Irizar pokazał nową generację swojej zeroemisyjnej ciężarówki ie truck – pojazd znacznie lżejszy oraz bardziej wszechstronny i zrównoważony

Nowa wersja ciężarówki Irizar, zaprojektowana wyłącznie z myślą o potrzebach miast i środowisk miejskich, występuje jako model 2- bądź 3-osiowy. .Charakteryzującą się ona całkowicie odnowioną, lżejszą konstrukcją, zaktualizowaną technicznie w celu spełnienia najnowszych wymagań prawnych (ADAS i GSR2) i zoptymalizowaną dla większej wydajności we wszelkiego rodzaju środowiskach miejskich.

Zmniejszenie zużycia paliwa, emisji i masy

Wiedza i doświadczenie zdobyte przy pierwszej generacji ciężarówki umożliwiły skuteczne przeprojektowanie i optymalizację nowej wersji, która jest aż o 2000 kg lżejsza w odmianie 6×2 i około 1400 kg lżejsza w odmianie 4×2, co doprowadziło do: istotnego zmniejszenia zużycia energii..Do tego doszedł znacznie niższy całkowity koszt posiadania dla operatora lub klienta końcowego. Nowa konstrukcja kabiny, niższa i krótsza, również poprawia wszechstronność, dodatkowo optymalizując wszystkie możliwe zastosowania.

Ciężarówka Irizar ie truck w dalszym ciągu jest pojazdem o najniższej dostępnej obecnie na rynku wysokości dostępu i ma pojedynczy stopień wejściowy o wysokości 370 mm, zapewniający bezpieczne wsiadanei wysiadanie kierowcy oraz pasażerom. Podobnie jak w przypadku całej gamy Irizar, bezpieczeństwo i pełna zgodność z normami ISO 16121 i VDV 234 pozostają niezbędne przy znajdowaniu najlepszej pozycji dla kierowcy, gdzie ergonomia i widoczność są najważniejsze dla bezpiecznej jazdy.

Zaprojektowane do różnych zastosowań przemysłowych dzięki technologii Irizar

Nowa, niższa i krótsza kabina dodatkowo udoskonala koncepcję i wygląd gwarantujący elastyczność i wszechstronność, w pełni optymalizując integrację z dowolnym typem nadwozia. Grupa Irizar jest obecnie w stanie zaoferować pojazdy do wszystkich typów zabudów, począwszy od typów do dystrybucji żywności i ładunków zarówno suchych, jak i chłodniczych, do tankowania, do montażu zbiorników do czyszczenia i odkażania dróg, po pojazdy do transportu osób o ograniczonej sprawności ruchowej, platformy z otwartą zabudową nadwozia (z wywrotką i żurawiem lub bez) i wiele innych.

Autorska technologia Irizar Group jest obecna w całym projekcie i od lat wdrażana w autobusach elektrycznych tej marki. Możliwości technologiczne Grupy Irizar oraz współpraca z wiodącymi ośrodkami badawczymi doprowadziły do opracowania tego klasy pojazdu użytkowego, oferującego usługi i rozwiązania „pod klucz” oraz pozycjonującego Grupę Irizar w czołówce europejskiej technologii. Pojazd ten zaopatrzono w akumulatory Grupy trzeciej generacji o wyższej gęstości energii, zabezpieczające większą objętość pokładową przy mniejszej objętości i masie. W rezultacie akumulator nowej generacji przechowuje do 512 kWh i zapewnia do 400 km autonomii, w zależności od użytkowania.

 

    Tekst: Jarosław Brach

    Zdjęcia: Producent