24 stycznia IDV i HORIBA MIRA potwierdziły utworzenie nowego partnerstwa w celu połączenia ich uzupełniających się możliwości na szybko rozwijającym się rynku bezzałogowych pojazdów naziemnych (UGV).

Tym samym międzynarodowy gracz obronny z ponad 85-letnim doświadczeniem w opracowywaniu i produkcji szerokiej gamy chronionych pojazdów do użytku wojskowego, ogłosił, że zawarł umowę, aby stać się większościowym udziałowcem w projekcie MIRA UGV, dotyczącym bezzałogowego pojazdu naziemnego firmy HORIBA MIRA (UGV). Stając się takim udziałowcem IDV ma przyczynić się do przeniesienia platform UGV i technologii HORIBA MIRA na kolejny etap rozwoju, przyspieszając mapę drogową technologii i dążąc do spełnienia rosnących i zaawansowanych wymagań brytyjskiego Ministerstwa Obrony i jego sojuszników. Umowa łączy bowiem doświadczenie IDV jako producenta pojazdów wojskowych z jego technologicznym know-how i globalnymi możliwościami produkcyjnymi, z pozycją HORIBA MIRA jako wiodącego w branży podmiotu dostarczającego najnowocześniejsze rozwiązania bezzałogowych pojazdów naziemnych. Umowa ta zapewnia również kapitał i możliwości przeniesienia platform i technologii UGV HORIBA MIRA do następnego etapu rozwoju i produkcji.

Przedsięwzięcie to połączy dwadzieścia lat pionierskich doświadczeń zebranych przez HORIBA MIRA w wykorzystaniu technologii zdalnego sterowania, pojazdów zdalnie sterowanych i autonomicznych w sektorze obronnym. W oparciu o opatentowane możliwości nawigacji bez GNSS, zarządzania zaawansowanymi trasami terenowymi oraz samodzielnego identyfikowania i klasyfikowania terenu i obiektów, w połączeniu z możliwością integracji systemów IDV w szerokiej gamie kół terenowych lub platform gąsienicowych, nowe partnerstwo będzie opracowywać najnowocześniejsze rozwiązania UGV. Tym posunięciem IDV potwierdza, że koncentruje się na nowych sferach rozwoju technologicznego i innowacjach, aby dostarczać wysoko zaawansowane rozwiązania motoryzacyjne i ochronne, by sprostać zmieniającym się potrzebom klientów wojskowych na całym świecie. To połączenie w zakresie specjalistycznej technologii, inżynierii projektowej, sprawdzonych platform i globalnych możliwości produkcyjnych pokazuje, że zamiarem stron jest zajęcie przez przedsięwzięcie wiodącej pozycji na międzynarodowym rynku UGV.

Siedziba firmy pozostanie w MIRA Technology Park w Wielkiej Brytanii.

Tekst: Jarosław Brach

Zdjęcia: Producent