z nowym Actrosem L. Bezpłatny dostęp do cyfrowych usług serwisowych przedsiębiorstwa zapewnia TruckLive. Pod nazwą tą kryje się szereg usług łączności sieciowej, z których można korzystać za pomocą takich platform, jak np. MyTruckPoint. Przykładowo usługa zarządzania przeglądami Maintenance Management zapewnia lepszą dyspozycyjność taboru, a Live Traffic pomaga w planowaniu trasy za pomocą nawigacji z uwzględnieniem danych o ruchu drogowym podawanych w czasie rzeczywistym. Już 2024 roku roku można korzystać z takich nowych usług łącznościowych, jak aktualizacje „over the air” czy Service24h Connected. W planach są kolejne komponenty.

Ponadto niezwykle atrakcyjne z punktu widzenia dochodowego zarządzania flotą są usługi telematyczne premium oferowane przez Fleetboard. Przykładem niech będzie analiza użytkowania pojazdu FleetBoard, rejestrująca i przetwarzająca dane techniczne z Actrosa L. W oparciu o te dane można analizować i optymalizować sposób jazdy, co przyczynia się do optymalizacji zużycia paliwa i zmniejszenia zużycia auta oraz do jego lepszego wykorzystania i zmniejszenia śladu węglowego. To droga prowadząca do zrównoważonego zwiększenia ekonomicznej eksploatacji floty.

Kolejną z oferowanych usług jest Mercedes-Benz Trucks Uptime, która dzięki inteligentnej łączności sieciowej zwiększa dostępność nowego Actrosa L. System ten nieprzerwanie diagnozuje stan pojazdu oraz na tej podstawie wydaje zalecenia wykonania konkretnych czynności obsługowych. W ten sposób bardzo wcześnie rozpoznaje konieczność przeprowadzenia naprawy, a w konsekwencji pozwala na zmniejszenie liczby awarii. Do tego klient otrzymuje wsparcie w szybkiej organizacji wykonania wymaganych prac – zawsze z uwzględnieniem planowanych przez niego operacji transportowych. W rezultacie zwiększa się możliwość planowania pobytów w warsztacie, wzrasta dyspozycyjność pojazdów oraz poprawia się bezpieczeństwo ruchu drogowego. Aby zapewnić swoim klientom jak największą dyspozycyjność sprzętu i zminimalizować liczbę awarii, koncern proponuje także różne umowy serwisowe, pozwalające na zaplanowanie z wyprzedzeniem miesięcznych wydatków. Wśród nich jako prawdziwy zestaw kategorii premium prezentuje się umowa Mercedes-Benz Trucks Complete: jej bogaty pakiet świadczeń obejmuje wszelkie prace warsztatowe, łącznie z wymianą zużytych części.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent