IVECO ogłosiło, że pod własną marką będzie produkować i sprzedawać pojazdy elektryczne o dużej ładowności z akumulatorem oraz pojazdy elektryczne o dużej ładowności z ogniwami paliwowymi. Jest to następstwem czerwcowego komunikatu Grupy Iveco o przejęciu pełnej i wyłącznej własności niemieckiej firmy powstałej na bazie dawnej spółki joint venture Nikola Iveco Europe.
IVECO HD BEV i FCEV są wyposażone w oś elektryczną zaprojektowaną i wyprodukowaną wspólnie przez – specjalizującą się w układach napędowych – spółkę zależną FPT Industrial – siostrzaną markę IVECO w ramach Grupy Iveco,, akumulatory dostarczane przez Proterra oraz technologie ogniw paliwowych i kluczowych komponentów firmy Bosch. Te pojazdy z napędem elektrycznym są oparte na platformie ciężarówki IVECO S-Way, która została specjalnie przeprojektowana, aby dzięki modułowej architekturze mogła obsługiwać technologię napędu zarówno na ogniwa paliwowe, jak i akumulatory.
IVECO HD BEV ma zasięg do 500 km. Charakteryzuje się całkowitą pojemnością akumulatorów 738 kWh (9 zestawów) i mocą ładowania do 350 kW, co umożliwia misje dostawcze od terminalu do terminalu (hub-to-hub), szeroką gamę zastosowań regionalnych, a nawet zadania wymagające dłuższego przebiegu z możliwością doładowania podczas jazdy w trakcie obowiązkowych przerw. .
Jako pierwsza na rynek europejski w ostatnim kwartale 2023 roku wejdzie konfiguracja ciągnika siodłowego 4×2

IVECO HD FCEV cechuje się natomiast zasięgiem do 800 km. Dzięki krótkiemu czasowi tankowania, wynoszącemu poniżej 20 minut, jest to idealne rozwiązanie do długodystansowych misji w ciężkim transporcie komercyjnym. Może pomieścić 70 kg energii użytkowej H2 przy ciśnieniu 700 barów. Dzięki większemu przebiegowi w porównaniu z pojazdem elektrycznym, będzie prawdziwym przełomem w misjach długodystansowych o zerowej emisji spalin. Pierwsze egzemplarze IVECO HD FCEV zostaną dostarczone do Francji, Szwajcarii i Niemiec pod koniec 2023 roku. Powyższe odbędzie się zgodnie z założeniami europejskiego projektu H2Haul, współfinansowanego przez Clean Hydrogen Partnership i ukierunkowanego na przyspieszenie wdrażania rozwiązań wodorowych w branży transportu komercyjnego oraz wsparcie rozwojowe w nadchodzących latach rynku dużych – klasy tonażowej ciężkiej – ciężarówek z ogniwami paliwowymi
Oba pojazdy są produkowane w zakładzie wytwórczym w Ulm, wielomarkowym zakładzie Grupy Iveco w Niemczech. Pojazdy te będą sprzedawane i obsługiwane przez rozległą sieć dealerów IVECO, liczącą 254 punkty sprzedaży i serwisu w całej Europie.

PODSTAWOWE SPECYFIKACJE TECHNICZNE POJAZDÓW

IVECO HDBEV   IVECO HD FCEV

· Zasięg do 500 km

· Zasięg do 800 km

· Czas ładowania (80% naładowania) 90 minut przy 350 kW

· ≈20 minut czasu tankowania

· Dopuszczalna masa całkowita zestawu brutto – do 44 t

· 70 kg energii użytkowej H2, ciśnienie magazynowania @700 bar

· e-oś – ciągła moc wyjściowa 480 kWh/ 645 KM

· Moc ciągła 400 kW – moment obrotowy 1800 Nm

· Całkowita pojemność baterii (pakiet 9) 738 kWh

· Ładowność do 24,7 ton (@44 ton DMC)

 

 

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent