Pod koniec 2020 roku austriacka armia federalna zamówiła w wojskowym dziale koncernu IVECO – IVECO DV pierwszą partię (55 pojazdów) tzw. lekkich ciężarówek IVECO MUV (Military Utility Vehicle – Wojskowy Pojazd Wielozadaniowy). Są to zmilitaryzowane, 7-tonowe, terenowe IVECO Daily.

Na początku nie podano rodzaju zamówionych aut i ich przeznaczenia. Obecnie wiadomo, że funkcjonalne pojazdy MUV (Military Utility Vehicle) są przekazywane odbiorcy w różnych wariantach wyposażenia, w tym z wyposażeniem radiowym i ICT. Ich bazę stanowi Daily 70.20 4×4. Austriacy przejmują odmianę fabrycznego furgonu, którą wyposażają już u siebie w kraju. Za prace te odpowiada znana rodzinna firma zabudowująca EMPL. To ona właśnie na początku stycznia poinformowała, że – jak to określono – działając pod silną presją czasu przygotowuje kolejne egzemplarze do przekazania odbiorcy.

IVECO MUV w armii austriackiej został specjalnie zaprojektowany do pełnienia różnych ról, zarówno w kraju macierzystym, jak i w podczas misji zaopatrywania i wsparcia w ramach ONZ oraz NATO. Zastępuje on pochodzące jeszcze z lat 80. ubiegłego wieku legendarne austriackie terenowe samochody Pinzgauer, które powstałały w dawnym przedsiębiorstwie Steyr-Daimler-Puch AG w jego zakładach w Grazu. W 1985 roku zaprezentowano zmodernizowane wydania, oznaczone jako 716 (4×4) oraz 718 (6×6). W 2000 roku produkcję auta przejęła brytyjska spółka Automotive Technik, a w 2007 roku koncern BAE Systems. Rok później wytwarzanie jednak zakończono. Poza Austrią pojazd znalazł się na stanie sił zbrojnych 28 państw, w tym m.in. Malezji, Nowej Zelandii, Szwajcarii oraz Wielkiej Brytanii.

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent