W styczniu 2024 r. Agencja Uzbrojenia i należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej JELCZ Sp. z o.o. podpisały umowę na dostawę zestawów do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego kr. JAK. Przedmiotem umowy jest dostawa kolejnych zestawów składających się z ciągnika i naczepy niskopodwoziowej do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o ładowności powyżej 63 ton.
W ramach umowy spółka JELCZ dostarczy kilkadziesiąt zestawów składających się
z opancerzonego ciągnika siodłowego JELCZ C882.62 oraz naczepy niskopodwoziowej produkcji spółki DEMARKO S.A. Ponadto JELCZ Sp. z o.o. jest także zobowiązana do wykonania usług szkoleniowych. Dostawy mają być realizowane do końca 2027 r., a całkowita wartość umowy to ok. 500 mln zł brutto. Umowę w imieniu spółki podpisał Członek Zarządu Krzysztof Biegaj.
Ciągnik marki JELCZ typ C882.62 to pojazd mający służyć w zestawie z naczepą niskopodwoziową do transportu czołgów i ciężkiego sprzętu gąsienicowego o łącznej masie nawet do 70 ton. Są to pojazdy wyposażone w kabinę czteromiejscową, zapewniającą II poziom ochrony balistycznej według STANAG 4569. Ciągnik jest czteroosiowy, w układzie napędowym 8×8, spełniającym wymogi podwyższonej mobilności. Pojazd jest przygotowany do pracy w temperaturze od -30º C do + 50º C i został przystosowany do jazdy zarówno po twardej powierzchni jak i w warunkach terenowych. Zasadniczym atutem pojazdu jest jego podwyższona mobilność, co powoduje, że sprawdza się w każdych warunkach terenowych. Przeprowadzone analizy potwierdzają jego zdolność do pokonania przeszkody wodnej o głębokości do 1 metra, pochylenia wzdłużnego terenu do 35% i pochylenia poprzecznego do 15%. Pojazd został także wyposażony w specjalistyczne urządzenia, które mają na celu zwiększenie efektywności jego pracy. Dla funkcjonalności pojazdu kluczowe znaczenie ma także umieszczenie na nim 2 wyciągarek hydraulicznych o sile uciągu 25 ton.
– Zestaw JAK otrzymał nagrodę DEFENDER podczas XXX edycji targów MSPO. Pierwsze sztuki tego specjalistycznego sprzętu zostały przez Spółkę przekazane na potrzeby polskich Sił Zbrojnych w kwietniu 2022 roku. Podpisanie kolejnej umowy na zastawy JAK pokazuje, że sprzęt stanowi kluczowe wsparcie w logistyce polskich Sił Zbrojnych, w tym także w transporcie czołgów podstawowych Abrams oraz maszyn z rodziny Leopard 2. Do dnia dzisiejszego na potrzeby polskich Sił Zbrojnych przekazaliśmy łącznie 23 egz. zestawów JAK – mówi Członek Zarządu Krzysztof Biegaj.
Fot. Justyna Orzechowska/ JELCZ Sp. z o.o.
Tekst: Jelcz Sp. zo.o.