Całkowicie przebudowana ciężarówka FUSO Super Great dołącza do rodziny pojazdów ciężkich Daimler Truck: wysoka efektywność połączona z wydajnością i zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa. Do tego dochodzą nowe zastosowania i warianty eCantera oraz rozwiązania z zakresu eMobility
Na targach JAPAN MOBILITY SHOW („JMS”), odbywających się w dniach od 28 października do 5 listopada. japońska spółka zależna Daimler Truck AG („Daimler Truck”) – Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation („FUSO”) wystawiła różne produkty i usługi. Impreza, będąca następcą odbywającego się co dwa lata „Tokyo Motor Show”, jest organizowana przez Japońskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów na terenach wystawowych Tokyo Big Sight.
Tworzenie lepszej przyszłości wraz ze wszystkimi, którzy napędzają świat
Stoisko FUSO, przygotowane pod hasłem „Przyszłość razem”, nawiązuje do wkładu marki w zrównoważone społeczeństwo. Wspólny i kreatywny aspekt sloganu znajduje odzwierciedlenie w motywie projektowym inspirowanym elementami konstrukcyjnymi i wystroju stoiska. Najważniejszym wydarzeniem FUSO na JMS było zaprezentowanie całkowicie przebudowanej ciężarówki klasy tonażowej ciężkiej – Super Great. Fuso eCantera nowej generacji pokazano zaś z nadwoziem w postaci wywrotki z przystawką odbioru mocy (ePTO) i aplikacją na śmieciarkę. Ponadto FUSO i Ample Inc. przedstawiły najnowszy model eCantera z wymiennym modułem akumulatora i stacją wymiany. Po stronie usług FUSO wprowadza nowe rozwiązania eMobility w ramach FUSO Green Lease – programu leasingowego wyłącznie dla eCantera w Japonii – oraz Truckonnect, usługi telematycznej do zarządzania pojazdami i monitorowania dla produktów FUSO.
Nowy FUSO Super Great: wysoka efektywność połączona z wydajnością i najnowocześniejszymi funkcjami bezpieczeństwa
Nowa ciężarówka FUSO Super Great miała swoją światową premierę w JMS i dołącza do rodziny samochodów klasy tonażowej ciężkiej Daimler Truck jako całkowicie przebudowany model po wprowadzeniu na rynek w 2017 roku. Nowy Super Great dzieli platformę z ciężkimi ciężarówkami Daimler Truck i został wyposażony w mocny silnik 6R30 o pojemności 12,8 l, który bazuje na silniku OM471 i jest produkowany w fabryce Daimler Truck w Mannheim w Niemczech.
Nowy silnik 6R30 poprawia sprawność cieplną poprzez zwiększenie ciśnienia spalania poprzez zwiększony stopień sprężania i modyfikację turbosprężarki. Dwie turbosprężarki są skonfigurowane odpowiednio do mocy silnika, co skutkuje wzrostem momentu obrotowego, szczególnie przy niższych prędkościach. Wprowadzono optymalizacje, aby lepiej dostosować się do wcześniejszej zmiany biegów przy niższych prędkościach. Te ulepszenia układu spalania oraz redukcja tarcia i dostrojenie różnych części silnika zaowocowały jeszcze lepszą oszczędnością paliwa.
Do tego wysoki moment obrotowy silnika o dużej pojemności zapewnia dobrą dynamikę na długich wzniesieniach i doskonałą reakcję podczas przyspieszania, co prowadzi do poprawy komfortu jazdy. Silnik 6R30 charakteryzuje się wyższym stopniem oczyszczania NOx (podtlenku azotu) dzięki systemowi oczyszczania spalin BlueTec, zmniejszając zużycie AdBlue (wodnego roztworu mocznika) i przyczyniając się do niższych kosztów eksploatacji pojazdu.
Wykorzystując strategię globalnej platformy Daimler Trucks, Super Great zaopatrzono też w najbardziej zaawansowane funkcje technologii bezpieczeństwa Daimler Truck. W ramach standardowej oferty produktów pojazd otrzymał Active Brake Assist 6 (ABA6) i Active Side Guard Assist 2.0. System informowania o martwym polu przednim to system ostrzegania o kolizjach przy małych prędkościach, wykrywający pieszych i rowerzystów zbliżających się do przodu pojazdu (martwy punkt stanowiący wyzwanie dla kierowców). Wysokowydajny system kamery cofania zapewnia spokój ducha podczas cofania, gwarantując bezpośredni widok na obszar za autem.
Poza tym nowy FUSO Super Great ma ulepszoną konstrukcję kabiny, poprawiającą aerodynamikę. Nowy, bardzo wysoki dach zabezpiecza znacznie większą przestrzeń wewnętrzną, co poprawia wrażenia z jazdy. Przestronniejsza kabina zawiera również więcej miejsca do przechowywania, co stanowi rozwiązanie dla zapracowanych kierowców wymagających płynnego dostępu do dokumentów i narzędzi. Konfiguracja bardzo wysokiego dachu zmniejsza też opór aerodynamiczny podczas jazdy, przyczyniając się do obniżki zużycia paliwa. Zaktualizowano także dostępne schematy kolorystyczne wyposażenia wnętrza, w zależności od klasy pojazdu oferując wzory w kolorze czarnym i czerwonym. W ramach zaktualizowanej konstrukcji kabiny FUSO wprowadza jeszcze nową konfigurację reflektorów LED i zintegrowanych świateł przeciwmgielnych oraz przekształcanie lamp w bardziej skonsolidowany obszar. Zmodyfikowane światła przyczyniają się do lepszej aerodynamiki i bezpieczniejszej jazdy na drodze.
MFTBC w skrócie
Mitsubishi Fuso Truck and Bus Corporation (MFTBC) z siedzibą w Kawasaki w Japonii jest jednym z wiodących azjatyckich wytwórców pojazdów użytkowych, a 89,29% jego udziałów należy do Daimler Truck AG, a 10,71% do różnych spółek grupy Mitsubishi. Będąc ikoną japońskiego przemysłu pojazdów użytkowych, z ponad 90-letnią historią związaną ze swoją marką FUSO, MFTBC produkuje szeroką gamę pojazdów użytkowych, w tym lekkie, średnie i ciężkie ciężarówki i autobusy oraz silniki przemysłowe na około 170 rynków na całym świecie. W 2017 roku firma wprowadziła na rynek eCantera, pierwszą w pełni elektryczną lekką ciężarówkę w produkcji seryjnej, a w 2019 roku Super Great – pierwszą w Japonii ciężką ciężarówkę wyposażoną w technologię automatycznego wspomagania jazdy poziomu 2, stanowiącą punkt odniesienia na japońskim rynku pojazdów użytkowych. Wraz ze swoją organizacją partnerską Daimler India Commercial Vehicles (DICV) w Indiach MFTBC działa pod patronatem Daimler Truck Asia. Ta strategiczna jednostka umożliwia podmiotom współpracę w takich obszarach, jak rozwój produktu, pozyskiwanie części i produkcja, aby zapewnić klientom najlepszą wartość.
FUSO w skrócie
FUSO to marka Daimler Truck oferująca gamę pojazdów użytkowych, od lekkich, średnich i ciężkich samochodów ciężarowych i autobusów po silniki przemysłowe i rozwiązania w zakresie łączności na ponad 170 rynkach na całym świecie. Jest szczególnie znane ze swojej oferty w segmencie pojazdów lekkich. Lekka ciężarówka Canter ma największy udział na różnych rynkach na całym świecie. W 2017 roku eCanter stał się pierwszą produkowaną seryjnie w pełni elektryczną lekką ciężarówką w Japonii, ustanawiając FUSO jako pionierem eMobility. FUSO obiecuje klientom „Wspólną przyszłość”, co jest odważnym hasłem, które w dalszym ciągu napędza wkład marki w bezpieczny i zrównoważony transport.
O eCanterze
eCanter to pierwsza na rynku japońskim produkowana seryjnie, w pełni elektryczna ciężarówka opracowana przez MFTBC jako rozwiązanie problemów środowiskowych w miastach, takich jak hałas, spaliny i emisja CO2. Ponieważ dzięki silnikowi elektrycznemu eCanter jest lokalnie bezemisyjny oraz wytwarza mniej hałasu i wibracji w porównaniu z konwencjonalnymi odpowiednikami napędzanymi silnikiem Diesla, szczególnie nadaje się na trasy w centrum miast oraz do pracy późną nocą i wczesnym rankiem. Po wprowadzeniu na rynek pierwszego modelu w 2017 roku w sierpniu 2020 roku MFTBC wypuściło zmodernizowany model z ulepszonym wyposażeniem zapewniającym bezpieczeństwo. Od chwili wprowadzenia na rynek ciężarówka jest wybierana przez klientów w Japonii, Europie, Stanach Zjednoczonych, Australii i Nowej Zelandii. Od 2023 roku eCanter nowej generacji, całkowicie przebudowany eCanter ze znacznie rozszerzoną liczbą wariantów, zaspokaja potrzeby biznesowe odbiorców. Model ten ma również pojawić się na kolejnych rynkach zagranicznych.

   Tekst: Jarosław Brach

   Zdjęcia: Producent