Jenniskens Kraanverhuur nie przymyka oczu na najtrudniejsze prace dźwigowe i specjalne problemy transportowe. Aby wzmocnić swoją obietnicę, firma z Geldrii zakupiła dwie imponujące ciężarówki Scania: szeroko rozpowszechnioną R540 8×2*6, wyposażoną w największy elektryczny żuraw samochodowy w Holandii oraz wyjątkowo niski ciągnik z osią pchaną R500 z nowym, wydajnym układem napędowym Scania Super.
Ciężarówka z żurawiem Scania R540 jest jedyna w swoim rodzaju. W pełni elektryczny żuraw samochodowy Effer o wysięgniku 36,8 m i wysokości podnoszenia ponad 40 m ma udźwig nie mniejszy niż 125 Tm. Po dostawie z fabryki cztery osie zostały zmodyfikowane w taki sposób, że powstała szeroko rozpowszechniona konfiguracja dla dopuszczalnej masy całkowitej auta 41,5 tony. Pojazd ma też wzmocnione podwozie z wewnętrzną wkładką, dzięki czemu czteroosiowy wariant może sprostać najcięższym wyzwaniom. Aby móc podnosić również nad przodem tego samochodu, Jenniskens Kraanverhuur zdecydował się na kabinę sypialną R z obniżonym dachem i zamontowanymi podporami. Jeroen Jenniskens, kierownik ds. transportu, wskazuje „Jesteśmy dumni, że nasza flota zostaje powiększona o największy w Holandii żuraw samochodowy, który może podnosić elektrycznie. Żurawia można używać bez pracy pojazdu na biegu jałowym, co ma wiele zalet. Załadunek i rozładunek możemy przeprowadzić bezemisyjnie i bez hałasu, co jest miłe dla wszystkich pracujących w halach przemysłowych czy na budowach, a przekłada się zarówno na mniejsze zużycie paliwa, jak i mniejsze zużycie silnika. Wysoka jakość komfortu i właściwości jezdnych sprawiają, że Scania jest marką bardzo dobrej jakości”
Regulowane naczynie
Druga Scania, którą kupiła firma, również nie jest zwyczajna. Ciągnik z serii R z osią pchaną służy do transportu wyjątkowo długich, wysokich lub szerokich ładunków za pomocą specjalnie rozsuwanej naczepy semi-niskopodwoziowej firmy Nooteboom i przy deklaracji transportu ciężkiego może zabrać do 72 ton. Dzięki zaczepowi o regulowanej wysokości można doczepić także standardowe przyczepy. „Pracowaliśmy nad tym przez długi czas” – wyjaśnia Jenniskens. „Ze względu na naszą pracę ważne jest, aby wysokość kabiny była jak najniższa. Ale w połączeniu z wystarczającym prześwitem, gdyż często jeździmy po nieutwardzonym terenie. We współpracy ze Scanią udało nam się stworzyć najbardziej wielofunkcyjny ciągnik, jaki jest możliwy, z siodłem, które można obniżyć do jednego metra”.
Ciężarówka z żurawiem Scania R540
Podobnie jak reszta parku maszynowego Jenniskens Kraanverhuur, oba pojazdy serii R są w pełni wyposażone. „To jeden z powodów, dla których ponownie wybraliśmy Scanię. Wysoki komfort i właściwości jezdne sprawiają, że jest to marka bardzo dobrej jakości” – wyjaśnia Jenniskens. Długotrwała i przyjemna relacja ze Scanią Nijmegen była jego kolejną motywacją do ekspansji ze szwedzką marką. „Zawsze są przy nas, a kiedy coś się pojawia, jesteśmy odpowiednio obsługiwani”.
Najbardziej wymagające prace
Wynajem żurawi Jenniskens to właściwe miejsce do podnoszenia, transportu specjalnego, przeprowadzek wewnętrznych lub kombinacji. Założona w 1968 roku od samodzielnie zbudowanego żurawia na podwoziu ciężarówki, firma z Geldrii stała się obecnie wiodącym usługodawcą zatrudniającym 40 pracowników i mającym zróżnicowaną flotą składającą się z sześciu zestawów transportowych i 22 żurawi różnym udżwigu. Obszar prac zlokalizowany jest głównie w promieniu 200 km wokół Nijmegen. „Od czasu do czasu jeździmy do Monachium, ale głównie pracujemy dla klientów w Holandii oraz po drugiej stronie granicy w Belgii i Niemczech” – podsumowuje Jeroen Jenniskens.

 

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent