2 lipca IVECO, marka pojazdów użytkowych należąca do Iveco Group, Plus wraz z dm-drogerie markt, największą w Europie firmą detaliczną zajmującą się artykułami gospodarstwa domowego i kosmetykami, oraz z DSV, jednym z wiodących na świecie dostawców usług transportowych i logistycznych, ogłosiły rozpoczęcie pilotażu półautomatycznych ciężarówek w Niemczech.

Test zostanie przeprowadzony przy użyciu ulepszonej ciężarówki IVECO o dużej ładowności, zintegrowanej z technologią PlusDrive

Nowy pojazd przeznaczony do produkcji seryjnej będzie dostarczał towary marki dm-drogerie w ramach operacji wykonywanych przez DSV, co ma na celu zademonstrowanie większego bezpieczeństwa i wydajności na drodze.

Po kilku miesiącach rygorystycznych testów i walidacji program wykorzysta nowy projekt produkcyjny ciężarówki IVECO S-Way, wyposażonej w nadzorowane przez kierowcę wysoce zautomatyzowane oprogramowanie do jazdy Plus – PlusDrive. Dzięki temu S-Way z obsługą PlusDrive znajduje się o krok bliżej rozpoczęcia produkcji seryjnej.

Próba odbywa się na trasie między centrum dystrybucyjnym dm w Waghäusel a centrum dystrybucyjnym DSV w Gernsheim. W pierwszej fazie kierowcy IVECO przeprowadzą sprawdzian i będą im towarzyszyć kierowcy DSV w celu przeszkolenia. Następnie przeszkoleni kierowcy DSV będą mogli prowadzić sami.

Dostarczając ładunki komercyjne dla klienta spedytora, program umożliwi zbieranie rzeczywistych danych na temat korzyści operacyjnych S-Way związanych z obsługą PlusDrive. Korzyści wykazane w innych globalnych wdrożeniach PlusDrive u klientów obejmują mniejsze zmęczenie kierowcy, poprawę bezpieczeństwa na drodze i zwiększoną wydajność paliwową, co z kolei redukuje emisję dwutlenku węgla. Ostatecznie prowadzi to do obniżki całkowitego kosztu posiadania flot.

Program zweryfikuje również gotowość S-Way z obsługą PlusDrive najnowszej generacji, który został zoptymalizowany pod kątem produkcji seryjnej i dostarczania wysokowydajnych funkcji zautomatyzowanej jazdy. W zoptymalizowanej konstrukcji zintegrowano zaawansowane czujniki, a lidar jest opcjonalny dla systemu percepcji zorientowanego na wizję w PlusDrive. PlusDrive nadal dostarcza wysoce zautomatyzowane funkcje jazdy, takie jak centrowanie pasa ruchu, obsługa wjazdu na pas, łączenie pasów, zmiany pasa inicjowane przez kierowcę lub sugerowane przez system, pomoc w korkach i podnoszenie, wszystko pod nadzorem kierowcy.

DSV i dm-drogerie markt współpracują od 1986 roku i od lat wspólnie opracowują zaawansowane rozwiązania w ramach swoich łańcuchów dostaw. W 2021 roku DSV i dm wspólnie podpisały deklarację intencji w celu dalszego promowania innowacyjnych i zrównoważonych projektów. Testując tę technologię, obie firmy po raz kolejny demonstrują swoje udane partnerstwo w ich wspólnym pragnieniu innowacji i zorientowaniu na przyszłość.

DSV i dm są pierwszymi podmiotami w Niemczech, które testują półautonomiczne rozwiązanie wspomagające kierowcę w ciężarówkach w Europie. Christian Bodi, dyrektor zarządzający dm odpowiedzialny za logistykę, powiedział „Rozpoczęcie tego projektu znacząco przyczyni się do komfortu i bezpieczeństwa kierowców oraz zapewni, że nasze łańcuchy dostaw będą działać płynniej i niezawodniej. Naszym początkowym celem w przypadku tej wysoce zautomatyzowanej ciężarówki technologicznej jest współpraca z partnerami w celu uzyskania wglądu w potencjał, jaki wykorzystanie tych ciężarówek oferuje dm w zakresie wdrażania operacyjnego”. Peter Matthiesen, starszy dyrektor, szef ds. innowacji grupy i technologii ciężarówek w DSV, stwierdzil „Przyszłość bez emisji dwutlenku węgla wymaga różnych innowacji technologicznych dla różnych przypadków użycia. Cieszymy się, że możemy rozpocząć pilotaż, abyśmy na podstawie naszych własnych danych i operacji mogli ocenić, w jaki sposób najnowocześniejsze zautomatyzowane ciężarówki IVECO i Plus mogą pasować do naszej przyszłej floty zrównoważonych opcji transportowych”.

Marco Liccardo, dyrektor ds. technologii i cyfryzacji w Iveco Group, wskazał „Dane i opinie od klientów pilotażowych są kluczowe, aby pomóc nam tworzyć innowacyjne i zrównoważone produkty, które klienci cenią. Nasza współpraca z dm, DSV i Plus w ramach tego programu pilotażowego przybliża nas do realizacji innowacyjnych, bezpiecznych, wysoce zautomatyzowanych pojazdów użytkowych. Jesteśmy podekscytowani, że możemy wyposażyć floty i kierowców ciężarówek w bezprecedensowy potencjał tych pojazdów nowej generacji”. Shawn Kerrigan, dyrektor operacyjny i współzałożyciel Plus, dodał zaś „Ten nowy kamień milowy, jakim jest przygotowanie projektu produkcyjnego S-Way z obsługą PlusDrive, gotowego do pilotażu, stanowi wynik trwającej ścisłej współpracy między zespołami Plus i IVECO. Jesteśmy podekscytowani możliwością zademonstrowania możliwości i dojrzałości naszego oprogramowania do autonomicznej jazdy w tym pilotażu dla DSV i dm oraz rozpoczęcia przygotowań do produkcji seryjnej”.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent