W pełni elektryczny IVECO S eWay BEV o zasięgu do 500 km może realizować najróżniejsze zadania transportowe, polegające na przewozach towarów między centrami dystrybucyjnymi lub ich dostarczaniu z takiego centrum do miasta. Pojazd w tej wersji wykorzystuje energię magazynowaną w innowacyjnym zespole akumulatorowym złożonym z dziewięciu modułów po 82 kWh, co łącznie daje pojemność 738 kWh.
Za pomocą szybkiej ładowarki o mocy do 350 kW akumulatory pojazdu można naładować do 80% pojemności w 90 minut (SOC). Dokładnie czas ładowania wynosi: dla dystansu 100 km w 20 minut przy 350 kW (w 90 min od 20% do 80% SOC przy 350 kW). Akumulatory przetestowano w rzeczywistych warunkach, z uwzględnieniem ekstremalnych temperatur od  30 do +50°C w celu udoskonalenia zaawansowanego systemu zarządzania termicznego.
Ciągnik siodłowy S eWay 4×2 jest napędzany dwoma silnikami zintegrowanymi z osią tylną w jeden zespół o nazwie eAxle, który jest produkowany przez FPT Industrial, siostrzaną firmę z Grupy IVECO, specjalizującą się w zaawansowanej technologii zespołów napędowych. Silniki rozwijają moc ciągłą 480 kW/625 KM i 1800 Nm momentu obrotowego. Oś eAxle nie tylko zapewnia przodujące w swojej klasie osiągi dynamiczne, ale ma także zwartą konstrukcję, co pozwoliło na umieszczenie modułów akumulatorowych w obrębie podwozia, między osiami pojazdu. Użytkownicy S eWay mogą więc łączyć go z naczepami o standardowej długości przy zachowaniu przepisowej długości zespołu pojazdów. Ładowność dla zestawu określono na do 22000 kg, dla dopuszczalnej masy całkowitej zestawu 44000 kg. Przy tym sześć trybów hamowania regeneracyjnego i jazdy pozwala uzyskać maksymalną efektywność oraz kontrolę nad pracą zespołu napędowego.
W przestronnej kabinie wygospodarowano imponująco dużo miejsca do przechowywania, koncentrując się przy tym na ergonomii i wyposażając ją w pakiet nowoczesnych technologii. Na dużym wyświetlaczu tablicy rozdzielczej o przekątnej 12,8 cala wyświetlane są wyłącznie najistotniejsze informacje, aby nie przytłaczać kierowcy nadmiarem treści.
Największy w tej klasie 17 calowy ekran systemu multimedialnego oferuje rozbudowany interfejs użytkownika, który dzięki dużym ikonom jest też łatwy w obsłudze. Specjalny „ciężarowy” system nawigacji uwzględnia ograniczenia dotyczące masy i wymiarów zespołu pojazdów oraz przewozu niebezpiecznych substancji obowiązujące na niektórych trasach

     Tekst: Jarosław Brach

     Zdjęcia: Producent