eDaily, w pełni elektryczny lekki samochód dostawczy IVECO o masie 3,5 tony, przesuwa granice osiągów, demonstrując swoją siłę i solidność.

W pełni elektryczny lekki samochód dostawczy IVECO eDaily – w wersji 3,5-tonowej furgonetki – zdobył oficjalny tytuł ŚWIATOWEGO REKORDU GUINNESSA w kategorii „Największa masa ciągnięta przez elektryczną furgonetkę”. eDaily jest znany z wiodącej w swojej klasie możliwości holowania 3,5-tonych przyczep i mocnego podwozia opartego na ramie typu ciężarówkowego, a solidna budowa furgonetki ugruntowuje jego miejsce w historii dzięki oficjalnemu rekordowi GUINNESS WORLD RECORDS.

Holujący niewiarygodną masę 153,58 ton, ten seryjnie produkowany pojazd elektryczny jest obecnie rozpoznawany na całym świecie ze względu na swoje szerokie możliwości. W rzeczywistości osiągnięcie to przewyższa rekordy ustanowione przez samochody elektryczne z napędem na wszystkie koła – ten imponujący wyczyn zapewnił układ napędowy eDaily o mocy 140 kW z napędem na tylne koła i momentem obrotowym 400 Nm.

W dniu 20 czerwcu 2023 roku eDaily został doczepiony do ogromnej ciężarówki IVECO X-Way Strator. Ta potężna maszyna została specjalnie zaprojektowana do przemieszczania ładunków o masie do 150 ton. Naczepa ciężarówki była załadowana ogromną, ważącą ponad 50 ton maszyną do robót ziemnych, z dodatkowymi siedmioma tonami balastu. Następnie naczepy Stratora podłączono w pełni załadowaną wywrotkę IVECO X-Way 8×4, zanim jeszcze terenowy lotniskowy samochód strażacki dopełnił ten 153-tonowy pociąg drogowy.

Po ruszeniu z miejsca eDaily pokonał 100-metrowy odcinek i przekroczył linię mety na oczach sędziów GUINNESS WORLD RECORDS, zdobywając imponujące wyróżnienie. Podczas przejazdu wykorzystano tryb „hi- power” furgonetki – standardowo montowany w każdym eDaily i zapewniający tej całkowicie elektrycznej furgonetce dodatkową moc w wymagających warunkach holowania. Obecnie najsilniejszy człowiek w Wielkiej Brytanii – Adam Bishop – prowadził eDaily i pobił rekord świata.

Fabio Santiago, szef działu marketingu i zarządzania produktami IVECO Truck Business Unit, powiedział: „IVECO eDaily przeszedł do historii dzięki temu imponującemu rekordowi, stanowiącemu kolejny dowód jego siły, trwałości i wyjątkowych możliwości. Jesteśmy dumni z tego osiągnięcia, gdyż pokazuje ono zdolność eDaily do przekraczania granic, przewyższania tradycyjnych pojazdów elektrycznych i umożliwia klientom dążenie do transformacji energetycznej bez kompromisów ”.

IVECO eDaily przeszedł do historii pojazdów elektrycznych i podkreśla zalety koncepcji nadwozia na ramie oraz natychmiastowego dostarczania momentu obrotowego z silnika elektrycznego. Operatorzy podejmujący się wymagających misji holowniczych mogą być pewni, że eDaily jest więcej niż zdolny do ciągnięcia prawnie dopuszczonej przyczepy o masie do 3,5 tony.

  Tekst: Jarosław Brach

  Zdjęcia: Producent