IVECO uczestniczy w Wyścigowych Mistrzostwach Europy Samochodów Ciężarowych (ETRC) 2023 jako sponsor techniczny „Die Bullen von IVECO” – ekipy zespołów Schwabentruck i Hahn.

Jako oficjalny partner ETRC 2023, IVECO wspiera cele dekarbonizacyjne ETRA pojazdem S-Way LNG Pace Truck oraz, po raz pierwszy, autem IVECO eTruck w roli pojazdu pokazowego.

IVECO odegrało główną rolę podczas Grand Prix Misano w dniach 20-21 maja. Dzięki wycięstwu Jochena Hahna w pierwszym wyścigu tegorocznej edycji Mistrzostw Europy, zespół Die Bullen von IVECO zapewnił sobie drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej.

Zgodnie z wartościami marki dotyczącymi zrównoważonego rozwoju, podmiot promuje dekarbonizację w Wyścigowych Mistrzostwach Europy Samochodów Ciężarowych 2023 FIA, w których startują dwa pojazdy IVECO z alternatywnym źródłem napędu.

IVECO uczestniczy w zawodach sezonu 2023 jako sponsor techniczny „Die Bullen von IVECO” – wspólnej ekipy zespołów Schwabentruck i Hahn. Zawodnicy Die Bullen von IVECO startują samochodami IVECO S-Way-R, zmodyfikowanymi dla uzyskania jak najlepszych osiągów.

Sześciokrotny mistrz Europy Jochen Hahn prowadzi zespół Hahn Racing, w skład którego wchodzi też jego syn Lukas Hahn. Jochen rywalizuje o odzyskanie tytułu mistrza, który zdobywał dwa lata z rzędu w 2018 i 2019 roku. Steffi Halm, jako jedyna kobieta biorąca udział w tych zawodach, prowadzi zespół Schwabentruck już piąty sezon.

W trakcie wszystkich wyścigów samochody IVECO S-Way-R będą zasilane paliwem HVO (uwodorniony olej roślinny), które zapewnia znakomite osiągi przy obniżonej emisji.

IVECO, jako oficjalny partner Wyścigowych Mistrzostw Europy Samochodów Ciężarowych FIA w sezonie 2023, już trzeci rok z rządu wspiera Europejskie Stowarzyszenie Wyścigów Samochodów Ciężarowych (ETRA) w realizacji celu zerowej emisji netto do 2038 roku., udostępniając samochód S-Way LNG, czyli pierwszy Pace Truck z alternatywnym napędem w historii FIA-ETRC.

Do typu S-Way LNG, zaprojektowanego do obslugi ruchu w transporcie długodystansowym i przygotowanego z myślą o znaczącym obniżeniu zużycia paliwa i emisji zanieczyszczeń, dołączył wyjątkowy pojazd pokazowy – IVECO eTruck w wersji wyścigowej. To prototypowa ciężarówka opracowana przez Team Hahn Racing przy technicznym wsparciu inżynierów IVECO oraz Centrum Projektowego IVECO w zakresie projektu kabiny. Pojazd został zaprezentowany 20 i 21 maja w Misano we Włoszech na statycznej ekspozycji podczas pierwszego w tym roku Truck Grand Prix, gdzie przez cały weekend był w centrum uwagi w strefie padoku. IVECO eTruck zostanie także pokazany, tym razem w pokazie dynamicznym na torze Nürburgring w Niemczech w dniach 15 i 16 lipca.

IVECO eTruck jest elektryczną wersją ciężkiego IVECO S-Way, wyposażoną w tylną oś eAxle produkcji FPT Industrial – siostrzanej marki IVECO w Iveco Group i podmiotu specjalizującego się w zaawansowanych technologiach zespołów napędowych. Samochód rozwija maksymalną moc 840 kW. System eTruck ze szczytową mocą ładowania 522 kW umożliwia pokonanie całego dystansu wyścigu (FIA ETRC). Łączna pojemność 4 akumulatorów trakcyjnych wynosi 252 kWh.

IVECO S-Way LNG Pace Truck jest zasilany skroplonym biogazem ziemnym (bio-LNG) tankowanym do dwóch 540-litrowych zbiorników, mogących pomieścić do 390 kilogramów tego paliwa. Taka ilość pozwala na przejechanie do 1600 kilometrów. Silnik pojazdu generuje znacznie mniejszą emisję tlenków azotu i cząstek stałych w porównaniu z odpowiednikami zasilanymi olejem napędowym, a w przypadku stosowania biometanu emisja CO2 jest zredukowana nawet o 95%.

Ciężarówka ma specjalne zaprojektowane barwy i dodatkowe elementy wyposażenia zgodnie regulaminem technicznym FIA ETRA: belkę świetlną z żółtymi światłami ostrzegawczymi LED oraz dodatkowe lampy błyskowe w atrapie chłodnicy. Do tego zamontowano akcesoryjny podświetlany kaseton na dachu oraz listwy LED pod zderzakiem.

Jochen Hahn wygrał w pierwszych w sezonie zawodach podczas Grand Prix Misano, które miały miejsce w dniach 20-21 maja. W sobotę, 20 maja, w pierwszym wyścigu, który wystartował pod żółtą flagą z powodu trudnych warunków na torze spowodowanych ekstremalnymi warunkami pogodowymi, które dotkliwie dotknęły region Emilia-Romania w poprzednich dniach, Jochen Hahn odniósł zwycięstwo przed Antonio Albacete i André Kursim. Koleżanka z zespołu IVECO, Steffi Halm, również była na dobrej drodze do miejsca na podium, ale z powodów technicznych, musiała wycofać się z dalszej walki o zwycięstwo tego dnia. W ekscytującym drugim wyścigu pierwszego dnia zawodów, Team Hahn Racing zaciekle walczył z zawodnikami, zajmując 5. miejsce. W niedzielę, 21 maja Jochen Hahn maksymalnie wykorzystał doskonałe warunki wyścigowe. W ostatnim wyścigu świetnie wystartował i wyprzedzając rywali, zakończył zwycięstwem oraz drugim miejscem na podium dla zespołu Team Hahn Racing.

Pierwsza runda FIA ETRC 2023 zakończyła się sukcesem zespołu Die Bullen von IVECO, który zajął drugie miejsce w klasyfikacji drużynowej. Druga runda Mistrzostw Europy FIA w Wyścigach Samochodów Ciężarowych odbędzie się 10 i 11 czerwca na torze Slovakia Ring.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent